למידע וייעוץ מקצועי
עיסוי רקמות
עיסוי רקמות עמוק
אנשים רבים מפעילים את גופם לאורך מרבית שעות היממה, ולעיתים, מביאים אותו לכדי מאמץ גדול מאוד. הגוף עצמו חשוף כל העת לפגיעות, לחבלות ולמחלות. לכן, יש צורך לתחזק אותו היטב על בסיס קבוע. הדבר אומר, בין היתר, טיפול הולם לאחר מאמץ ניכר. הרפואה הקונבנציונאלית מספקת מענה לשורה של טראומות הנגרמות לאחר מאמץ ולאחר פגיעה בשרירים וזאת באמצעות תרופות שונות, חבישות, גבס ועוד, אבל נעזרת גם בטיפולים נוספים ומשלימים. עיסוי רפואי עמוק נועד לטפל בגוף עצמו וברקמות שונות שנפגעו ממאמץ. עיסוי זה מספק תרומה נכבדה לתהליך השיקום וההבראה. הטיפול נועד לסייע במקרים של פציעות ספורט, חבלות ולתת מענה לצרכים העולים בעת פעילות גופנית אינטנסיבית.

עיסוי באמצעות אצבעות הידיים

עיסוי רקמות עמוק נועד לטיפול ברקמות הפנימיות יותר ומתבצע באמצעות אצבעות הידיים. הוא מיועד לאזורים אשר מועדים לפציעות, לחבלות ולדלקות. הוא מטפל באזורי מפרקים, שרירים וגידים. המטפל מפעיל לחץ על האזור הפגוע כאשר המטרה היא עיסוי עמוק של סיבי הרקמה. עבודת המסאז' נעשית לאורך ולרוחב סיבי הרקמה. העוצמה שמופעלת הינה בהתאם למצב הפגיעה, לצרכי המטופל ולסוג הבעיה שקיימת. בניגוד לעיסויים הפופולאריים אין משתמשים כאן בשמנים לסוגיהם מאחר והמטרה אינה החלקת ידיים על העור אלא טיפול עמוק שמצליח להגיע לתוך הרקמות. באמצעות העיסוי מצליח המטפל לשחרר רקמות ושרירים תפוסים ולשפר את תפקודם. משך הטיפול תלוי בעוצמת הפגיעה, מיקומה ותחושת המטופל.

תופעות לוואי שוליות

טיפול רקמות עמוק אינו כרוך בתופעות לוואי רבות ומסוכנות. במהלך טיפולים אינטנסיביים יכול המטופל להרגיש אי נוחות וסחרחורות קלות. הדבר נובע מהתגברות זרימת הדם באזור בו בוצע הטיפול ויחלוף בקלות עם שתיית מים או חליטת תה. במקרים מסוימים יחושו המטופלים הקלה באופן מידי. במקרים של מחלות כרוניות יהיה צורך בסדרת טיפולים ממושכת יותר. לאחר הטיפול תשתפר זרימת הדם, תהיינה הקלה בכאבים והגוף יהיה נינוח הרבה יותר. עיסוי רקמות עמוק ניתן לביצוע גם לפני פעילות ספורטיבית, אבל יש לתזמן אותו די זמן לפני הפעילות כדי לתת לגוף זמן מנוחה ורגיעה.
טיפול במבחר מצבים
אנשים שיגיבו בצורה טובה לעיסוי הינם כאלו שסובלים מכוויות ונמצאים בתהליך החלמה, וכן, לאחר ניתוחים ובתקופת ההתאוששות. בתקופה כזאת יש צורך לשפר את המצב הנפשי של החולים, וכן, לספק חיוניות גדולה יותר שנועדה לתקופת השיקום המאתגרת והמפרכת. התגברות זרימת הדם, שיכוך כאבים וטיהור הגוף, אכן, מועילים בזמנים אלו. הטיפול טוב גם למצבי לחץ של חרדות והפרעות שינה ומקרים נוספים המשלבים אלמנטים פיזיולוגיים וקוגנטיביים. חלק מיתרונות הטיפול נובע מכך שאין מדובר בהתערבות כירורגית או פולשנית  ואי לכך ובהתאם לזאת תופעות הלוואי הינן שוליות ביותר. בדומה לטיפולים הנוגעים לגופכם מומלץ לבצע עיסוי רקמות עמוק אצל מטפלים מומחים שלמדו את רזי המקצוע במוסדות מכובדים ובעלי מוניטין ובעלי ניסיון וידע רב.
אולי יעניין אותך גם:
כאבי ברכיים – איך לטפל בהם?
גמישות יתר – האם זה מסוכן?

סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם