החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
כאב במרפק אבחון עצמי

כאבים במרפק הם בעיה נפוצה שיכולה לפגוע משמעותית בתפקוד היד ובביצוע מטלות יומיומיות פשוטות. מרפק הוא מפרק מורכב המאפשר תנועתיות של היד וכאבים במרפק עלולים לנבוע מגורמים שונים כמו פגיעות ספורטיביות, שחיקה, דלקות, או מאמץ יתר. היכולת לאבחן באופן עצמאי את הסיבה לכאב המרפק יכולה לסייע במציאת הטיפול המתאים ולמנוע את הידרדרות המצב. במאמר זה, נדון בסימפטומים ובסימנים השונים הקשורים לכאבי מרפק נפוצים, ונספק כלים לאבחון ראשוני עצמאי שיסייעו לכם להבין טוב יותר את מקור הבעיה ולדעת מתי כדאי לפנות לקבלת טיפול מקצועי.

 

מרפק טניס – Tennis elbow

אבחון כאב בצד החיצוני של המרפק - מרפק טניס (Tennis elbow)

כאב בצד החיצוני של המרפק יכול להעיד על אבחנה בשם lateral epicondylitis (מרפק טניס – Tennis elbow) הנגרמת כתוצאה מפגיעה בגידים המיישרים של שורש כף יד והנאחזים במרפק בצידו החיצוני. שרירים אלו עובדים בכל פעולה של אחיזה ותפקוד של כף היד. שרירים אלו מבצעים תנועת הרמה של שורש כף היד והם עובדים חזק בפעילויות ספורט כמו משחק טניס ולכן כאב באזור זה נקרא גם מרפק טניס. חשוב לציין שקבוצת גידים זו תיפגע ותעבור שינויים ניווניים כאשר תאלץ להתמודד עם עומסים גדולים מהיכולת והסבולת שלהם לאורך זמן. לדוגמא, הרמת משקולות לא מבוקרת בחדר כושר תוך כדי לפיתה והפעלת כוח או תנועות חוזרניות של שכ"י אפילו בעצימות נמוכה יותר עשויים להיות גורמים תורמים לפגיעה בקבוצת גידים זו. לכן, במידה וקיימת רגישות בצד החיצוני של המרפק או כאב המופק בזמן הרמת שורש כף היד כנגד התנגדות כלפי מעלה, ייתכן ומדובר במרפק טניס.

במצב זה, היות ומדובר בפגיעה גידית-שרירית הנובעת מעומס יתר, חולשה וירידה ביכולת של השרירים להתמודד עם עומס, הטיפול מחייב חיזוק הדרגתי של קבוצת השרירים הזו. בנוסף, התכנית תכלול טיפול אנטי דלקתי, שימוש בקרח להורדת כאב, הפחתת עומס גם במהלך פעילות ספורטיבית והתחלת העמסה הדרגתית לחיזוק השרירים.

מומלץ להתייעץ עם פיזיותרפיסט מטפל ולהימנע מהזרקת קורטיזון מקומית.

 

מרפק גולף – Golfer’s elbow

אבחון כאב בצד הפנימי של המרפק - מרפק גולף (Golfer’s elbow)

לעיתים, כאב והגבלה נובעים מאבחנה בשם medial epicondylitis. כאב בנקודת האחז של קבוצת גידים לצידו הפנימי של המרפק הפועלת באופן משמעותי גם היא, בכל תפקוד של כף היד. קבוצת השרירים מבצעת כיפוף פנימה ומטה של כף היד ומופעלת בכל תפקוד הדורש כיפוף של שורש כף היד והאצבעות. כאב זה נקרא מרפק גולף, Golfer’s elbow, מכיוון שבחבטת גולף קבוצת השרירים זו נמצאת תחת עומס ועלולה להיפגע. פציעה מסוג זה הינה פחות שכיחה ממרפק טניס אך האבחון הוא זהה בכך שכאב יופק בכיפוף כף היד כנגד התנגדות ותהיה רגישות גבוהה למגע באיזור האחז של הגידים. ניתן להתחיל טיפול של נוגדי דלקת בהתייעצות עם רופא ובהמשך להעמיס באופן הדרגתי על קבוצת השרירים באמצעות חיזוק.

 

כאב עצבי במרפק

כאב פנימי או חיצוני באזור המרפק יכול לנבוע מפגיעה עצבית. פגיעה בשורש עצב שמקורו בצוואר והקרנה מהצוואר יכולות לגרום לכאב חיצוני או פנימי במרפק. במצב זה בדיקות ספציפיות למרפק אינן מפיקות את הכאב אך בעת תנועה צווארית, במיוחד בהטיית הראש מעלה, יורגש הכאב באזור המרפק.

בנוסף, לכידה של העצב או רגישות מפגיעה כלשהי במהלך העצב גם עשויות לגרום לכאב חיצוני ופנימי שנקרא כאב ממקור עצבי. איזורים רגישים לכך נמצאים בצד החיצוני של המרפק שם קיים מעבר של העצב הרדיאלי ובצד הפנימי בו עובר העצב האולנרי. במצב זה יש צורך בטיפול שמטרתו הנעת העצב ומתיחות שלו להפחית ממידת הרגישות העצבית.

 

כאב בצד החיצוני של המרפק

כאב חיצוני במרפק יכול לנבוע ממקור מפרקי. בחלקו החיצוני של המרפק קיים מפרק המחבר בין הזרוע לעצם שבאמה. במצב כזה נבחין בכאב בתנועה פסיבית של המפרק (בה אין שימוש אקטיבי של השרירים) והגבלה בתנועת כיפוף או יישור של המרפק. גם בצידו השני של המרפק קיים מפרק, לכן פגיעה סביב ראש עצם הרדיוס תגרום להגבלה תנועתית. במידה וקיימת הגבלה בטווחי התנועה הפסיביים (שמטפל מבצע את התנועה ולא המטופל בעצמו) מדובר בהגבלה ממקור מפרקי.

במצב זה רצוי לבצע צילום רנטגן, במיוחד אם הכאב מופיע לאחר טראומה, על מנת לשלול שברים ולאחר מכן יש לאבחן את הסיבה להגבלה בטווח התנועה.

הטיפול השמרני יכלול שיפור ושימור טווחי תנועה של המרפק בפיזיותרפיה ובהדרגה חיזוק והעלאת העומס על המפרק והשרירים הסובבים אותו.

 

לסיכום,

מפרק המרפק הינו מפרק מורכב האחראי על מספר תנועות חיוניות לתפקוד. במידה וישנו כאב במרפק, לא כדאי לחכות ורצוי לאבחן והתחיל לטפל באמצעות תכנית טיפול מותאמת על ידי פיזיותרפיסט מוסמך. סובלים מכאבים במרפק? צרו אתנו קשר!


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם