החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
מדרסים ביומכניים באיימקס
מדרסים ביומכניים בהתאמה אישית – 3D

מדרסים יכולים לעזור להקל על כאב שנגרם עקב פציעה אקוטית, פציעה הנובעת משימוש חוזרני, מחלה, או פגמים מולדים בכף הרגל.

במידה ותהית אילו מדרסים מומלצים אז כדאי לדעת, מדרסים ביומכאניים בהתאמה אישית הם הפתרון הטוב ביותר המטפל במקור לכאב שלך.

 


הסבר על התאמת מדרסים ביומכניים במרכז איימקס

 

נתחיל בשאלה הפשוטה:

מה זה מדרסים ביומכניים?

ביומכאניקה היא חיבור של מכאניקה וביולוגיה ובהקשר של מדרסים – יישום של חוקי המכאניקה על המערכת הביולוגית של גוף האדם. כלומר, יש לנו בגוף מיליארדי תאים ומערכות אשר הביומכאניקה בעצם משפיעה עליהם. הבנת התנועה על בוריה מאפשרת לנו להתאים מדרסים שישפרו את השפעת הביומכנאיקה ומכאן השם – מדרסים ביומכניים.

מדרסים  ביומכניים מותאמים בטכנולוגיית תלת מימד מבטיחים הן תמיכה והן תיקון:

 • מדרסים ביומכניים בטכנולוגיית תלת מימד – מדרסים בהתאמה אישית המתאימים לנעליים שלך ומתקנים את מנח כף הרגל.
 • מכינים מדרסים בהתאמה אישית במיוחד עבורך בעזרת סריקה תלת ממדית של מנח כף הרגל או גיבוס ללא נשיאת משקל ובדיקה מקיפה של ד"ר סאם ח'מיס, פיזיותרפיסט מומחה לביומכאניקה קלינית וניתוח תנועה.

 

כדי להתאים את המדרסים ספציפית אליך, אנחנו צריכים להכיר אותך:

 1.     את ההיסטוריה של הכאב והפציעה שלך.
 2.     את הביומכניקה והתנועה שלך.
 3.     את סוג הפעילות המועדפת עליך.
 4.     את תבנית ההליכה שלך.

מדרסים ביומכניים בהתאמה אישית

השלבים לבניית מדרסים ביומכניים מומלצים: 

 •  סריקת כף הרגל בתלת מימד.
 •  ריפוד השכבה העליונה.
 •  צורת שלד המדרס.
 •  מייצב העקב.

 

הרכיבים הרכים לבניית מדרס ביומכני מותאם:

 •   מידת הרכות בריפוד.
 •   השונות בפעילות אותה מבצע המשתמש משפיעה על סוג החומר ממנו יהיה בנוי המדרס.
 •   סוג הנעל יקבע את מידת עובי החומר ממנו יהיה עשוי המדרס.
 •   המגן: הממשק בינך לבין המדרס.

 

שלד המדרס מעוצב על מנת לאפשר:

 •   פעילות גופנית כאוות נפשך.
 •   נוחות ביומיום.
 •   תמיכה מרבית.
 •   הגנה למצבים, כאבים כרוניים וכפות רגליים רגישות.

 

מדרסים מומלצים יכילו תכונות ייעודיות עבורך:

 •  שמירה על מנח כף הרגל האופטימלי לך.
 •  בלימת זעזועים שתאפשר עמידה ממושכת על הרגליים.
 •  הפחתת עומסים ופיזור לחצים בכף הרגל.
 •  נוחות מרבית: היעד החשוב ביותר.

 

מדרסים ברישיון משרד הבריאות

קצת רקע – מבנה כף הרגל ותפקידה

לאונרדו דה וינצ'י בחר במשפט שעבורנו מתאר בצורה הכי טובה את כפות הרגליים "יצירת מופת של הנדסה ועבודת אומנות".
מורכבותן של כפות הרגליים, היכולת שלהן לסייע ולהשפיע על תפקוד אופטימלי, השפעתן המכאנית הרבה על תפקוד המפרקים מעליהן וכיוצא בזה – מורכבות האבחון והטיפול הנדרש להן בעת הצורך.

כף הרגל הינה איבר פריפריאלי מרוחק ביותר בשרשרת הכוחות של הגפה התחתונה, כף הרגל נתונה תחת עומסים וכוחות חיצוניים גדולים. כפות הרגליים מתמודדות עם עומס תמידי והממצים מראים כי שמונים אחוזים לפחות מהאוכלוסייה יסבלו בשלב זה או אחר מבעיות כלשהן בכפות הרגליים.

רמת הפעילות הגופנית של האדם (מאוד אינדיבידואלי), מחלות רקע וגנטיקה (ייחודיות לכל אדם), תחום העיסוק של האדם (פעיל יותר או פחות), אופי הפעילות אותה מבצע לעיתים קרובות, סוג הנעליים אותן נועל (ותפקודן התקין) ומבנה ותפקוד כף הרגל, כל אלה יכולים להשפיע על כפות הרגליים, לגרום לפציעות ולהופעת תסמינים שונים.

 

המבנה של כפות הרגליים

כף הרגל כאמור, בעלת מבנה מכאני המתאפיין במורכבות רבה. בכפות הרגליים יש 28 עצמות, נוכחות של מעל ל-20 מפרקים שונים, יותר מארבעים רצועות ושרירים פנימיים וחיצוניים שהמקור שלהם בשוקיים.

מבנה כפות הרגליים - טיפול בכאבים

תפקוד

אדם ממוצע צועד מספר לא מבוטל של צעדים ביום, בין 4500 ל-10000 צעדים. ממוצע מספר הצעדים הדרוש להליכה/ ריצה של 1000 מטר נע בין 665 צעדים (לגברים בקצב של שלוש דקות וארבעים שניות לקילומטר) עד 1444 צעדים (לנשים בקצב של שתים עשרה וחצי דקות לקילומטר).

על אף האמור לעיל, אין מייחסים לכף הרגל את החשיבות הראויה, אלא רק לאחר הופעת כאבים בכף הרגל. מדרסים ביומכניים בהתאמה אישית לא צריכים להילקח בחשבון רק כאשר מופיעות בעיות.
חשוב לזכור כי תנועה לקויה לאורך זמן עלולה גם להוביל לפגיעה במערכת השרירים, דלקות גידים, כאבי ברכיים, מיחושים בעקב ולבעיות עתידיות בעמוד השדרה.

 

פיזור כוחות

תנועתן התקינה של המפרקים בכפות הרגליים והקרסוליים היא בעלת השפעה ישירה על יכולתן של הגפיים התחתונות לפעול לפיזור אופטימלי של הכוחות המופעלים בשלבים של נשיאת משקל בפעילות גופנית כדוגמת הליכה, ריצה וגם רכיבה על אופניים. פיזור לא יעיל של כוחות אלו עלול להוביל לתנועה לקויה, שיוצרת עומס יתר ובסופו של דבר עתידה להוביל לכשל מפרקים, רקמות חיבור ושרירים.

 

מכניקה והשפעה על מפרק הברך

מכניקה נורמלית של כפות הרגליים והקרסוליים מתאפשרת בזכות תפקוד משולב ומוצלח של עצמות, שרירים, גידים ורצועות. עבודתן המסונכרנת של הרקמות הללו בכפות הרגליים, קרסוליים והגפה התחתונה תאפשר תפקוד מכני יעיל של הגפה התחתונה ותפקוד מרבי.

במחקרים רבים נבדקה ההשפעה של מנח כף הרגל על מפרק הברך, השוק ופיקת הברך והוכח כי מנח לקוי של כף הרגל במהלך נשיאות משקל, מייצר עומס סיבובי מוגבר בקרסוליים, בברכיים ובירכיים. עוד נמצא כי מנח זה עלול להוביל למתיחות ברקמות רכות ולדחיסה במפרקים אשר בחלק מהמקרים עשויים להוביל להופעתם של תסמינים שונים.

התאמת מדרסים מומלצים באיימקס

בצד מימין של המתבונן ניתן לראות קריסה והטיה פנימית של כף הרגל המובילה לסיבוב פנימי של הברך.
באיור השמאלי מוצג התיקון של ציר התנועה בעזרת מדרסים ביומכניים.

מדרסים ביומכניים מומלצים לכף הרגל

נטייתם הפנימית של כפות הרגליים מובילה לסיבוב פנימי מוגבר של מפרקי הברכיים והירך, ולהטיה קדמית מוגברת יתר על המידה של האגן והגב התחתון.

 

מדרסים ביומכניים או אקומודטיבים – אילו מדרסים מומלצים?

כאשר מתייחסים להתאמת מדרסים אז נהוג לחלק אותם ל-2 קבוצות עיקריות:

1. מדרסים אקומודטיבים, מדרסים המותאמים בעזרת הטבעתן של כפות הרגליים בתוך ספוג. מדרסים אלו למעשה מנציחים את הפתולוגיה הקיימת של כף הרגל. המדרסים הללו עשויים ספוג או גומי בדרגות צפיפות שונות. הם לא מייצבים ולא מתקנים את תנועתן של כפות הרגליים אלא קורסים תחת העומסים המופעלים עליהם.

 

2. מדרסים ביומכניים מפחיתים מהכוחות והעומסים המוטלים על הגפה התחתונה ומהווים את אחד האמצעיים החשובים לטיפול ומניעת פגיעות בגפה התחתונה והגב התחתון. המדרסים מאפשרים שליטה בתנועה לקויה של כפות הרגליים והקרסוליים. מחקרים אשר התבצעו בתחום הראו את התועלת המכאנית של המדרסים על המנח של עמוד השדרה הצווארי בזמן הליכה (קישור למחקר אותו ביצע ד"ר סאם חמיס). מדרסים ביומכניים מיוצרים באמצעות שימוש בטכנולוגיה תלת ממדית.

התאמת מדרסים ביומכניים

 

מדרסים ביומכניים מומלצים על ידי אנשי מקצוע מהשורה הראשונה

כפי שניתן להבין מכל הנאמר, לביומכאניקה התקינה של הגפה חשיבות עליונה בכדי לאפשר תפקוד אופטימלי נטול כאבים. עקרונות הגישה הביומכאנית מדגישים את תיקון המנחים האבנורמליים במפרקים, באמצעי טיפול מגוונים ושונים ובודקים את השפעת תיקון המנחים על היציבה ועל הסימפטומים.

אמצעי טיפול יעיל במיוחד – מדרסים ביומכניים!

קיימים סוגים שונים של מדרסים ביומכניים בהתאמה ייחודית למצבן של כפות הרגליים, לרמת הפעילות וגם למבנה הנעליים. אצלנו באיימקס המדרסים הביומכניים עשויים מחומרים איכותיים בלבד, הם מתבססים על סיבי פחם, חומרים תרמו-פלסטיים, וחומרים בולמי זעזועים, במשקל זניח יחסית ובדרגות קשיחות משתנות.

מדרסים ביומכניים מאפשרים חלוקת עומסים אופטימלית, מדרס ביומכני מאפשר תפקוד מקסימאלי, מספק הגנה מקסימלית, בלימת זעזועים, נוחות, תמיכה לקשת כף הרגל ושליטה בתנועות אשר יכולות לגרום לנזק. המדרסים מאפשרים חלוקת עומסים יעילה יותר ומסייעים להפחתה של לחצים מאזורים כאובים ומועדים לפציעות ופגיעות. יש לציין כי על מנת להגיע לרמה אופטימלית של תיקון ביומכאני של תנועת הגפה התחתונה, יש להתאים נעליים ואת סוגן לאופן בו מתבצעת תנועת המפרקים בזמן הפעילות הגופנית הנדרשת: הליכה, ריצה וגם רכיבת אופניים.

 

התאמת מדרסים ביומכניים במרכז איימקס

תהליך הכנת המדרסים של איימקס כולל מספר שלבים, החל סריקה והתאמה אישית, דרך ייצור המדרסים במעבדות בחו"ל ועד השלב בו ד"ר סאם ח'מיס מתאים אותם באופן אישי לכף הרגל.

 

התאמת מדרסים לאחר אבחון מומחה

 

 • על מנת להתאים מדרסים ביומכניים בצורה אופטימלית אנו באיימקס מבצעים בדיקה קלינית של המטופל ומבצעים הערכה של המנחים הביומכאניים של כפות הרגליים, קרסוליים, ברכיים, ירכיים, האגן והגב תחתון במצבים שונים כגון עמידה והליכה.

 

 • אם וכאשר עולה הצורך אז מתבצעת גם בדיקה של תנועות הגוף בשלושה מימדים וזאת בכדי להעריך בצורה טובה יותר את הליקויים והקשר שלהם למצב הקליני אותו חש הנבדק, לקבוע האם נחוצים מדרסים והאם הם יכולים בכלל לסייע בהפחתת כאב.

 

 • לצורך קביעה של מידות המדרס אנחנו באיימקס סורקים את כף הרגל בתלת מימד או מגבסים אותה ללא נשיאה של משקל ורק במנח האופטימלי ובעזרתם של מומחים שהוסמכו והתמחו בשיטה זו.

 

 • לאחר קביעת מידות המדרסים, יערכו מדידות וחישובים של הסריקה התלת מימדית או סריקה של הגבס במערכת לייזר.

 

 • ההתאמה הממוחשבת מתבססת על מודלים ביומכניים מתקדמים וכוללת את שינוי הזוויות הנדרש, את תיקון עמדת הקשתות של כפות הרגליים ואת הענקת התמיכה באזורים הרלוונטיים בהם היא נדרשת.

 

 • השימוש במדרסים צריך להיות הדרגתי וצפויה תקופה מסוימת של הסתגלות, לרב יקח בערך 3 שבועות על מנת שהם ירגישו טבעיים וחלק מהתנועה. אורך חייהם של המדרסים צפוי להיות 3 שנים ומעלה. כמו כן, מומלץ גם לבצע מעקב וביקורת אחת לשנה על מנת להבטיח תוצאות מקסימליות ובריאות איתנה.

 

שלבי התאמת מדרסים

סיכום שלבי התאמת המדרסים הביומכניים – בדיקה מקיפה ואבחון המצב הקיים של הנבדק – בבדיקה יתבצע גיבוס של כף הרגל במנח האופטימלי, תתבצע סריקה של הגבס על ידי מערכת לייזר ממוחשבת בטכנולוגיה תלת מימדית ויתבצע תכנון ממוחשב של המדרסים על פי מודלים ביומכניים.

איימקס מדרס ביומכאני - בדיקת לחצים

בדיקת ניתוח לחצים היא אחד הכלים להתאמת מדרסים

 

האם לאיימקס ערך מוסף בהתאמת מדרסים ביומכניים?

 • צוות מומחים בתחום הביומכאניקה וניתוח התנועה יסייעו באבחון והתאמת המדרסים בצורה אופטימלית וייחודית לכל לקוח.
 • לצד זה מספקת איימקס מעטפת טיפולית ואבחונית מלאה על ידי מיטב המומחים בתחום הפיזיותרפיה והתנועה.
 • התאמת מדרסים בהתאמה אישית במרכז איימקס מתבצעת בליווי צמוד של המטפל לאורך כל השהות בקליניקה.
 • מדרסים ביומכניים באיימקס מיוצרים מהחומרים האיכותיים ביותר, על מנת לתת מענה לטווח ארוך ולבריאות איתנה.
 • באייימקס טכנולוגיה מתקדמת עם מעבדת תנועה (להליכה וריצה) המאפשרת לאתר סטיות תנועה ולטפל בהן בזמן אמת.

לסיכום, מדרסים מומלצים צריכים להיות מותאמים אישית למצב כף הרגל שלך, לביומכאניקה הייחודית, ליציבה ולמאפיינים נוספים אותם צריך לבחון בקפידה.
בבואך לבחור מדרס יש להקפיד כי הוא עומד ברישיון משרד הבריאות, הוא מגיע עם אחריות נאותה ומעל הכל התאמה אישית על ידי מומחים בתחום ניתוח התנועה, שכן הם אלו שצריכים לאבחן במדויק את הצורך ולספק מענה הולם.

המלצות על מדרסים מלקוחות שלנו:

למידע, ייעוץ מקצועי ומציאת מדרסים מומלצים עבורך – צרו קשר עם איימקס, אנחנו כאן בשבילכם!

סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם