החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
הקשר בין פעילות גופנית לבריאות השיניים

כולנו יודעים כמה חשובה פעילות ספורטיבית לבריאות הגוף. תנועה ופעילות משפיעות לטובה על כושרו של הגוף, על חוזקו ועל יכולותיו. הן מחזקות סיבולת לב־ריאה, הן מונעות מחלות לב, הן משפרות את מדדי הגוף ואת לחץ הדם ומקלות את ההתמודדות עם בעיות בריאותיות רבות. פעילות גופנית משפיעה לטובה לא רק על הגוף אלא גם על הנפש. וכידוע, נפש בריאה בגוף בריא מרחיקה מחלות, משפרת את איכות החיים ומאריכה את תוחלת החיים.

אך מה בנוגע לבריאות השיניים? הידעתם שיש קשר הדוק בין פעילות ספורטיבית קבועה ואיכותית ובין בריאות השיניים? מחקרים מצאו שאנשים המתאמנים בתדירות מפחיתים את האפשרות להתפתחות דלקות חניכיים כרוניות ובעיות שיניים מהותיות שעלולות לגרום לאובדן שיניים.

 

הודות למחקרים הנרחבים שנעשו בשנים האחרונות, התברר ששמירה על הכושר הגופני משפיעה לטובה על מצב השיניים ומונעת מחלות. איך זה קורה בדיוק? בואו נבדוק.

 

הגוף בראייה הוליסטית

העולם המודרני לימד אותנו שלכל איבר בגוף יש התמחות רפואית נפרדת. אך לאמיתו של דבר מדובר בהפרדה לא טבעית שאינה תורמת להבנה שלנו את גופנו ואף עלולה להזיק לו.

בעשורים האחרונים חל שינוי בגישה המתייחסת לכל אחת ממערכות הגוף בנפרד, והחלו להתגבש תפיסות הוליסטיות שמשפיעות לטובה על רפואת הגוף בכללותה. תפיסות אלה הולכות וצוברות עניין בקהילה המדעית ומשפיעות גם עלינו ועל היחס שלנו אל גופנו. הגוף כולו הוא מנגנון אחיד וסימביוטי המפעיל את כל מערכותיו יחד בשלמות מופלאה.

כל מערכות הגוף תלויות זו בזו, משפיעות זו על זו ועובדות זו עם זו. השיניים שלנו הן חלק מהותי ובלתי נפרד מהגוף. מערכות הגוף בכלל ומערכות הדם, הלב והנשימה בפרט משפיעות על השיניים השפעה מהותית. אם דבר מה לא תקין באחת ממערכות הגוף, הגוף כולו מושפע מכך וגם השיניים. ולכן אם פעילות גופנית משפיעה לטובה על בריאות הגוף, היא בהכרח משפיעה לטובה גם על בריאות השיניים.

 

מדד מסת הגוף, בריאות השיניים ומה שביניהם

מדד מסת הגוף (BODY MASS INDEX) הוא מדד המצביע על תקינות משקל הגוף ומתריע אם אדם סובל מחוסר איזון מסוים, מעודף משקל או מתת משקל.

מדד ה־BMI משקלל נתונים של גובה, משקל וגיל, מחשב אותם ומצביע על המשקל המיטבי של כל אדם ואדם. מדד ה־BMI משמש אנשי מקצוע בכל המקשתת של מקצועות הרפואה ומסייע גם לנו בניסיוננו לשמור על הבריאות.

פעילות גופנית כגון ריצה, הליכה, פילאטיס או שחייה משפיעה על מדד ה־BMI ומסייעת למתאמנים לחזור למדדי גוף תקינים ולשמור עליהם לאורך זמן. מסת גוף תקינה משפיעה לטובה על כלל מערכות הגוף ובכלל זה על השיניים.

בעיות בריאות שנגרמות מהשמנה כמו סוכרת, לחץ דם גבוה ועוד, משפיעות על בריאות הפה ועלולות לפגוע בחניכיים ובשיניים. פעילות ספורטיבית תדירה ותזונה מיטיבה מחזירות את הגוף כולו לאיזון, וכשהגוף מאוזן ובריא, מתחוללים תהליכי החלמה והבראה גם בפה, בחניכיים ובשיניים.

 

איך נשמור על בריאות השיניים בזמן האימון?

עכשיו משהבנו שפעילות גופנית חיונית לבריאות הגוף ומהותית למניעת מחלות חניכיים ובעיות שיניים, בואו נברר איך נשמור על בריאות השיניים בזמן האימון ולאחריו.

ראשית, ננסה להימנע משתיית משקאות אנרגיה ונחליף את האלקטרוליטים החשובים המצויים בהם באלקטרוליטים ממקורות טבעיים. למה כדאי להימנע ממשקאות אנרגיה? כיוון שהם חומציים מאוד ומכילים סוכרים מעובדים. כידוע, חומצה וסוכרים מעובדים מזיקים לשיניים ועלולים לגרום לעששת, וזאת בתורה מובילה לתהליכי ריקבון, לדלקות, לזיהומים ואף לאובדן שיניים. ולכן משקאות אנרגיה כשלעצמם סותרים את המטרה של האימון הגופני. איך נספק לגוף אלקטרוליטים ממקורות טבעיים? נוסיף למים שלנו מעט מיץ לימון טבעי או מעט מלח טבעי. מלחים טבעיים מכילים מינרלים חשובים ומספקים לגוף את האלקטרוליטים שהוא זקוק להם. נוכל גם לשתות מי קוקוס טבעיים. מי קוקוס מאזנים את רמות הסוכר בגוף, מזינים את הגוף ומונעים דלקות.

שנית, בזמן האימון נשתדל לנשום מהאף ולא מהפה. נשימה מהפה עלולה לייבש את הפה. סביבה יבשה מזיקה לחניכיים וגם לשיניים ועלולה לפגוע בהן לאורך זמן. נשימה מהאף מסייעת לגוף לנצל היטב את מסת החמצן שנכנסת אליו, להספיגה בריאות, להעבירה למחזור הדם ולשמור על לחץ דם מאוזן.

ולבסוף, נרפה את השיניים בזמן האימון. מתאמנים רבים נוהגים להדק את השיניים בחוזקה כשהם מתאמצים. מנהג זה עלול לשחוק את השיניים ואף לשבור אותן. בשל כך מומלץ לכל מי שמתאמן באימונים מסיביים, להגן על השיניים עם סד מיוחד וכך לשמור עליהן.

 

אימון עם חיוך

כפי שאימון גופני משפיע לטובה על הגוף כולו, הוא גם עוזר לנו ליהנות משיניים בריאות ולהיראות נפלא. רוצים להמשיך ולהתגאות בחיוך הזוהר שלכם? המשיכו בשגרת האימונים והקפידו עליה.

נכתב בשיתוף ד"ר ברקנא – אורתודנטית מומחית.


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם