החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
פיזיותרפיה לגב
התמודדות עם כאבי גב היא אינה פשוטה בכלל, היא מלווה אותנו בכל צעד, מונעת מאתנו לישון כמו שצריך ובשורה התחתונה פוגעת לנו מאוד באיכות החיים.
על מנת לטפל בבעיות הגב צריך לאבחן את המקור לבעיה. צוות הפיזיותרפיסטים של איימקס, בראשות ד"ר סאם ח'מיס מסבירים על טיפולי פיזיותרפיה לגב, על כאבי גב עליון לעומת כאבים בגב התחתון, על פריצות דיסק ועל כל מה שיכול לעזור לכם למצוא פתרון לכאבי הגב שלכם ולמנוע מהם לשוב בעתיד.
על מנת להקל על הקריאה עשינו לכם סדר וחילקנו את התוכן להסבר קצרצר על האנטומיה של הגב, פיזיותרפיה לפריצת דיסק ובלט, פיזיותרפיה לגב עליון ופיזיותרפיה לגב תחתון.
אנטומיה של עמוד השדרה
חוליות עמוד השדרה מונחות האחת על השנייה ומופרדות על ידי הדיסקים הבין חולייתיים, כאשר ישנן 33 חוליות בעמוד שדרה. עמוד השדרה מחולק לשלושה אזורים: 7 חוליות צוואריות, 12 חוליות גביות, וחמש חוליות מותניות (גב תחתון). מתחת לאזור המותני מונחות עצמות האגן והזנב.
עמוד השדרה

מבנה עמוד השדרה

לעמוד השדרה מספר תפקידים:
 • יציבה זקופה בזמן ישיבה, עמידה והליכה.
 • תמיכה וייצוב הראש על חגורת הכתפיים.
 • העברת משקל הגוו לאגן ולכפות הרגליים.
 • מאפשר תנועתיות וגמישות, בין חלקי הגוף.
 • מקנה הגנה מכאנית לחוט השדרה.

חוט השדרה עשוי סיבים עבים של עצבים אשר במסלולם עוברים מהראש עד האגן, דרכם זורם מידע דו כיווני בין המוח לאזורים בפריפריה.

דיסק, אשר בוודאי שמעתם את המונח אלפי פעמים, הינו מבנה סחוסי המפריד בין כל שתי חוליות. הדיסק ממוקם בין גופי החוליות, לפני חוט השדרה (מקדימה). כל דיסק מכיל גרעין (נוקלאוס), חלק מרכזי רך ונוזלי למחצה. גרעין הדיסק מוקף על ידי מבנה רצועתי – הדיסק ההיקפי.

חוליה ודיסק בין חולייתי

מבנה חוליה ודיסק בין חולייתי

הדיסק משמש כבולם זעזועים וציר תנועתן של החוליות. הדיסק יכול לשנות צורתו במידת הצורך ולאפשר תנועה של חוליה אחת על השנייה. כך מאפשר הדיסק תנועתיות של עמוד השדרה תוך שמירה על יציבתו.

מספר מפרקים נוצרים במפגש שבין הדיסקים והחוליות. המפרק מחובר על ידי רצועות ומעטפת מפרקית אשר מקנות ייצוב סטטי. מערכת שרירים רחבה (מהאגן ועד הגולגולת) מכסה את הדיסקים, החוליות והמפרקים. מערכת השרירים מספקת ייצוב דינמי לעמוד השדרה ואת יכולת התנועה שלו.

מעבר צר ודו צדדי (מסילות עצביות) קיים בין כל שתי חוליות והוא מאפשר את יציאת שורשי העצבים מחוט השדרה אל השרירים והעור. העצבים הללו מאפשרים את היכולת להתנועע, לחוש שינוי טמפרטורה, להרגיש לחץ וכאבים. פגיעה בסיבים אלו כתוצאה מלחץ ו/או גירוי יכולה לגרום לכאבים ברגל או ביד.

 


כאבים בגב

83% מהאוכלוסייה יסבלו לפחות פעם אחת בחיים מכאבי גב תחתון או כאב צווארי.

אחוז זה הוא הגבוה ביותר מכל הפגיעות הקיימות. שכיחות גבוהה זו מוסברת על ידי אורח החיים המודרני אותו אנו מנהלים אשר מטבעו מעמיס על מבנה עמוד השדרה באופן שמזיק לו. במדינות מתפתחות ובעולם העני יותר, השכיחות נמוכה בהרבה.

עבודה הדורשת ישיבה ממושכת גורמת לכאבי גב בשל לחץ גבוה בתוך הדיסק. שימוש מכאני לקוי בעמוד השדרה מוביל לנזק של הרקמות.
בנוסף, 66%-75% יסבלו מהתקפים חוזרים של כאבי גב תחתון, ו- 35% יפתחו כאב מוקרן לגפה התחתונה (Sciatica).

כאבי עמוד השדרה הצווארי, הגבי והתחתון לרוב נגרמים כתוצאה מעומס מכאני ותפקוד לקוי. כאב ממקור מכאני מתרחש כאשר המפרק הקיים בין שתי עצמות נכנס למנח הגורם לעומס על הסחוס הבין מפרקי, ולמתח מוגבר של הרצועות ורקמות רכות אחרות כגון הדיסק.

במידה ועומס זה ממשיך להתקיים, עלול להיגרם נזק סחוסי או קרע ברקמה הרכה. קרע זה גורם לכאב שנשאר גם לאחר הפחתת העומס. הכאב מתגבר בתנועות של הגוף ובהפעלת עומסים על עמוד השדרה. ההחלמה תחל בתנאי שמפחיתים בעומס המזיק ומטפלים ברקמה שניזוקה.

במידה ומדובר בכאב ממקור יציבתי, יש לאתר את סיבת הליקוי, ולפי זה יבוצעו טיפולי פיזיותרפיה לגב הכוללים חיזוקים, מתיחות, הדרכה ולימוד.
כאשר קיים נזק של הסחוס או של רקמה רכה, צריך לאתר את מיקום הרקמה ביחס לציר התנועה ואת כיוון התנועה אשר ישפיע על המבנה המכאני שלה.
כאשר רקמה רכה ניזוקה, הכאב יורגש עד אשר תהליך הריפוי מסתיים והתפקוד חוזר במלואו. בתהליך ההחלמה נוצרת רקמה צלקתית, המתקצרת עם הזמן, משנה את תכונותיה ונהיית פחות גמישה.
הטיפול חייב להתמקד במתיחת הרקמה הצלקתית והארכתה, ובהחזרת הגמישות הנורמאלית על מנת למנוע כאב והגבלה בתנועה.

 

 

שלוש הסיבות העיקריות הגורמות לכאבים בגב:

1. כאב גב יכול להיגרם כתוצאה מיציבה לקויה. במצב זה קיים מתח של הרקמות הרכות במנחים כמו עמידה, ישיבה או שכיבה.
זו היא אחת הסיבות השכיחות לכאב בעמוד השדרה הצווארי. לדוגמא, כאב ראש כתוצאה מבעיה צווארית שכיח בקבוצה זו.

 

2. נזק ממשי של רקמות יכול להתרחש כתוצאה מעומס גדול חד פעמי אשר גורם נזק לרקמה כמו נפילה, הרמת משקל כבד, תאונה (צליפת השוט/whiplash) ועוד. במידה ומתח זה גדול מספיק, עלול להתרחש נזק לשרירים, לרצועות, ולדיסקים הבין חולייתיים. מצב זה עשוי לשנות את מידת הכאב, פיזור הכאב, והתנהגות הכאב. סימנים וסימפטומים אלו יכולים להשתפר או להחמיר על ידי תנוחות או תנועות מסוימות.

 

3. נזק דיסקוגני. כאשר הנזק בדיסק גדול מספיק, הוא מאבד את יכולתו לבלום זעזועים והקיר החיצוני שלו נחלש. שינוי זה מאפשר לנוקלאוס הרך (גרעין הדיסק) לבלוט החוצה, ובמקרים קיצוניים לפרוץ מחוץ לגבולות הדיסק (פריצת דיסק). מצב זה עלול לגרום לכאב חריף.

 


פיזיותרפיה לבלט או פריצת דיסק

סיבה נפוצה נוספת המובילה לכאבי גב תחתון היא מעורבות של הדיסקים, בידועים בתור בלט או פריצת דיסק. יש לזכור שממצא של בלט דיסק בהדמיה יכול להיחשב ממצא תקין מאחר והוא אינו בהכרח מחייב הופעתם של כאבים. כאבי גב תחתון ללא הקרנה, שמקורם בבעיית דיסק נחשבים לרוב כקלים לטיפול בפיזיותרפיה.

כאשר כאבי הגב התחתון מופיעים עם הקרנה זה מעיד על מעורבות ופגיעה עצבית. כל עוד אין לנו פגיעה עצבית שגורמת לחולשה שרירית, איבוד רפלקסים או ירידה תחושתית ניתן לטפל בכאבים בגב באמצעות טיפולי פיזיותרפיה ממוקדים.

מבנה עמוד השדרה ותיאור של פריצת דיסק
טיפולי פיזיותרפיה לפריצת דיסק בגב

טיפולי פיזיותרפיה לפריצת דיסק בגב

דיסק בין חולייתי

מבנה דיסק בין חולייתי

 

בלט דיסק

כאשר הדיסק בולט אחורנית, הוא עלול ללחוץ באופן ישיר על שורשי העצב. לחץ זה עלול להתבטא על ידי כאב, נימול וחולשה לאורך הגפה עד כף הרגל/ היד.

פריצת דיסק

פריצת דיסק

 

פריצת דיסק

במידה והחומר הרך בתוך הדיסק בולט מאוד ופורץ את גבולות הדיסק, המנח הטבעי והתקין של חוליה אחת על השנייה עלול להשתבש ולגרום להטיה של החוליות והגבלה בתנועה. זו הסיבה שאנשים עם כאב גב כתוצאה מבלט/ פריצת דיסק עשויים לעמוד במנח של כיפוף צידי או קדמי ללא יכולת להתיישר.

 

טיפול לפריצת דיסק ובלט דיסק

במידה ומאובחן בלט או פריצת דיסק, יש לאתר את הכיוון המדויק של תזוזת חומר הגרעין ולבצע תנועות ותנוחות ספציפיות שמטרתם החזרת הגרעין למרכז הדיסק. טיפולי פיזיותרפיה נכונים יתבטאו בהיעלמותו של הכאב המוקרן וכאב הגב, בשל הפסקת הלחץ על העצב ועטיפותיו.
ד"ר סאם ח'מיס מסביר על פריצת דיסק

פיזיותרפיה לגב עליון

כאב גב תורקלי
למרות השכיחות של הכאב באזור הגב המרכזי, פגיעות בגו התורקלי, החזי, אינן נפוצות בקרב האוכלוסייה. הפרוגנוזה לשיפור והקלה בכאבי הגב העליון הסימפטומטי היא טובה.
מבחינה אנטומית, הגו התורקלי נפרש לאורך חוליות הגב, מחוליה T1 ועד חוליה T12. הגב התורקלי נחשב לאזור הנוקשה ביותר בעמוד השדרה ולכן הוא גם היציב ביותר. לרוב, כאבי גב עליון במקרים אלו הינם מקומיים בלבד אך קיימת האפשרות שיגרמו להקרנה לאזור הצלעות ועד לבית החזה.

 

גורמים לכאבי גב עליון

לעיתים קרובות, הגורם לכאבי גב עליון הוא אורח חיים יושבני בו נוצר מנח שפוף ("גיבנת"). סיבה נוספת עשויה להיות עומס מוגבר שעלול לגרום ללחץ בין מפרקי החוליות ולבלטי דיסק.
בחיי היום-יום אנו שוכחים את חשיבות היציבה התקינה ורוכנים קדימה לכיוון תנועת כיפוף הגורמת לעומס מתגבר על עמוד השדרה.
בעת האבחנה חשוב לשלול פתולוגיות נוספות שעלולות לגרום לכאב דומה, בכללן הקרנה מאיברים פנימיים או שברי דחיסה.

 

טיפולי פיזיותרפיה לגב עליון

הטיפול בפיזיותרפיה כמעט תמיד יכלול הפחתת כאב באמצעות תנועתיות והגמשה של חוליות בית החזה, כולל תנועות פיתוליות ויישור של עמוד השדרה.
אין לחשוש מלבצע טיפול ידני בעוצמות גבוהות. בנוסף יש לכלול אביזרים אשר יסייעו להשגת טווח התנועה הנדרש כגון גליל מוקצף, למטרת יישור מקסימלי של החוליות ופתיחת בית החזה. ניתן אף להשתמש בטייפינג להגברת תנועתיות טווח היישור של בית החזה באמצעות עידוד עבודה שרירית.
את הטיפול והחזרה לתפקוד מלא יש לעודד כבר בתחילת תכנית הטיפול.
יש להדריך את המטופל לטיפול עצמי יציבתי ומניעתי.

 

ד"ר סאם ח'מיס מוביל את הטיפול במרכז איימקס
פיזיותרפיה לגב

פיזיותרפיה לגב במרכז איימקס


פיזיותרפיה לגב תחתון

כאבי גב תחתון הינם שכיחים מאוד ומופיעים אצל כ- 80% מהאוכלוסייה. טיפולי פיזיותרפיה לגב תחתון נמצאים יעילים מאוד ומסייעים לחלק ניכר מהסובלים מכאבי גב. אם גם אתם סובלים מכאבי גב תחתון כדאי שתקראו את השורות הבאות, תפנימו, תתרגלו ותפנו לטיפול בעת הצורך!
הסיבה להופעתם של כאבי הגב התחתון היא אורך חיינו המתנהל רובו בכיפוף. אנו מבלים שעות רבות בישיבה, ברכינה לפנים או בפעולה של כיפוף להרמת חפץ. כך, איננו מנצלים את התנועות הפיזיולוגיות של עמוד השדרה. אחת מהתנועות החשובות של הגב התחתון היא דווקא הקשתה לאחור אשר שומרת על הקשת המותנית הטבעית של עמוד השדרה התחתון.
ככל שאנחנו נמצאים זמן ממושך יותר בכיפוף כך אנו מאבדים את הקשת המותנית. הרקמות העיקריות שנפגעות מעובדה זו הם הדיסקים. הדיסק הוא רקמה סחוסית, הוא מצוי בין החוליות והוא תלוי בתנועתיות של עמוד השדרה. יש לזכור ולציין כי אמנם 80% מכאבי הגב הם כאבים הנובעים ממקור מכאני אך חשוב מאד לשלול בדקדוק מצבים אחרים, ולשם זאת נדרשות בדיקות נוספות והדמיה.

 

 

טיפול בכאבי גב תחתון

כאבי גב תחתון עשויים להופיע בשני אופנים: כאבי גב תחתון עם וללא הקרנה. כאבים בגב התחתון ללא הקרנה קלים יותר לטיפול בפיזיותרפיה. הם עתידים להופיע בשל כאב שרירי ואז הבעיה פשוטה לכאורה, מאחר וברב המקרים מצב זה אינו גורם להגבלה חמורה. מאידך, כן צפויה הגבלה בתנועתיות הגב ובתפקוד, אך לרוב תהייה זמנית בלבד ותחלוף לאחר מספר ימים.
כאבי גב יכולים לנבוע גם מבעית יציבה שמקורה למשל בהבדל באורך רגליים. במקרה זה נאלץ לזהות את מקור היציבה הלקויה ולטפל בו באמצעות תנועה מכוונת אשר מטרתה להקל על הכאב. מעבר לטיפול הנקודתי בכאב, נתייחס גם למקור הכאב למשל באמצעות חיזוקים ספציפיים או לחילופין מדרסים עם הגבהה במידת הצורך. שילוב הטיפול הנקודתי בסימפטומים יחד עם אבחון וטיפול יסודי במקור הכאב, הוא בעצם תורת הטיפול השמרני בפיזיותרפיה בגב תחתון.

 

צפו בסרטון על טיפול בכאבי גב תחתון – מקרה של מטופלת במרכז
תרגול ביתי לעידוד תנועתיות במנחים שונים, הקלה ומניעת כאבי גב

 

 

טיפולי פיזיותרפיה לגב במרכז איימקס

מטרת הטיפול הפיזיותרפי לגב תחתון באיימקס היא לבצע תנועתיות במנחים שונים של עמוד השדרה לפי גישת מקנזי ששמה דגש על הפחתת הלחץ משורש העצב ומניעת ההקרנה. פרט לכך טיפולי פיזיותרפיה לגב תחתון יכללו התערבות ידנית של המטפל כגון מתיחה של מערכת העצבים והשרירים, הנעה של מפרקים וכדומה. במקרה של כאב מסוג זה לרוב יסתתר גם אלמנט פסיכולוגי ופחד מתנועה ולכן עיכוב בחזרה לפונקציה. באמצעות אימון פונקציונלי, עבודה שרירית ותנועתיות נבצע את השיקום ונשוב לפעילות מלאה.

טיפולי פיזיותרפיה לגב באיימקס מבוצעים לאחר בדיקה קלינית מקיפה של שני פיזיותרפיסטים מומחים ובשיתוף אתכם יוחלט על תכנית טיפולית מתאימה. איימקס מספקת מעטפת טיפולית מלאה ומתאימה טיפול ייעודי וייחודי לכל לקוח ולכל פתולוגיה. באיימקס מבצעים מעקב מלא אחר התכנית הטיפולית והתקדמות הלקוח ופועלים באופן שוטף להטבת הבריאות והביטחון העצמי של המטופלים.

 

 

למה לבחור בנו?

 • באיימקס מבצעים אבחון תנועה בעזרת מערכת מהמתקדמות בעולם. בנוסף, נערכות בדיקות יציבה בעמידה והליכה המאתרות סטיות הליכה ויציבה של עמוד השדרה, האגן והגפיים התחתונות.
  אם במהלך טיפולי הפיזיותרפיה לגב עולה הצורך אז מבצעים אבחון תנועה ובדיקות יציבה. הטכנולוגיה הזאת אפשרה לנו לחסוך מעשרות מטופלים את הצורך בניתוח (אנשים שאמרו להם שאין מנוס מניתוח ולאחר תקופת טיפולים במרכז איימקס גילו שבהחלט אפשר).

 

 • לפני תחילת טיפול פיזיותרפיה לגב נערכת בדיקה קלינית מקיפה על ידי שני פיזיותרפיסטים מומחים בתחום הטיפול בכאבים והביומכאניקה. רק בסיום האבחון יקבע פרוטוקול טיפולי שמתאים לכם ולבעיה ממנה אתם סובלים. ראייה רחבה של מספר אנשי מקצוע מהשורה הראשונה בתחום הטיפול בישראל מספקת לנו תמונת מצב רחבה ואובייקטיבית יותר לגבי מצב המטופל.

 

 • הטיפול הפיזיותרפי בכאבי גב תחתון ועליון הוא טיפול המשכי ואישי, הכולל טיפול ידני בנוסף לאמצעים שונים להקלה בכאבים כמו דיקור. גישת מקנזי הינה אחת הגישות המובילות בעולם הרפואה, והינה הגישה הנבחרת של הקליניקה. גישה זו הוכחה כיעילה ביותר לטיפול בכאבי גב.

 

 • אנחנו מאמינים בטיפול בו המטפל צמוד למטופל לאורך הטיפול ולכל זמן השהות בקליניקה ומבצעים מעקב יומיומי אחריכם ונלווה אתכם לעבר עתיד בריא יותר.
  ברגע שנכנסתם לדלתות איימקס אתם כבר לא לבד. אנחנו מבינים שתוכנית טיפול דורשת ליווי צמוד, תמיכה והחדרת מוטיבציה, כל זאת על מנת לסייע לכם לצלוח משוכות ולהשיג עתיד בריא יותר ונטול כאבים.

 

אם אתם סובלים מבעיות או כאבי גב, אל תלמדו לחיות איתם, אל תקבלו את הכאבים כגזרת גורל ואל תאמרו נואש!
צרו קשר עם איימקס לכל שאלה, צורך או ייעוץ מקצועי, אנחנו כאן בשבילכם!

תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם