החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
מדרסים לדורבן
מדרס לדורבן

הדורבן הינו שפיץ עצם אשר גדל בחלקו התחתון של העקב כתוצאה ממשיכה של הרצועה המתחברת לשם. האבחנה "דורבן" כמעט ואינה קיימת עוד וזאת למרות שהדורבן נראה בהדמיה. קיומו של הדורבן בצילום אינו בהכרח מעיד על כך שהכאבים שאתם חווים מקורם בדורבן.

דורבן בכף הרגל (המתואר גם כמצב של דורבן בעקב) הוא בעצם זיז עצם המזכיר במראה שלו "קוץ" אך לא תמיד הוא זה שגורם לכאבים המובילים אנשים לחפש טיפול לדורבן.

 

 

plantar fasciitis מה זה?

דורבן בכף הרגל או שמה הרפואי של הבעיה, Plantar Fasciitis, ובשורה התחתונה – גירוי דלקתי של הרצועה, הוא זה שגורם לכאבים המוכרים והכל-כך מתסכלים.

קצת על האנטומיה:
Plantar Fascia – רצועה עבה יחסית שמקורה מעצם העקב (הקלקנאוס) ומגיעה עד לאצבעות כפות הרגליים. לרצועה תפקיד מרכזי במתן תמיכה בקשת האורכית הפנימית של כפות הרגליים. יתרה מכך, יש למבנה חשיבות תפקודית דינמית בזמן הליכה, מהווה סוג של קפיץ המאפשר את "הדריכות" של כפות הרגליים לקראת שלב הדחיפה.

לאחר שהבנו מעט על הבעיה, ד"ר סאם חמיס, פיזיותרפיסט המומחה לביומכאניקה קלינית וניתוח תנועה, מספק לכם הסבר על התסמינים הבולטים, דרכי האבחון והטיפול וכמובן המלצות פרקטיות בדבר הצורך בהתאמת מדרסים לדורבן וטיפים למציאת מדרס מומלץ.

 

מה התסמינים של דורבן ברגל?

במצב של דורבן ברגל תסמינים שונים היכולים להופיע ולרמוז על חומרת הפציעה.

Plantar Fasciitis  – (סיומת המתארת מצבי דלקת – itis), מצב דלקתי באזור ממנו יוצאת הרצועה מעצם העקב. זוהי תופעה נפוצה יחסית ואחת מהסיבות השכיחות המובילות לכאבים בעקב וללא טיפול מתאים יכולים להיות כאבים חוזרים, מגבילים ולא נעימים. הכאב, לרוב יופיע בצעדים ראשונים לאחר זמן מנוחה (דוגמת הבוקר כאשר מתעוררים), ונוטה לחלוף לאחר צעדים ספורים. הכאבים יכולים להופיע שוב במנחי עמידה או לאחר הליכה ממושכת. אם לא די בכאב, המצב הכרוני של הבעיה מתאפיין גם בשינוי ניווני החל ברמה התאית של מבנה הרצועה (ופחות בדלקת).

עומס מוגבר (over-use) המופעל על אזור האחיזה (אחז) של הרצועה הוא הסיבה לפגיעה במבנה הרצועה ולשינויים הניווניים שחלים. העומס נגרם ממתיחות חוזרות ונישנות של הרצועה, מצב המאפיין מבנה כף רגל עם נטייה לפרונציה מוגברת (בדומה לפלטפוס בכף הרגל). במצב זה, בכל דריכה על כף הרגל (ניכר בהליכה ומחמיר בריצה), מתרחשת נפילה של כפות הרגליים למנח של פרונציה מוגברת המוביל למתיחה מוגברת ברצועה, גירוי גובר בנקודת האחז בעצם העקב וכמובן לכאבים, אותם רבים מפרשים (לרוב בטעות) כמצב של דורבן ברגל.

מי עלול לסבול מדורבן בכף הרגל? בעיה זו נפוצה בקרב אנשים עם עודף משקל, אנשים בעלי מבנה כפות רגליים של קריסה והשטחת הקשת המדיאלית (מצב המכונה "פלטפוס") וכמובן אצל רצים.

מדרסים לדורבן או טיפול לדלקת?


במקרים הנדירים כאשר אכן מדובר באבחנה של דורבן ברגל, נתאים מדרסים לדורבן עם תמיכה רכה מאוד לשחרור והפחתת העומס מתחת לעקב. אך מכיוון שלרוב מדובר בדלקת של הרצועה שמתחברת לעצם, דלקת של הרצועה הפלנטרית, אין טעם בהתאמה זו של עקב רך.

שחרור הרצועה נעשה על ידי תמיכה נכונה לכף הרגל בלבד. הרצועה ‏נמתחת בעיקר בזמן הליכה וריצה ובייחוד כאשר הקשת הפנימית של כף הרגל הינה גמישה וקורסת בזמן תנועה. משיכה מתמשכת של הרצועה גורמת לתהליך דלקתי. הסימפטומים של הכאב והדלקת יופיעו בצעדים הראשונים של הבוקר ולאחר מנוחה. במקרים ‏האקוטיים הכאב נשאר גם במהלך היום.

חשוב לציין כי ישנם מספר טיפולים יעילים לדורבן ברגל, החל מטיפולי פיזיותרפיה, דרך התאמת נעליים ועד מדרסים מותאמים אישית. כל מטופל צריך לעבור אבחון מקיף ולבחור יחד עם מטפליו את הטיפול המדויק עבורו.

 

מדרסים בהתאמה אישית

אבחנו לי דורבן, האם זה בהכרח מעיד על בעיה?

המונח דורבן בעקב גורר בלבול לגבי מהותה של הבעיה והטיפולים הנדרשים. הבלבול נובע כחלק מתהליך האבחון, בו נהוג לבצע צילום רנטגן של אזור הכאב, ולעיתים מזהים בצילום זיז עצם קטן (הבולט מעצם העקב) באזור בו מתחברת הרצועה, המכונה heel spur. זיז העצם נוצר ככל הנראה ממשיכתה של הרצועה בנקודת האחז בעצם. עובדה חשובה היא, שלעצם הנוכחות של זיז העצם אין בהכרח קשר לכאבים שחשים. כלומר, לעתים קרובות ניתן למצוא זיז עצם שכזה אך ללא כאבים כלל. לחילופין, יתכן בהחלט מצב של כאבים בעקב ללא נוכחות של זיז עצם בבדיקת הדמיה. אז אם נחזור לבלבול- המונח דורבן בכף הרגל נולד מהקונוטציה של קוץ למראהו של זיז העצם. בפועל, הקוץ הזה לא דוקר כלל…..

סיכום ביניים, כאבים בעקב הנובעים מ – Plantar Fasciitis לא נובעים מהקיום של זיז העצם (דורבן ברגל) אלא ממצבים של גירוי דלקתי של הרצועה. דבר חשוב נוסף, בדיקות הדמיה למיניהן, דוגמת רנטגן, לא תורמת לפתרון הבעיה. שורה תחתונה אם יש או אין זיז עצם – לא באמת משנה!

האם אני צריך לרוץ ולעשות ניתוח?

האם במצב בו אובחנתם עם דורבן ברגל ניתוח הוא הכרחי ואין מנוס ממנו?

טיפול בדורבן ברגל באמצעות ניתוח טומן בחובו סיכונים שונים כדוגמת זיהומים, פגיעות עצביות, קרעים של הרצועה ואף הנמכת הקשת הפנימית של כף הרגל הנובעת מהיעדר תמיכה מספקת. יתר על כן, יעילותו של הניתוח שנויה במחלוקת ולכן מומלץ לשקול זאת בכובד ראש ורק כמוצא אחרון. זכרו כי במצב של דורבן ברגל ניתוח צריך להיות האופציה האחרונה, זו שמגיעים אליה אחרי שפונים לשיטות שמרניות יותר.

אחת משתי השיטות היעילות ביותר לטיפול בדורבן או בדלקת ברצועה היא התאמת מדרסים ביומכניים, בשורות הבאות נרחיב על הנושא (השיטה השנייה היא פיזיותרפיה, כאשר אפשר ולפעמים מומלץ לשלב את השתיים).

 

התאמת מדרסים לדורבן


באיימקס אנו מתאימים מדרסים שמטרתם לאפשר מתן תמיכה לקשת הפנימית (מדיאלית) באופן אופטימלי. מנח כף הרגל צריך להיות כאשר הקשת הפנימית מוגבהת וכך תתאפשר הפחתת עומס מהרצועה. על כן, אנו לוקחים מידות למדרסים ללא נשיאת משקל ומספקים תמיכה בדרגת קשיחות יחסית גבוהה בכדי לבלום את צניחת הקשת. בנוסף, יסייעו המדרסים להפחתת מידת המתיחה של הרצועה הפלנטרית בנקודת האחיזה שלה בעקב. שינויים אלו מפחיתים במידה רבה את הכאבים ואף להעלימם כלא היו.

התאמת מדרס לדורבן באיימקס
כך קורה הקסם במציאות

 

מדרסים לדורבן במרכז איימקס

 • באיימקס קיימת מערכת מהמתקדמות בעולם לאבחון תנועה ובדיקות יציבה בעמידה והליכה לשם איתור סטיות הליכה ויציבה של עמוד השדרה, האגן והגפיים התחתונות. במידת הצורך יש באפשרותנו לבצע בדיקה מסוג זה.
 • באיימקס לפני התאמת מדרסים לדורבן נעשית בדיקה קלינית מדוקדקת של שני פיזיותרפיסטים מומחים בתחום הביומכאניקה והטיפול בכאב. לאחר האבחון יקבע פרוטוקול טיפולי.
 • הטיפול בדלקות כרוניות הינו טיפול המשכי ואישי, הכולל טיפול ידני בנוסף לכל שאר האמצעים השונים להקלה בכאבים כמו דיקור. באיימקס אנו מאמינים בטיפול בו המטפל צמוד למטופל לאורך הטיפול ולכל זמן השהות בקליניקה.
 • במידת הצורך ובהתאם לחריפות הבעיה, אנו נעשה מעקב יומיומי אחר המטופל.

מדרסים ברישיון משרד הבריאות

טיפים קטנים גדולים להתאמת מדרסים לדורבן

 1. אין להתאים מדרס לכף רגל אם מקור הסיבה שמוביל לכאב אינו ידוע.
 2. מדרס אינו הפתרון היחידי לטיפול במקור הכאב, הוא ילווה לרוב בתכנית טיפול שמרנית לכאב בפיזיותרפיה.
 3. בנוסף להתאמת המדרס יש להתאים את נעלי ההליכה ואת נעלי ריצה וזאת על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר.
 4. למדרסים מידת קשיחות משתנה; יש להתאים את מידת הקשיחות לאבחנה, לגיל, למבנה כף הרגל ולפעילות אותה מבצעים. החומר ממנו עשוי המדרס ומידת התיקון צריכים להיות ספציפיים לאבחנה ולמשתמש.

לסיכום – אובחנתם כסובלים מ"דורבן ברגל" אין צורך להיבהל. להימצאותו של ממצא רנטגני בצורת זיז עצם אין משמעות הרת גורל. דורבן בכף הרגל – טיפול בסימפטומים באופן שמרני הוא האפשרות העדיפה לפני אופציות החיתוך.

לייעוץ מקצועי והתאמת מדרסים לדורבן צרו קשר עם המומחים של איימקס, שיסייעו באבחנה, יתאימו טיפול וילוו אתכם יד ביד לעבר עתיד בריא יותר!

03-5222583

תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם