למידע וייעוץ מקצועי
למידע נוסף וייעוץ מקצועי >
למידע נוסף וייעוץ מקצועי X
השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם
התאמת מדרסים ביומכניים
מדרסים ביומכניים בהתאמה אישית – 3D

מדרסים יכולים לעזור להקל על כאב שנגרם עקב פציעה אקוטית, פציעה הנובעת משימוש חוזרני, מחלה, או פגמים מולדים בכף הרגל.
במידה ותהית אילו מדרסים מומלצים אז כדאי שתדע, מדרסים ביומכאניים בהתאמה אישית הם הפתרון הטוב ביותר המטפל במקור לכאב שלך.
מדרסים  ביומכניים מותאמים בטכנלוגית תלת מימד מבטיחים הן תמיכה והן תיקון.

 • מדרסים ביומכניים בטכנלוגיית תלת מימד – מדרסים בהתאמה אישית המתאימים לנעליים שלך ומתקנים את מנח כף הרגל.
 • מכינים מדרסים בהתאמה אישית במיוחד עבורך בעזרת סריקה תלת ממדית של מנח כף הרגל או גיבוס ללא נשיאת משקל ובדיקה מקיפה של ד"ר סאם ח'מיס, פיזיותרפיסט מומחה לביומכאניקה קלינית וניתוח תנועה.

כדי להתאים את המדרסים ספציפית אלייך, אנחנו צריכים להכיר אותך:

 1.     את ההיסטוריה של הכאב והפציעה שלך
 2.     את הביומכניקה והתנועה שלך
 3.     את סוג הפעילות אותה אתה אוהב
 4.     את תבנית ההליכה שלך

מדרסים ביומכניים בהתאמה אישית

שלבי בניית מרכיבי המדרס – מדרסים בהתאמה אישית: 

 •  סריקת כף הרגל בתלת מימד.
 •  ריפוד השכבה העליונה.
 •  צורת שלד המדרס.
 •  מייצב העקב.

 

הרכיבים הרכים לבניית מדרס מותאם:

 •   מידת הרכות בריפוד.
 •   השונות בפעילות אותה מבצע המשתמש משפיעה על סוג החומר ממנו יהיה בנוי המדרס.
 •   סוג הנעל יקבע את מידת עובי החומר ממנו יהיה עשוי המדרס.
 •   המגן: הממשק בינך לבין המדרס.

 

שלד המדרס מעוצב על מנת לאפשר:

 •   פעילות גופנית כאוות נפשך.
 •   נוחות ביומיום.
 •   תמיכה מרבית.
 •   הגנה למצבים, כאבים כרוניים וכפות רגליים רגישות.

 

מדרסים מומלצים יכילו תכונות ייעודיות עבורך:

 •  שמירה על מנח כף הרגל האופטימלי לך.
 •  בלימת זעזועים שתאפשר עמידה ממושכת על הרגליים.
 •  הפחתת עומסים ופיזור לחצים בכף הרגל.
 •  נוחות מרבית: היעד החשוב ביותר.

 

מדרסים ברישיון משרד הבריאות

קצת רקע – מבנה כף הרגל ותפקידה

לא בכדי תיאר ליאנרדו דה וינצ'י את כפות הרגלים במילים הבאות "A masterpiece of engineering and a work of art" .
אימרה זו מתארת במדויק את המורכבות של כפות הרגליים, יכולתן לסייע לתפקוד אופטימלי, השפעתן המכאנית על המפרקים מעליהן ומורכבות האבחון והטיפול בהן בעת הצורך.

כף הרגל הינה איבר פריפריאלי מרוחק ביותר בשרשרת הכוחות של הגפה התחתונה, כף הרגל מתמודדת (לרוב בגבורה) עם עומסים וכוחות חיצוניים גדולים. כפות הרגליים מתמודדות עם עומס תמידי ועובדתית כ-80% מהאוכלוסייה יסבלו בשלב זה או אחר מבעיה כלשהי בכפות הרגליים. כמובן שקיימים מספר גורמים המשפיעים על מצב כף הרגל והבעיות העתידות להיווצר בה: רמת הפעילות הגופנית של האדם, מחלות רקע, גנטיקה, תחום העיסוק של האדם, אופי הפעילות, סוג הנעליים אותן נועל ופגיעות בצורה, מבנה ותפקוד כף הרגל.

מבנה

כף הרגל בעלת מבנה מכאני מורכב מאוד, 28 עצמות מרכיבות אותה, מעל 20 מפרקים, יותר מארבעים רצועות, שרירים פנימיים ושרירים חיצוניים שמקורם בשוק. תפקיד השרירים לייצב ולאפשר את התנועתיות המדויקת של המפרקים.

מבנה כפות הרגליים - טיפול בכאבים

תפקוד 

אדם ממוצע צועד מספר לא מבוטל של צעדים ביום, בין 4500 ל-10000 צעדים. ממוצע מספר הצעדים הדרוש להליכה/ ריצה של 1000 מטר נע בין 665 צעדים (לגברים בקצב של שלוש דקות וארבעים שניות לקילומטר) עד 1444 צעדים (לנשים בקצב של שתים עשרה וחצי דקות לקילומטר).
על אף האמור לעיל, אין מייחסים לכף הרגל את החשיבות הראויה, אלא רק לאחר הופעת כאבים בכף הרגל. מדרסים ביומכניים בהתאמה אישית לא צריכים להילקח בחשבון רק כאשר מופיעות בעיות.
חשוב לזכור כי תנועה לקויה לאורך זמן עלולה גם להוביל לפגיעה במערכת השרירים, דלקות גידים, כאבי ברכיים, מיחושים בעקב ולבעיות עתידיות בעמוד השדרה.

פיזור כוחות

תנועתן התקינה של המפרקים בכפות הרגליים והקרסוליים בעלת השפעה על יכולתה של הגפה התחתונה לפזר באופן אופטימלי את הכוחות המופעלים בשלבים של נשיאת משקל בפעילות גופנית כדוגמת הליכה, ריצה ורכיבת אופניים. פיזור לא יעיל של כוחות אלו עלול להוביל לתנועה לקויה, שיוצרת עומס יתר ובסופו של דבר עתידה להוביל לכשל מפרקים, רקמות חיבור ושרירים.

מכניקה והשפעה על מפרק הברך 

מכניקה נורמלית של כפות הרגליים והקרסוליים מתאפשרת בזכות תפקוד משולב ומוצלח של עצמות, שרירים, גידים ורצועות. עבודתן המסונכרנת של הרקמות הללו בכפות הרגליים, קרסוליים והגפה התחתונה תאפשר תפקוד מכני יעיל של הגפה התחתונה ותפקוד מרבי.

במחקרים רבים נבדקה ההשפעה של מנח כף הרגל על מפרק הברך, השוק ופיקת הברך והוכח כי מנח לקוי של כף הרגל במהלך נשיאות משקל, מייצר עומס סיבובי מוגבר בקרסוליים, בברכיים ובירכיים. עוד נמצא כי מנח זה עלול להוביל למתיחות של רקמות רכות ולדחיסה במפרקים אשר בחלק מהמקרים עשויים להפוך לסימפטומטיים.

התאמת מדרסים מומלצים באיימקס

בצד מימין של המתבונן ניתן לראות קריסה וסיבוב פנימי של הברך הנובע מהטיה פנימית של כף הרגל.
באיור השמאלי מוצג תיקון של ציר התנועה של הרגל על ידי מדרסים ביומכניים.

מדרסים ביומכניים מומלצים לכף הרגל

נטייתם הפנימית של כפות הרגליים מובילה לסיבוב פנימי מוגבר של מפרקי הברכיים והירך, ולהטייה קדמית מוגברת יתר על המידה של האגן והגב התחתון.

מדרסים ביומכניים או אקומודטיבים, אילו מדרסים מומלצים?

כיום המדרסים נחלקים לשתי קבוצות עיקריות:

 1. מדרסים אקומודטיבים, מדרסים המותאמים בעזרת הטבעתה של כף הרגל בספוג, ומנציחים למעשה את הפתולוגיה הקיימת של כף הרגל. המדרסים הללו עשויים ספוג או גומי בדרגות צפיפות שונות. הם אינם מייצבים או מתקנים את תנועת כפות הרגליים אלא קורסים תחת העומס.
 2. מדרסים ביומכניים, מדרסים אלו מהווים אמצעי חשוב לטיפול בפגיעות בגפה התחתונה והגב התחתון על ידי הפחתת הכוחות והעומסים המוטלים על הגפה התחתונה. המדרסים מאפשרים שליטה בתנועה לקויה של כפות הרגליים והקרסוליים. מחקרים הראו את התועלת המכאנית של המדרסים על המנח של עמוד השדרה הצווארי בזמן הליכה (קישור למחקר אותו ביצע ד"ר סאם חמיס). מדרסים ביומכניים מיוצרים באמצעות שימוש בטכנולוגיה תלת מימדית.

מדרסים ביומכניים באיימקס

מדרסים ביומכניים מומלצים על ידי אנשי מקצוע מהשורה הראשונה

כפי שניתן להבין מכל הנאמר, לביומכאניקה התקינה של הגפה חשיבות עליונה בכדי לאפשר תיפקוד אופטימלי נטול כאבים. עקרונות הגישה הביומכאנית מדגישים את תיקון המנחים האבנורמליים במפרקים, באמצעי טיפול מגוונים ושונים ובודקים את השפעת תיקון המנחים על היציבה ועל הסימפטומים.
אמצעי טיפול יעיל במיוחד – מדרסים ביומכניים!

קיימים סוגים שונים של מדרסים ביומכניים בהתאמה ייחודית למצבן של כפות הרגליים, לרמת הפעילות וגם למבנה הנעליים. המדרסים עשויים מחומרים איכותיים, מתבססים על חומרים תרמופלסטים, סיבי פחם וחומרים בולמי זעזועים, בעלי משקל זניח יחסית ובדרגות קשיחות משתנות.

מדרסים ביומכניים מאפשרים חלוקת עומסים אופטימלית, מדרס ביומכני מאפשר תפקוד מקסימאלי, מספק הגנה מקסימלית, בלימת זעזועים, נוחות, תמיכה לקשת כף הרגל ושליטה בתנועות המזיקות. המדרסים מאפשרים חלוקת עומסים אופטימלית בכף הרגל ומפחיתים לחצים מאזורים כאובים ומועדים לפורענות יש לציין כי על מנת להגיע לרמה אופטימלית של תיקון ביומכאני של תנועת הגפיים התחתונות, יש להתאים את סוג הנעל לאופן בו מתרחשת התנועה של המפרקים בזמן הפעילות הגופנית הנדרשת: הליכה, ריצה וגם רכיבת אופניים.

התאמת מדרסים ביומכניים במרכז איימקס

 

תהליך הכנת המדרסים של איימקס, כולל שלב ייצור המדרסים במעבדות בחו"ל,
ועד השלב בו ד"ר סאם ח'מיס מתאים אותם לכף הרגל.

 

התאמת מדרסים לאחר אבחון מומחה

 

 • על מנת להתאים מדרסים ביומכניים בצורה אופטימלית אנו באיימקס מבצעים בדיקה קלינית והערכת המנח הביומכאני של כפות הרגליים, קרסוליים, ברכיים, ירכיים, האגן והגב תחתון במצבים שונים כגון עמידה והליכה.
 • במידת הצורך תיעשה בדיקה ממוחשבת תלת מימדית של תנועות הגוף על מנת להעריך את הליקויים והקשר שלהם למצב הקליני, לקבוע את נחיצות המדרסים ואת היכולת לסייע ולהפחית כאב.
 • לקביעת מידות המדרס יש לסרוק את כף הרגל בתלת מימד או לגבס את כף הרגל ללא נשיאת משקל במנח האופטימלי, רק ע"י מומחים שהוסמכו והתמחו בשיטה זו.
 • לאחר קביעת מידות המדרסים, יערכו מדידות וחישובים של הסריקה התלת מימדית או סריקה של הגבס במערכת לייזר.
 • ההתאמה הממוחשבת מתבססת על מודלים ביומכניים מתקדמים וכוללת את שינוי הזוויות הנדרש, תיקון עמדת קשתות כפות הרגליים והענקת תמיכה באזורים רלוונטיים.
 • השימוש במדרסים צריך להיות הדרגתי וצפויה תקופת הסתגלות של בערך 3 שבועות. אורך החיים של המדרסים הוא בן לפחות 3 שנים. מומלץ לבצע מעקב וביקורת אחת לשנה על מנת להבטיח תוצאות מקסימליות ובריאות איתנה.

שלבי התאמת מדרסים

סיכום שלבי התאמת המדרסים הביומכניים – בדיקה מקיפה ואבחון המצב הקיים של הנבדק. בבדיקה יתבצע גיבוס של כף הרגל במנח האופטימלי, תתבצע סריקה של הגבס על ידי מערכת לייזר ממוחשבת בטכנולוגיה תלת מימדית ויתבצע תכנון ממוחשב של המדרסים על פי מודלים ביומכניים.

איימקס מדרס ביומכאני - בדיקת לחצים

בדיקת לחצים להתאמת מדרסים

מדוע לבחור מדרסים ביומכניים באיימקס?

 • צוות מומחים בתחום הביומכאניקה וניתוח התנועה יסייעו באבחון והתאמת המדרסים בצורה אופטימלית וייחודית לכל לקוח
 • לצד זה מספקת איימקס מעטפת טיפולית ואבחונית מלאה על ידי מיטב המומחים בתחום הפיזיותרפיה והתנועה
 • התאמת מדרסים בהתאמה אישית במרכז איימקס מתבצעת בליווי צמוד של המטפל לאורך כל השהות בקליניקה
 • מדרסים ביומכניים באיימקס מיוצרים מהחומרים האיכותיים ביותר, על מנת לתת מענה לטווח ארוך ולבריאות איתנה
 • באייימקס טכנולוגיה מתקדמת עם מעבדת תנועה (להליכה וריצה) המאפשרת לאתר סטיות תנועה ולטפל בהן בזמן אמת

 

לסיכום, מדרסים מומלצים צריכים להיות מותאמים אישית למצב כף הרגל שלכם, לביומכאניקה הייחודית, ליציבה ולמאפיינים נוספים אותם צריך לבחון בקפידה.
בבואכם לבחור מדרס הקפידו כי הוא עומד ברישיון משרד הבריאות, הוא מגיע עם אחריות נאותה ומעל הכל התאמה אישית על ידי מומחים בתחום ניתוח התנועה, שכן הם אלו שצריכים לאבחן במדויק את הצורך ולספק מענה הולם.

 

למידע, ייעוץ מקצועי ומציאת מדרסים מומלצים עבורכם – צרו קשר עם איימקס, אנחנו כאן בשבילכם! 
אנחנו ממשיכים גם בימי הסגר לספק שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם