למידע וייעוץ מקצועי
למידע נוסף וייעוץ מקצועי >
למידע נוסף וייעוץ מקצועי X
השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם
פלטפוס בילדים

מדרסים לפלטפוס, חובה לילדים?

מדרסים לפלטפוס לילדים והתערבות בכפות הרגליים של הילדים הם נושאים אשר שנויים במחלוקת. כאשר מדובר בילדנו אין אחד שלא רוצה את הכי טוב בשבילם, אך לא תמיד אנו יודעים מה טוב; האם בכלל כדאי להתערב במקרים של פלטפוס ואם כן אז מתי. כאשר מדובר בפלטפוס ללא כאבים מתחזקת עוד יותר המחלוקת, גם בקרב אנשי מקצוע. כמובן כאשר מדובר בפלטפוס עם כאב ברור ונהיר לכל כי הילד זקוק לטיפול. אך כאן נשאלת השאלה מהו סוג הטיפול והאם כדאי להתאים מדרסים לפלטפוס?

מדרסים לפלטפוס לילדים

האם אתם ערים לכך שילדכם מעדיף להילקח על הידיים בכל הזדמנות, האם אתם נוטים לצחוק עם חברים על כך שילדכם עצלן ביחס לבני גילו, האם ילדכם מתקשה לבצע פעילויות מוטוריות שילדים בגילו כבר מבצעים? פעמים רבות תופעות אלה נובעות בעקבות בעיית הפלטפוס ואי הנוחות אשר היא גורמת לילדכם.
גם בפני אנשי מקצוע זהו אתגר לא פשוט, לזהות האם הילד באמת זקוק למדרסים לפלטפוס ואם כן אז מהו השלב הנכון להתאים לו מדרסים.

השלב הראשון באבחון פלטפוס הינו לזהות את השינוי התפקודי של הילד שעשוי להיות קשור למנח הלקוי של כף הרגל.
רק אנשי מקצוע (במקרה שלנו קלינאים) שיודעים לשאול את השאלות הנכונות, יזהו את הקשר בין כף רגל שטוחה שאינה מקבלת מספיק תמיכה לבין תפקוד לקוי של ילדכם. התאמת מדרסים לפלטפוס, מסייעת להשבת רמת תפקודו של הילד למצב הנורמלי, מצב בו הילדים חוזרים לשמוח, להתרוצץ ולהיות יותר אקטיבים. וההורים? אולי קצת מותשים יותר אך שמחים בשמחתם.

 לקריאה על מדרסים לפלטפוס למבוגרים

מה זה פלטפוס?

כף הרגל היא מבנה המורכב מעשרים ושש עצמות, שלוש קשתות, גידים, שרירים, מפרקים ורצועות. המפרקים מאפשרים את התאמתה של כף הרגל למשטחי דריכה שונים ומשתנים, מישוריים, משופעים, חלקים ובלתי-אחידים כאחד. שלוש הקשתות משמשות כבולם זעזועים בעת דריכת כף הרגל ומחלקות את העומס בין העצמות והמפרקים השונים. קשת אורכית פנימית וקשת חיצונית מצויות לאורך כף הרגל, וקשת רוחבית מצויה בבסיס עצמות המסרק.

פלטפוס (Flat Feet) כשמו כן הוא, כאשר הקשת הפנימית של כף הרגל היא שטוחה. כתוצאה מכך, במצבי עמידה, נגרמת השטחה של כל סוליית כף הרגל על הרצפה. אף על פי ההסבר המלומד, לרוב פלטפוס אינו גורם לכאב. פלטפוס יכול להיגרם ממספר סיבות: התפתחות לקויה של קשתות כף הרגל מילדות (כתוצאה מטראומה), עומס לאורך זמן החל על הגפה התחתונה ומחליש את הגידים המספקים תמיכה לקשת. קיים גם מרכיב גנטי המוביל לפלטפוס והוא שכיח בעיקר בקרב אוכלוסיות מסוימות. פלטפוס גורם לשינוי המנח התקין של הגפה התחתונה ועלול להוביל לבעיות נוספות בכפות הרגליים, בעיות עתידיות במפרקי הקרסול והברכיים ואפילו כאבים בגב התחתון.

בגיל 7-8 שנים לערך נעצרת התפתחות מבנה כף הרגל והקשתות. לאחר מכן, ממשיכה גדילת כף הרגל לאורכה ולרוחבה. אולם, מבחינה מבנית לא יחול שינוי רב (קשת פנימית גבוהה/נמוכה, פרונציה/סופינציה). לפני שאתם ממהרים לרוץ להתפתחות הילד תדעו כי אצל תינוקות ופעוטות פלטפוס הינו מצב נורמלי. הקשתות אצל רב בני האדם מתפתחות בילדות. יש לציין כי לא קיים מבנה אחד ויחיד של כף רגל הנחשב נורמלי יותר מאחר. קיימים טווחים נורמלים של סוגי כף רגל (פלטפוס, הולפוס ועוד).

פלטפוס בילדים

חוקרים רבים מחזיקים בדעה כי פלטפוס בילדים עלול להוביל לבעיות עתידיות בכף הרגל בגילאים מבוגרים. על כן, הם מעודדים בנחרצות טיפול מקדים ומונע בילדות על מנת למזער נזקים. אותם חוקרים מגדירים את מטרת הטיפול בפלטפוס בילדים כמניעה של מוגבלות מאוחרת. עוד מציינים החוקרים כי קיימים גורמי סיכון המשמשים כתמרורי אזהרה ואותם ניתן לאבחן כבר בילדות ובעצם מונעים בעיות בהמשך החיים. דוגמה מצוינת לכך היא דפורמציה של כף הרגל האחורית והקדמית בגיל מבוגר הנובעת לרוב ממקור מכאני, או מחוסר יציבות כרונית (המוחמרת כתוצאה מנשיאת משקל מתמשכת על הגפה). לפיכך, אבחון וטיפול מוקדמים בילדות חיוניים להשגת רגליים בריאות ותפקודיות יותר בהמשך החיים.

הארות ותובנות: ההתפתחות המכאנית של הפלטפוס

התפתחות תקינה של עצם ורקמה רכה ותפקוד אופטימלי של כף הרגל בעת הדריכה, דורשים את הבאתם של הכוחות הפתומכניים הפועלים על כף רגלו של הילד למצב ניטרלי (מהרגע בו הוא מתחיל לשאת עליה משקל). חשוב להבין כי השטחתה של קשת כף הרגל בקרב פעוטות הינה מנגנון פיצוי נורמלי ותקין, המאפשר לפעוטות לעמוד בדרישה התפקודית לעמידה יציבה או הליכה על משטחים. כשמיומנות הליכתו של הילד משתפרת, כף הרגל מגיבה ומתפתחת בהתאם. לשם ביצוע הצעדים מתפתחת הקשת השטוחה ועוברת ממצב של רגל רכה למצב של רגל קשיחה, בדיוק כמו אצל המבוגרים.

מדרסים לילדים

מדרסים לילדים

באמצעות בדיקה קלינית יסודית של מערכת שריר – שלד הכוללת ניתוח הליכה, יתאפשר לקלינאי לזהות בעיות מבניות שעלולות להוביל לפיצויים נרכשים בכפות הרגליים של הפעוט. כמו כן, נטייה גנטית והיסטוריה משפחתית של פלטפוס יחזקו את נטייתו של הקלינאי לבחור בטיפול באמצעות התאמת מדרסים בגיל צעיר.

הפילוסופיה מאחורי בחירת הטיפול

נקודת המוצא, לא כל אבחנה של פלטפוס מחייבת מדרסים. יש לזכור כי עד גיל 7-8 שנים ממשיכה ההתפתחות של מבנה כף הרגל. נעליים נוקשות יתר על המידה ואף התאמת מדרסים לפלטפוס שלא לצורך עלולים להפעיל לחץ מיותר על כפות הרגליים. בנוסף, תמיכה רבה מדי לכפות הרגליים עלולה למנוע את עבודת שרירי כף הרגל והשרירים מסביב לכף הרגל ותפגום ביכולתם להתחזק ולספק תמיכה טבעית ויעילה לקשתות כף הרגל. משום שכפות רגליים ה"מתרגלות" לתמיכה מלאכותית רבה מדי כבר מגיל צעיר עשויות להפוך לחלשות ועצלות יש להתייעץ עם מומחים בתחום לפני שבוחרים את אסטרטגיית הטיפול. באיימקס קיימת מעבדת הליכה מתקדמת וחדשנית לניתוח הליכה, שתאפשר קבלת החלטות מושכלת ובריאה לכפות הרגליים של ילדכם.

מדרסים ביומכניים לתיקון מנח כף הרגל
אם אין מנוס ומדובר במקרה מסובך או אקוטי המחייב התאמת מדרסים ביומכניים על מנת להשיג תיקון אופטימלי של מנח כף רגלו של הילד יש לפנות למומחים בתחום התאמת המדרסים. ראשית, נקבע את מידות המדרסים ונגבס את הרגל בעדינות וללא נשיאת משקל במנח האופטימלי. מדרסים לפלטפוס חייבים להיעשות מחומרים קשיחים יחסית, המחייבים התאמה מדויקת לכפות הרגליים. מיומנות גבוהה של הקלינאי חיונית לשם הצלחת הטיפול והתאמה מדויקת של המדרסים, בוודאי כאשר מדובר בילדים המרבים לנוע בחוסר שקט. ההסתגלות למדרסים הינה הדרגתית ונמשכת כשלושה שבועות. אם התאמת המדרסים לפלטפוס מובילה לשיפור מבחינה קלינית, אזי קיימת הצדקה לטיפול. יש לבצע מעקב של קלינאי לאחר התאמת מדרסים לפלטפוס מכיוון ומדובר בילדים שכף רגלם ממשיכה בתהליך הגדילה.

אנחנו ממשיכים גם בימי הסגר לספק שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם