החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
כפות רגליים שורפות
כף רגל בוערת או כפות רגליים שורפות מבטאות תסמונת המלווה בכאב עם תחושת "שריפה" בכרית כף הרגל ולעיתים מקרין הכאב גם לכיוון הבהונות. התסמונת יכולה להתרחש במהלך פעילויות הכרוכות בנשיאת משקל, כמו הליכה, ריצה וגם רכיבה על אופניים.
בעת ביצוע הפעילויות המוזכרות, עצבים נלחצים בין ראשי עצמות כף הרגל הארוכות ונוצרת תחושת הכאב המוכרת. ראשי העצם הללו מצויים בחלקה הרחב של כף הרגל ("הכרית") מאחורי הבהונות ובשל מיקום זה מדווחים הסובלים על תחושת שריפה עזה מפושטת (לרוב) באזורים בין האצבעות.

 

כפות רגליים שורפות

המונח "רגל בוערת" מהווה למעשה שימוש לא הולם במילה, שכן, לחץ על העצבים, ולא להט, הוא שמוביל לתחושה של כפות רגליים שורפות.

רבים נוטים לתאר את התחושות כדקירה חדה, כחיתוך של סכין, מכה של זרם חשמלי ואף תחושת נימול אצל אחרים. כולם מתארים סוגי כאב שנגרמים מגירוי של מערכת העצבים.

במרבית המקרים ידווחו הסובלים מהתסמונת על כאבים בכף הרגל באזורים שבין האצבע השלישית והרביעית או בין האצבע השנייה לשלישית. כמו כן, נוטים המתלוננים לדווח על כאב מפושט ולא ממוקד.

באנר לרגליים שורפות

 

כף רגל בוערת בעת ביצוע פעילות גופנית

בעת הליכה, ריצה או דיווש על האופניים נעה כף הרגל ואתה נעים גם העצבים. לפעמים, העצב הממוקם בין שתי עצמות כף הרגל נמעך או נמחץ תחת ראשי העצמות.

תחושת שריפה ברגליים

בעת הליכה ורכיבה, מתבצעות תנועות טבעיות של כף הרגל (סיבוב פנימי וחיצוני). אדם בעל כף רגל שטוחה מאוד (פלטפוס) ייטה לבצע פעולה סיבובית חיצונית רבה מדי, בעוד שאדם בעל קשת כף רגל גבוהה (הולפוס) ייטה לבצע סיבוב פנימי מוגבר. סיבוב יתר לכיוון פנים או חוץ עלול להוביל לגירוי של העצבים מאחר והם ימתחו כאשר כף הרגל תכנס לתנוחה קיצונית. גם כאשר עומדים על הבהונות נגרמת מתיחה של העצבים שעלולה להוביל לגירוי עצבי ולהופעת כאבים ולתחושה של כפות רגליים שורפות.

 

 

סיבות שונות לכאבי רגליים

תחושה של שריפה ברגליים עלולה להופיע בגלל מספר מחלות אחרות שעשויות לחקות כאב עצבי אך בניגוד לתסמונת הרגל הבוערת, אינן גורמות לכאב שאותו חווים בעיקר בעת ביצוע אחת מהפעילויות הגופניות המוזכרות. לכן, רצוי לשלול אותן על מנת להגיע לאבחנה מדויקת.

בעיה שכיחה הינה פגיעה עצבית בגב שעלולה להוביל להקרנת כאב לתוך כף הרגל.

בעיה נוספת הינה לכידה עצבית לאורך מסלול העצבים מהגב התחתון.

עצבים אחרים שיכולים לגרום לסוגי כאב דומים יכולים להיות מאזור הקרסול הפנימי, מקדמת הקרסול או מבסיס העקב. עצבים אלה עשויים לגרום לסוגים דומים של כאב אך באזור כאב שונה. תופעות אלו קרויות תסמונת תעלת הקרסול, לכידת עצב עצם העקב ותסמונת תעלת הקרסול הקדמי.

 

 

שריפה בכפות הרגליים – דוגמה מהשטח

דוגמה שתסביר את התסמונת בצורה ברורה:

אלי, רוכב אופניים תחרותי סובל מכאבים בחלק התחתון של קדמת כף הרגל בעיקר בעת רכיבת כביש. מנגד, כאשר רוכב אלי רכיבת הרים אינו חש כאבים. אלי מתאר את הכאבים "אני מרגיש כפות רגליים שורפות בצורה חריפה, כאילו סכין חדה ורותחת מוצמדת לכפות הרגליים". אלי מוסיף ואומר כי הכאבים מחמירים בהדרגה כאשר הוא ממשיך לרכוב. כאשר אלי חולץ את נעליו הוא מוסר כי הכאבים שוככים. לעיתים מוסיף אלי, הוא רק מרפה את קשירת השרוכים וכבר חווה הקלה משמעותית בתחושת השריפה בכפות הרגליים.

אלי ניסה פתרונות שונים ואף הומלץ לו על נעליים בעלות סוליית פחם כמפחיתות כאבים אך הן לא סייעו לו להפחית את הכאבים. בנוסף, ניסה אלי גרביים דקות יותר ואף ניסה להזיז את הקליטים (cleats) בסוליית נעליו לאחור. גם ניסיונות אלו עלו בתוהו ולא סייעו לאלי לסלק או להפחית את תחושת הרגל הבוערת. אלי לא ביצע התאמת מדרסים וגם לא פנה לקבלת טיפול בזריקות. הפתרון של אלי כלל פטנט מתוחכם, הוא מתח את חלקה העליון של הנעל, הרחיב אותה ונפתר מהכאבים.

כאבים בעת רכיבת אופניים

תסמונת הרגל הבוערת נפוצה במיוחד בעת רכיבת אופניים, ובעיקר במהלך רכיבה במסלולים ארוכים. כף רגל בוערת עלולה להתפתח במהירות ובעוצמה גבוהה יותר בעת רכיבה בדרך הררית מכיוון שהטיפוס יוצר לחצים גדולים יותר בעת פעולת הדיווש.

דוושות קטנות באופניים, בייחוד כאשר מדובר ברוכב עם כף רגל גדולה, הינן גורם סיכון לתחושת שריפה בכפות הרגליים. הלחץ, המתרכז בכרית כף הרגל, אינו מתפזר כפי שקורה כאשר מדובר בדוושות גדולות ורחבות יותר.

 

 

11 טיפולים לכפות רגליים שורפות

1. התאמת שרוכי הנעל-הקשר של השרוך העליון, זה הקרוב ביותר לקרסול, הוא זה המונע מהרגל "לטייל" בחופשיות בנעל. הדקו את השרוך ככל שנחוץ, אך השאירו את השרוך הקרוב ביותר לבהונות בצורה רפויה, על מנת לאפשר חופש ומקום.

2. גרביים דקות יותר או רפידות דקיקות יאפשרו לרגליכם יותר חופש פעולה. יעיל במיוחד כאשר מדובר בנעליים שלא מאפשרות מרחב לכף הרגל.

3. הוספת תמיכות מרפדות לעצמות כפות הרגליים. הריפודים הללו ממוקמים על הרפידות (או בנויים בתוכן) מאחורי כרית כף הרגל. הן פורשות את עצמות כף הרגל באופן שמקל את הלחץ על העצבים העוברים ביניהן.

4. נעליים חדשות בהן אזור הבהונות הינו רחב וגבוה יותר, בעלות סוליה קשה יותר ובעלות מדרסים אנטומיים עם תמיכה מובנת לכרית כף הרגל ישפרו את מצבכם. אם אין ברשותכם אז מהרו לקנות.

5. רוכבי אופניים ימצאו כי דוושות גדולות מאפשרות פיזור טוב יותר של העומס על כרית כף הרגל. לכן, אם אתם נמנים על בקטגוריה זו אז תשאפו להחליף את הדוושות לכאלה.

6. אם ברוכבים עסקינן אז מיקוד הלחץ בהחלט יכול לסייע בהפחתת הכאבים. הזזת הקליטים לאחור עד ל- 8 מ"מ הינם פתרון שכיח בקרב רוכבים הסובלים מהבעיה. חובבי המרחקים הארוכים נוטים להזיז את הזיזים לאחור ככל שחריץ הזיז מאפשר זאת. חלקם אף קודחים חורים חדשים מאחור. מידע חשוב, במידה ובחרתם להזיז את הקליטים לאחור בשיעור של 2-4 מילימטר, יש להנמיך באותו שיעור גם את האוכף. אם בחרתם להזיז את הקליטים ביותר מארבעה מילימטר אז הנמיכו את האוכף כמחצית מידה זו. כלומר, אם הקליטים שלכם הוזזו לאחור בסנטימטר אחד, יש להנמיך את האוכף בחמישה מילימטר.

7. התאמתם של מדרסים ביומכניים לכפות הרגליים: מדרס ביומכני הינו אמצעי ההתאמה המדויק והמקצועי ביותר. חשוב לא להתפשר על איכות ולרכוש רק ממומחי כף רגל שהתמחו בהתאמת מדרסים ביומכניים. אלו הם מדרסי פלסטיק/פחם המותאמים על ידי מומחי כף רגל והיתרונות שלהם כוללים ייצוב מפרקי כפות הרגליים ומתן תמיכה לקשתות. תמיכות הריפוד לראשי העצמות כבר מובנות בתוך המדרסים הביומכניים. בטרם אתם מתאימים מדרסים ביומכניים יש לוודא כי איש המקצוע מודע היטב לאופי הפעילות הגופנית שאתם מבצעים (אם בכלל) ואם אתם רוכבי אופניים אז על אחת כמה וכמה, משום שפעולת כפות הרגליים ייחודית לרכיבה ושונה מתפקודי כף הרגל בזמן פעילויות גופניות אחרון כגון הליכה או ריצה. רכיבת האופניים מאופיינת בפעילות של קדמת כפות הרגליים, ולא של פעילות העקב. הנחת המוצא הינה שהפחתת הלחצים באזורים רגישים, תסייע גם בהפחתת הנפיחות בעצב, והכאבים ותחושת השריפה בכפות הרגליים ייעלמו.

*האבחון במרכז הספורט והתנועה באיימקס נעשה על ידי הערכת המנח הביומכני של כף הרגל ומציאת הקשר בין מנח ו/או תנועות לקויות של כפות הרגליים ובין התסמינים אותם חווה הנבדק.

כאשר מתבצעים תיקונים של מנחים ותנועות זה מוביל במקרים רבים להפחתה משמעותית של הלחץ באזור העצבי. המומחים של איימקס מתאימים מדרסים ביומכניים בעזרת הצבת כפות הרגליים בתנוחה "ניטרלית", ללא נשיאת משקל והתאמה אישית של מדרסים דקים ובעלי קשיחות גבוה.

8. טיפולי פיזיותרפיה
לאחר אבחון הבעיה, מסייעת פיזיותרפיה בהפגת כאבים ומקלה על לכידתם של העצבים, עד כדי שחרורם המוחלט. באיימקס מבצעים טיפולי פיזיותרפיה עם דגש על הפחתת הלחץ המקומי על העצב, משתמשים בטכניקות יעילות המונעות מעצמות כף הרגל ללחוץ על העצב. אחת הטכניקות המבוצעות על ידי הפיזיותרפיסטים של איימקס מכונה מוביליזציה. פירושה כשמה, הנעה של עצמות סמוכות, בתנועות קטנות להפחתה של הנוקשות. כמו כן, מערבת הטכניקה עיסוי עמוק לשחרור הרקמה הרכה סביב העצב.

טיפול נוסף המצטרף למערך הטיפולים בתסמונת ובו אנו עושים שימוש באיימקס, מתבצע בעזרת גירוי חשמלי להפחתת הנפיחות סביב העצב והעלמת הכאבים. טכניקה זו מיושמת גם לאורך המסלול העצבי.

אולטרסאונד הינו טיפול נוסף במערך שיכול להחליף את הגירוי החשמלי. גלי האולטרסאונד יוצרים חום ומובילים לבנייה מחודשת של הרקמה ולהפחתת הנפיחות. אולטרסאונד יכול להתבצע בעזרת ג'ל נוגד דלקת להגברת ההשפעה נוגדת הדלקת המקומית (התרופה הפעילה חודרת פנימה אל תוך הרקמה).

9. כאשר מדובר בפציעת מעיכה של העצב במספר מקומות ישנו טיפול יעיל מאוד המוכר בשם "דינמיקה עצבית". זהו אחד הטיפולים שנמצאו כיעילים ביותר, מערב את ניוד העצב מהמקור שלו בגב, כלפי מטה לעבר הקצוות ההיקפיים בכפות הרגליים, ומסייע בשחרור העצב מהרקמות המקיפות אותו.

10. טיפול בזריקות
כאשר יתר הטיפולים השמרניים נכשלו וממשיכים לסבול מכפות רגליים שורפות, תחושת נימול ומכאבים ניתן לקבל זריקת אלחוש מקומית ותמיסת סטרואידים (כמובן בהמלצת רופא בלבד), אלה יכולים להקל על הכאבים מאחר והם עוזרים לשחרר הידבקויות של רקמה צלקתית שכובלת את העצב וכך מונעת את הניידות שלו.

11. ניתוח
כאשר יתר הטיפולים נכשלו ותחושת השריפה בכפות הרגליים וגם הכאבים ממשיכים להופיע ולהטריד ללא מנוחה רק אז כדאי לשקול את האופציה הניתוחית. ההליך הכירורגי בעצם את הסרתה של הנפיחות ואת כליאתו של העצב (neuroma). תוצאותיו של הניתוח הינה חוסר תחושה בצידי הבהונות (שתיהן) ואל אובדן התחושה מצטרף גם אובדן הכאב.
מדוע אם כן טיפול זה מומלץ כמוצא אחרון? כמובן, כמו בכל ניתוח סיבוכים עלולים להתרחש. ישנם מקרים בהם הכאבים המשיכו להטריד ודלקות חוזרות שנבעו מגדם העצב נתנו אותותיהן.

 

לסיכום,

אם הגעתם עד כאן, סימן שהבנתם שיש לנו בשורה אמתית בשבילכם! אל תתנו לכפות הרגליים לפגוע באיכות החיים שלכם, אפשר וצריך לטפל.

צרו קשר עם איימקס, מומחים באבחון וטיפול קליני ביומכני: אבחוני תנועה, טיפולי פיזיותרפיה מתקדמים, התאמת מדרסים ביומכניים וכל הדרוש על מנת לסייע לכם עם כפות הרגליים ועם כל טיפול שיידרש.

מר סאם ח'מיס, פיזיותרפיסט מוסמך M.Sc.P.T,

ד"ר אנדי קרף (D.P.M), פודיאטור מנתח-ארה"ב.

 

 

לא כדאי לפספס:
כאבים ברגליים – כל הסיבות לכאבים ברגליים
פיזיותרפיה לכף הרגל – טיפולי פיזיותרפיה לכף הרגל והקרסול

סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם