החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
שיקום לאחר נפילה בגיל השלישי

כשאנו מתבגרים, אנו מועדים יותר לנפילות שעלולות לגרום לפציעות משמעותיות המובילות לירידה באיכות החיים. על כן, חשוב למבוגרים ללמוד וליישם אסטרטגיות למניעת נפילות ולהשתתף בתוכניות פיזיותרפיה על מנת לשפר את שיווי המשקל, הכוח ויכולת הניידות שלהם. פיזיותרפיה יכולה לעזור לקשישים לשמור על חיים בריאים ועצמאיים באמצעות מניעת נפילות ונותנת להם את הכוח לגבור על אתגרי ההתבגרות בביטחון ושלווה.

נפילות עשויות לקרות לכל אחד, בכל עת ובכל עונה. למעשה, נתונים במחקרים העדכניים מעידים כי נפילות הן הסיבה המובילה לפציעות בקרב תושבי קנדה מעל גיל 65.

נפילה לא צריכה לעצור את החיים, יש מה לעשות כדי למנוע אותה!

 

סיבות לנפילות בגיל השלישי

הגורמים לנפילות בגיל השלישי הם מגוונים ומורכבים. הם נובעים משילוב של שינויים פיזיולוגיים הקשורים להזדקנות, מצבים רפואיים, השפעות תרופתיות וגורמים סביבתיים. זיהוי וטיפול בגורמי סיכון אלה הוא מפתח למניעת נפילות:

 1. ירידה בכוח השרירים ובגמישות
 2. בעיות שיווי משקל וקואורדינציה
 3. ראייה מוגבלת או לקויה
 4. תרופות המשפיעות על הערנות או גורמות לסחרחורות
 5. מחלות כרוניות כמו פרקינסון, אלצהיימר, או סוכרת
 6. אוסטיאופורוזיס המחליש את העצמות
 7. בעיות בכפות הרגליים או נעליים לא מתאימות
 8. סביבה ביתית לא בטוחה (שטיחים רופפים, תאורה חלשה)
 9. השפעות של אלכוהול
 10. ירידה כללית בתחושה ובזמן תגובה

 

סכנות הנובעות מנפילות בגיל השלישי

ההשלכות של נפילות בגיל המבוגר עלולות להיות חמורות ורחבות היקף. מעבר לפגיעה הפיזית המיידית, נפילות עלולות להוביל לשרשרת של השפעות שליליות על הבריאות, העצמאות ואיכות החיים של הקשיש. הבנת מלוא היקף הסכנות מדגישה את החשיבות הקריטית של מניעה:

 1. שברים, במיוחד בירך, פרק כף היד, או עמוד השדרה
 2. פציעות ראש וזעזוע מוח
 3. פציעות רקמות רכות כמו חבורות או קרעים בשרירים
 4. אובדן עצמאות ותלות מוגברת במטפלים
 5. פחד מנפילות נוספות, המוביל להגבלת פעילות
 6. דיכאון ובידוד חברתי
 7. אשפוז ממושך וסיבוכים רפואיים נלווים
 8. ירידה בתפקוד היומיומי ובאיכות החיים
 9. עלייה בסיכון לדלקת ריאות ופצעי לחץ בעקבות אשפוז
 10. במקרים קיצוניים, מוות כתוצאה מסיבוכי הנפילה

 

מניעת נפילות בגיל השלישי בעזרת פיזיותרפיה

הפיזיותרפיה היא טיפול שמרני המתמקד בשיקום ובשימור יכולת פיזית וניידות. היא יכולה להיות כלי אפקטיבי למניעת נפילות בקרב קשישים על ידי טיפול בגורמים הפיזיים והפונקציונליים אשר מעלים את הסיכון לנפילה. הפיזיותרפיסטים מעריכים את הצרכים והסיכונים האישיים של כל אחד ומפתחים תוכניות טיפול אישיות הכוללות תוכניות אימון המיועדות לשיפור היציבות, הכוח, ההליכה והניידות. כמו כן, פיזיותרפיסטים נותנים הדרכה לגבי אסטרטגיות למניעת נפילות. ההתערבויות הבאות הם חלק מתכנית הטיפול של הפיזיותרפיה במניעת נפילות:

 1. ניתוח מידת הסיכון לנפילה: בתור התחלה יש להעריך ולנתח מהם גורמי הסיכון לנפילה. פיזיותרפיסט מבצע הערכה של כוח השרירים, של שווי המשקל ושל היכולת הפיזית באופן כללי ומתאים תוכנית טיפול לפי הממצאים האינדיבידואלים של כל אדם. הטיפול הפיזיותרפי יתמקד בשיפור יכולת וטכניקת ההליכה, שיפור היכולת הפונקציונלית ושיפור שווי המשקל.
 2. אימון כוח והתנגדות: אימון התנגדות הוא חלק קריטי בתוכנית מניעת נפילות. בטיפול פיזיותרפיה תותאם תוכנית אימון בטוחה ויעילה שתתמקד בבניית הכוח בגפיים ובשרירי הליבה, שיפור טווחי התנועה ושיפור צפיפות העצם.
 3. אימון יציבות וקואורדינציה: תרגולי יציבות וקואורדינציה הם החלק הארי בתוכנית מניעת נפילות. בטיפול הפיזיותרפי יותאמו תרגולי שווי משקל כמו עמידה על רגל אחת, הליכת טנדם ותרגולי מתיחה שמיועדים לשפר מודעות מרחבית, תחושה פרופריוספטיבית ושיפור עיבוד המידע החושי. הפיזיותרפיסט יתאים תוכנית אימון ספציפית במטרה לעודד ביטחון, להפחית את התנודתיות ולשפר זמן תגובה לנפילה ובכך בעצם למנוע נפילות.
 4. ציוד עזר: לפיזיותרפיסטים יש תפקיד חיוני בהתאמת ציוד הסיוע הרפואי הנדרש לשיפור הניידות ולמניעת נפילות. זה יכול לכלול עזרים לשיפור יציבות כגון מקלות הליכה, מקלות נורדיים או הליכונים, שיכולים לספק למבוגרים תחושת ביטחון וניידות תפקודית רבה יותר לפעילויות חיי היומיום.
 5. הדרכה בקהילה: פיזיותרפיסטים עוזרים למנוע נפילות על ידי השכלת הקשישים ומשפחותיהם לגבי הסיכונים הכרוכים בנפילה וכיצד ניתן למנוע אותן. תוכניות חינוך בפיזיותרפיה יכולות ללמד אנשים דרכים להגן על עצמם מנפילות, לנטרל מכשולים סביבתיים ולכלול שינויים באופן החיים שימזערו את הסיכון לנפילה.

 

טיפול פיזיותרפיה למניעת נפילות בגיל השלישי

 

מהם יתרונות טיפול פיזיותרפיה במניעת נפילות אצל מבוגרים?

ראשית, הפיזיותרפיה יכולה לשפר את התפקוד הגופני, היציבות, הכוח השרירי ואת יכולת ההליכה ולכן עוזרת להפחית את הסיכון לנפילה.

שנית, הפיזיותרפיה יכולה לעזור להגביר את הביטחון והמוטיבציה, מה שיביא לשיפור ביכולת להשתתף בפעילויות גופניות ולהפחית את הפחד מנפילה.

שלישית, הפיזיותרפיה יכולה לשפר את הבריאות והרווחה הכללית על ידי טיפול בגורמים הפיזיים, הרגשיים (פחד וחרדה) והחברתיים המדירים את המבוגרים מפעילות ומהחברה.

לבסוף, היא יכולה לעזור למבוגרים לשמור על העצמאות, האוטונומיה ועל איכות חייהם על ידי השארתם פעילים, מוערכים ושבעי רצון.

 

שאלות נפוצות על מניעת נפילות בגיל השלישי

 

האם תרגול יציבות ושווי משקל מועילים במניעת נפילות?

נפילות יכולות לגרום לחוויה של סכנה ושל פחד, במיוחד בגיל השלישי או למי שסובלים מבעיות בריאותיות. לכן, חשוב להיות אקטיביים בתוכנית למניעת נפילות. אחת מהשיטות החשובות להפחית את הסיכון לנפילה היא תרגול שווי המשקל. במהלך טיפול הפיזיותרפיה, הפיזיותרפיסט מדריך ומתרגל בבטחה את שווי המשקל והאיזון ביחד עם המטופל. התרגילים הללו עוזרים לשפר את הכוח השרירי, הקואורדינציה והמודעות למרחב, תוך כדי שהם מפחיתים את הסיכון לנפילה.

 

כיצד פיזיותרפיה יכולה לעזור לי להפחית את הנפילות שלי?

הפיזיותרפיה עוזרת בהפחתת הסיכון לנפילה על ידי טיפול בכל הגורמים התורמים לנפילה כמו ליקויים בכוח ובשווי משקל. במהלך הטיפול הפיזיותרפי תעבוד עם פיזיותרפיסט מנוסה שיזהה ויעריך אזורים של חולשה וקושי ויפתח תוכנית מותאמת אישית לטיפול. התוכנית יכולה לכלול תרגילים לשיפור שווי המשקל, תרגילי כוח ותרגול פונקציונלי (כמו עליה על מדרגה, או מדרכה) הקשור בנפילה.

 

כיצד ניתן לנהל את מניעת הנפילה בבית לקשישים?

מניעת נפילות חיונית כאשר מדובר בטיפול באהובינו המבוגרים. אחת הדרכים היעילות לטיפול בנושא היא יעוץ עם פיזיותרפיסט שבו יינתן מידע על יצרת סביבה ביתית בטוחה. בנוסף תיתנן תוכנית מותאמת אישית לשיפור היציבות, ההליכה והתפקוד ואם יש צורך גם על עזרים להליכה. עם ההדרכה הנכונה יקירנו יוכלו לגור בביתם בביטחון ובעצמאות.

 

מהו הציוד המתאים למניעת נפילות?

בפגישת יעוץ עם פיזיותרפיסט ניתן לקבל המלצות לציוד עזר מתאים לצרכים והאתגרים הספציפיים לכל אדם לפי בדיקה קלינית. במהלך פגישת הפיזיותרפיה, המטפל יכול להציע שימוש בציוד כמו מעקות בטיחות, מקלות הליכה, מקלות נורדיים או הליכונים.

 

לסיכום,
נפילות הן בעיה נפוצה וניתנת למניעה בקרב הגיל השלישי. פיזיותרפיה היא חלק אינטגרלי במניעת הנפילות ומספקת גישה מקיפה להערכת היכולות הגופניות, בניית תוכנית תרגול וחינוך. על ידי טיפול בגורמים הפיזיים והתפקודיים המגבירים את הסיכון לנפילה, הפיזיותרפיה יכולה לעזור למבוגרים לשמור על תפקוד, יכולת ניידות והליכה, הרווחה ובכך לשפר את איכות החיים שלהם.

נפילה אינה חלק נורמלי מהזדקנות. עם העזרה וההדרכה הנכונה ניתן ליהנות מחיים בטוחים וחופשיים ללא נפילות. לעולם לא מאוחר מדי לקחת שליטה על הבריאות והעצמאות. אם אתם או מישהו אהוב חוששים מנפילות, שקלו לקבוע יעוץ והערכה ראשונית אצל פיזיותרפיסט כדי ללמוד כיצד ניתן למנוע נפילות ולשמור על ביטחון ועצמאות לאורך החיים.


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם