למידע וייעוץ מקצועי
למידע נוסף וייעוץ מקצועי >
למידע נוסף וייעוץ מקצועי X
השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם
טיפולי פיזיותרפיה לגב
טיפולי פיזיותרפיה לגב
בשורות הבאות תמצאו מידע על המבנה האנטומי של הגב, הבעיות מהן סובלים ישראלים רבים, המטרות של טיפולי פיזיותרפיה לגב ועוד מגוון טיפים יעילים שיסייעו לכם להשאיר את כאבי הגב מאחוריכם. בנוסף, תמצאו סרטונים על טיפול בפריצת דיסק וסרטון נוסף של מטופל שחווה כאבי גב חזקים מאוד ומספר על תהליך ההחלמה באיימקס. מאחלים לכם קריאה נעימה והמון בריאות.
אנטומיה של עמוד השדרה
חוליות עמוד השדרה מונחות האחת על השנייה ומופרדות על ידי הדיסקים הבין חוליתיים, כאשר ישנן 33 חוליות בעמוד שדרה. עמוד השדרה מחולק לשלושה אזורים: 7 חוליות צוואריות, 12 חוליות גביות, וחמש חוליות מותניות (גב תחתון). מתחת לאזור המותני מונחות עצמות האגן והזנב.
עמוד השדרה
לעמוד השדרה מספר תפקידים:
  • יציבה זקופה בזמן ישיבה, עמידה והליכה.
  • תמיכה וייצוב הראש על חגורת הכתפיים.
  • העברת משקל הגוו לאגן ולכפות הרגליים.
  • מאפשר תנועתיות וגמישות, בין חלקי הגוף.
  • מקנה הגנה מכאנית לחוט השדרה.

 

חוט השדרה עשוי סיבים עבים של עצבים אשר במסלולם עוברים מהראש עד האגן, דרכם זורם מידע דו כיווני בין המוח לאזורים בפריפריה.

דיסק, אשר בוודאי שמעתם את המונח אלפי פעמים, הינו מבנה סחוסי המפריד בין כל שתי חוליות. הדיסק ממוקם בין גופי החוליות, לפני חוט השדרה (מקדימה). כל דיסק מכיל גרעין (נוקלאוס), חלק מרכזי רך ונוזלי למחצה. גרעין הדיסק מוקף על ידי מבנה רצועתי – הדיסק ההיקפי.

חוליה ודיסק בין חולייתי

הדיסק משמש כבולם זעזועים וציר תנועתן של החוליות. הדיסק יכול לשנות צורתו במידת הצורך ולאפשר תנועה של חוליה אחת על השנייה. כך מאפשר הדיסק תנועתיות של עמוד השדרה תוך שמירה על יציבתו.

מספר מפרקים נוצרים במפגש שבין הדיסקים והחוליות. המפרק מחובר על ידי רצועות ומעטפת מפרקית אשר מקנות ייצוב סטטי. מערכת שרירים רחבה (מהאגן ועד הגולגולת) מכסה את הדיסקים, החוליות והמפרקים. מערכת השרירים מספקת ייצוב דינמי לעמוד השדרה ואת יכולת התנועה שלו.

מעבר צר ודו צדדי (מסילות עצביות) קיים בין כל שתי חוליות והוא מאפשר את יציאת שורשי העצבים מחוט השדרה אל השרירים והעור. העצבים הללו מאפשרים את היכולת להתנועע, לחוש שינוי טמפרטורה, להרגיש לחץ וכאבים. פגיעה בסיבים אלו כתוצאה מלחץ ו/או גירוי יכולה לגרום לכאבים ברגל או ביד.

 


כאבים בגב

83% מהאוכלוסייה יסבלו לפחות פעם אחת בחיים מכאבי גב תחתון או כאב צווארי.

אחוז זה הוא הגבוה ביותר מכל הפגיעות הקיימות. שכיחות גבוהה זו מוסברת על ידי אורח החיים המודרני אותו אנו מנהלים אשר מטבעו מעמיס על מבנה עמוד השדרה באופן שמזיק לו. במדינות מתפתחות ובעולם העני יותר, השכיחות נמוכה בהרבה.

עבודה הדורשת ישיבה ממושכת גורמת לכאבי גב בשל לחץ גבוה בתוך הדיסק. שימוש מכאני לקוי בעמוד השדרה מוביל לנזק של הרקמות.
בנוסף, 66%-75% יסבלו מהתקפים חוזרים של כאבי גב תחתון, ו- 35% יפתחו כאב מוקרן לגפה התחתונה (Sciatica).

כאבי עמוד השדרה הצווארי, הגבי והתחתון לרוב נגרמים כתוצאה מעומס מכאני ותפקוד לקוי. כאב ממקור מכאני מתרחש כאשר המפרק הקיים בין שתי עצמות נכנס למנח הגורם לעומס על הסחוס הבין מפרקי, ולמתח מוגבר של הרצועות ורקמות רכות אחרות כגון הדיסק.

במידה ועומס זה ממשיך להתקיים, עלול להיגרם נזק סחוסי או קרע ברקמה הרכה. קרע זה גורם לכאב שנשאר גם לאחר הפחתת העומס. הכאב מתגבר בתנועות של הגוף ובהפעלת עומסים על עמוד השדרה. ההחלמה תחל בתנאי שמפחיתים בעומס המזיק ומטפלים ברקמה הניזוקה.

טיפולי פיזיותרפיה לשיפור הביומכאניקה הלקויה של עמוד השדרה

במידה ומדובר בכאב ממקור יציבתי, יש לאתר את סיבת הליקוי, ולפי זה לבצע תכנית טיפולית הכוללת חיזוקים, מתיחות, הדרכה ולימוד.
כאשר קיים נזק של הסחוס או של רקמה רכה, צריך לאתר את מיקום הרקמה ביחס לציר התנועה ואת כיוון התנועה אשר ישפיע על המבנה המכאני שלה.
כאשר רקמה רכה ניזוקה, הכאב יורגש עד אשר תהליך הריפוי מסתיים והתפקוד חוזר במלואו. בתהליך ההחלמה נוצרת רקמה צלקתית, המתקצרת עם הזמן, משנה את תכונותיה ונהיית פחות גמישה.
הטיפול חייב להתמקד במתיחת הרקמה הצלקתית והארכתה, ובהחזרת הגמישות הנורמאלית על מנת למנוע כאב והגבלה בתנועה.

שלוש הסיבות העיקריות הגורמות לכאבים בגב:

 

1. כאב גב יכול להיגרם כתוצאה מיציבה לקויה. במצב זה קיים מתח של הרקמות הרכות במנחים כמו עמידה, ישיבה או שכיבה."
זו היא אחת הסיבות השכיחות לכאב בעמוד השדרה הצווארי. לדוגמא, כאב ראש כתוצאה מבעיה צווארית שכיח בקבוצה זו.

 

2. נזק ממשי של רקמות יכול להתרחש כתוצאה מעומס גדול חד פעמי אשר גורם נזק לרקמה כמו נפילה, הרמת משקל כבד, תאונה (צליפת השוט/whiplash) ועוד.במידה ומתח זה גדול מספיק, עלול להתרחש נזק לשרירים, לרצועות, ולדיסקים הבין חולייתיים. מצב זה עשוי לשנות את מידת הכאב, פיזור הכאב, והתנהגות הכאב. סימנים וסימפטומים אלו יכולים להשתפר או להחמיר על ידי תנוחות או תנועות מסוימות.

 

3. נזק דיסקוגני.כאשר הנזק בדיסק גדול מספיק, הוא מאבד את יכולתו לבלום זעזועים והקיר החיצוני שלו נחלש. שינוי זה מאפשר לנוקלאוס הרך (גרעין הדיסק) לבלוט החוצה, ובמקרים קיצוניים לפרוץ מחוץ לגבולות הדיסק (פריצת דיסק). מצב זה עלול לגרום לכאב חריף.

דיסק בין חולייתי

 

בלט דיסק
כאשר הדיסק בולט אחורנית, הוא עלול ללחוץ באופן ישיר על שורשי העצב. לחץ זה עלול להתבטא על ידי כאב, נימול וחולשה לאורך הגפה עד כף הרגל/ היד.

פריצת דיסק

 

פריצת דיסק
במידה והחומר הרך בתוך הדיסק בולט מאוד ופורץ את גבולות הדיסק, המנח הטבעי והתקין של חוליה אחת על השנייה עלול להשתבש ולגרום להטיה של החוליות והגבלה בתנועה. זו הסיבה שאנשים עם כאב גב כתוצאה מבלט/ פריצת דיסק עשויים לעמוד במנח של כיפוף צידי או קדמי ללא יכולת להתיישר.

 

טיפול לפריצת דיסק ובלט דיסק
במידה ומאובחן בלט או פריצת דיסק, יש לאתר את הכיוון המדויק של תזוזת חומר הגרעין ולבצע תנועות ותנוחות ספציפיות שמטרתם החזרת
הגרעין למרכז הדיסק. טיפולי פיזיותרפיה נכונים יתבטאו בהיעלמותו של הכאב המוקרן וכאב הגב, בשל הפסקת הלחץ על העצב ועטיפותיו.

כאבי גב עליון

כאב גב תורקלי
למרות השכיחות של הכאב באזור הגב המרכזי, פגיעות בגו התורקלי, החזי, אינן נפוצות בקרב האוכלוסייה. הפרוגנוזה לשיפור והקלה בכאבי הגב העליון הסימפטומטי היא טובה.
מבחינה אנטומית, הגו התורקלי נפרש לאורך חוליות הגב, מחוליה T1 ועד חוליה T12. הגב התורקלי נחשב לאיזור הנוקשה ביותר בעמוד השדרה ולכן הוא גם היציב ביותר. לרוב, כאבי גב עליון במקרים אלו הינם מקומיים בלבד אך קיימת האפשרות שיגרמו להקרנה לאיזור הצלעות ועד לבית החזה.
גורמים לכאבי גב עליון:
לעיתים קרובות, הגורם לכאבי גב עליון הוא אורח חיים יושבני בו נוצר מנח שפוף ("גיבנת"). סיבה נוספת עשויה להיות עומס מוגבר שעלול לגרום ללחץ בין מפרקי החוליות ולבלטי דיסק.
בחיי היום-יום אנו שוכחים את חשיבות היציבה התקינה ורוכנים קדימה לכיוון תנועת כיפוף הגורמת לעומס מתגבר על עמוד השדרה.
בעת האבחנה חשוב לשלול פתולוגיות נוספות שעלולות לגרום לכאב דומה, בכללן הקרנה מאיברים פנימיים או שברי דחיסה.
טיפולי פיזיותרפיה לגב
הטיפול בפיזיותרפיה כמעט תמיד יכלול הפחתת כאב באמצעות תנועתיות והגמשה של חוליות בית החזה, כולל תנועות פיתוליות ויישור של עמוד השדרה.
אין לחשוש מלבצע טיפול ידני בעוצמות גבוהות. בנוסף יש לכלול אביזרים אשר יסייעו להשגת טווח התנועה הנדרש כגון גליל מוקצף, למטרת יישור מקסימלי של החוליות ופתיחת בית החזה. ניתן אף להשתמש בטייפינג להגברת תנועתיות טווח היישור של בית החזה באמצעות עידוד עבודה שרירית.
את הטיפול והחזרה לתפקוד מלא יש לעודד כבר בתחילת תכנית הטיפול.
יש להדריך את המטופל לטיפול עצמי יציבתי ומניעתי.
פיזיותרפיה לגב
ד"ר סאם ח'מיס בטיפולי פיזיותרפיה במרכז איימקס

טיפולי פיזיותרפיה לגב במרכז איימקס

טיפולי פיזיותרפיה לגב באיימקס מבוצעים לאחר בדיקה קלינית מקיפה של שני פיזיותרפיסטים מומחים ובשיתוף אתכם יוחלט על תכנית טיפולית מתאימה. איימקס מספקת מעטפת טיפולית מלאה ומתאימה טיפול ייעודי וייחודי לכל לקוח ולכל פתולוגיה. באיימקס מבצעים מעקב מלא אחר התכנית הטיפולית והתקדמות הלקוח ופועלים באופן שוטף להטבת הבריאות והביטחון העצמי של המטופלים.
אם אתם סובלים מבעיות או כאבי גב, אל תתפשרו על כאבי גב כרוניים, אל תקבלו את הכאבים כברירת גורל ואל תאמרו נואש!
צרו קשר עם איימקס ונשמח לסייע ולשמח אתכם!

אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם