החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
בורסיטיס בירך

חשים כאב בצד החיצוני של מפרק הירך או הרגל בזמן הליכה או עליה וירידה במדרגות? מתעוררים מכאב חד באגן בזמן שכיבה על הצד?

כל אלו מרמזים על אפשרות לבורסיטיס של מפרק הירך.

 

מהי הבורסה?

הבורסה הינה שכבה דקה וחלקה המשמשת כשקית נוזלים המכילה כמות נוזל קטנה בתוכה. הממברנה החיצונית של הבורסה הינה ממברנה סינוביאלית והיא מייצרת ומכילה את הנוזל הסינוביאלי.

תפקיד הבורסה הוא להפחית את החיכוך בין העצם לבין הרקמות הרכות סביבה כמו העור, השרירים, הרצועות והגידים.

בגוף יש כ- 140 בורסות. כאשר הממברנה הסינוביאלית של הבורסה הופכת להיות מגורה ודלקתית, הממברנה המודלקת תייצר נוזל בכמות גדולה וכך תגרום לנפיחות של הבורסה.

הבורסה נמצאת מתחת לעור, לרקמת שומן ולשריר ולכן לא תמיד ניתן לראות את הנפיחות, זהו בורסיטיס.

בורסה בירך

כאשר שקית הנוזל הגדולה (הבורסה) שנמצאת בחלקה העליון של עצם הירך (Greater Trochanter) הופכת להיות מודלקת, זוהי בורסיטיס. הכאב יכול להיות מוקרן לחלקה החיצוני של הירך, ולעיתים עשויה להיות גם הקרנה לאזור הגב התחתון, הישבן, המפשעה ועד הברך.

הכאב עלול להתגבר במיוחד לאחר ישיבה ממושכת, בהליכה, בעלייה ובירידה במדרגות, בשכיבה על הצד ובזמן קימה מישיבה. אחד הסימנים הבולטים לבורסיטיס הינו כאב שמתגבר בזמן שכיבה על הצד המעורב, אך יש לציין כי סימן זה אינו תמיד נוכח.

 

הגורמים לטרוכנטריק בורסיטיס Trochanteric Bursitis

 • חבלה או נפילה עם עומס ישיר על הצד החיצוני של הירך. כתוצאה מהטראומה נוצר שטף דם אשר ממלא את הבורסה בנוזל דמי המגרה את הבורסה וגורם לדלקת.

 

 • חיכוך חוזרני במפרק הירך – בחלקה החיצוני של הירך קיימת רצועה, ה-(ITB) Iliotibial Band. כאשר הרצועה קצרה או מתוחה מדי בזמן תנועה של הברך והירך, היא תתחכך לפנים ולאחור על גבי הבליטה הגרמית בירך וגם על הבורסה עצמה. חיכוך חוזר על פני הבורסה עלול לגרום לדלקת. במצב כזה תנועת קירוב של הירך תגרום לרוב להגברת הכאב, בעוד שהרחקת ירך תקל על הכאב.

 

 • לחץ מוגבר על חלקה החיצוני של הירך כמו שכיבה על הצד, על משטח קשה –  במצב זה הבורסה יכולה להיות מודלקת כתוצאה מטראומה מזערית חוזרנית אשר עלולה לגרום להשפעה זהה כמו זו של טראומה בעוצמה גבוהה.

 

 • קרע או דלקת בגיד של ה- Gluteus Medius – דלקת בגיד זה אשר מבצע הרחקה של הירך, נמצאה קשורה להתפתחותה של Trochanteric Bursitis. באבחנה מבדלת, יכול להיות סינדרום הנקרא Greater Trochanteric Pain Syndrome. גם במצב זה קיימת רגישות בצד החיצוני של הבליטה הגדולה של הירך.

 

גורמי הסיכון ל- Trochanteric Bursitis

 • התופעה שכיחה יותר בקרב נשים בגילאים 40-60.

 

 • קיימת בשכיחות גבוהה יותר אצל אנשים הנמצאים בגורמי סיכון לפתח בעיות מפרקיות. שכיח יותר בקרב קבוצת אנשים שעלולים לפתח כאב מפרקי במצבים דלקתיים אחרים כמו Rheumatoid Arthritis ו- Gout.

 

 • שינוי מבני ביומכני במצבים כמו עקמת, כאבי גב תחתון ואפילו הבדל באורך רגליים עשוי לשנות את הביומכניקה של מפרק הירך ויכולים לגרום לעומסים א-סימטריים ולכאב חיצוני במפרק הירך. כאב זה עשוי לנבוע ממספר מצבים. לדוגמה: כאב של בורסה, גירוי של רצועת ה-ITB או גירוי של מרחיקי הירך.

 

הסימפטומים האופייניים לבורסיטיס בירך

הסימפטום השכיח ביותר הינו כאב, אשר יכול להיות חד אך יכול להיות גם כאב עמום ומפושט. בנוסף, יכולה להיות רגישות בצד החיצוני של הירך.

הכאב עשוי להתגבר בשכיבה על הצד המעורב ובהנחת משקל על צידה החיצוני של הירך. כמו כן, הבורסה יכולה להקרין כאב לאורך הצד החיצוני של הירך, לאזור המפשעה, לישבן ולגב התחתון.

הכאב יופיע בתנועתיות חוזרנית כמו הליכה, ריצה ועלייה או ירידה במדרגות. מאידך, הכאב מוחמר לאחר זמן ממושך של חוסר פעילות. לדוגמה קימה לעמידה לאחר ישיבה ממושכת או לאחר שינה.

בעת תנועות ירך מסויימות כמו סיבוב פנימי וחיצוני, הרחקה וקירוב הירך, הכאב עשוי לבוא לידי ביטוי.

האבחון לבורסיטיס מתבצע לפי בדיקה קלינית הכוללת תשאול ובדיקה פיזיקלית של המטופל.

במידה ויש חשד למקור אחר של הכאב ניתן לשקול הדמיה כמו צילום רנטגן, אולטראסאונד או תהודה מגנטית.

לעיתים נלקחות בדיקות דם על מנת לשלול או לאמת אבחנות הכוללות תהליך דלקתי סיסטמי בגוף כמו Rheumatoid Arthritis, Psoriatic Arthritis ו- Gout.

 

טיפול לבורסיטיס בירך – החלופה השמרנית

הטיפול יתמקד תחילה במנוחה יחסית ושינוי מותאם בתכנית הפעילות הגופנית.

יש להימנע מפעילות אשר מגבירה את הכאב. קירור האזור באמצעות קרח באופן מבוקר יכול לעזור בהפחתת הכאב ולסייע בהפחתת הדלקת והנפיחות. השימוש בקרח צריך להיות מוגבל בזמן והוא מומלץ במיוחד לאחר פעילות ספורטיבית.

תרופות אנטי- דלקתיות בהמלצת הרופא המטפל יכולות לעזור בהורדת הרגישות, הכאב והתהליך הדלקתי.

פיזיותרפיה לבורסיטיס תתרום להפחתת הרגישות והתהליך הדלקתי.

קיימים אמצעים שונים שיכולים להקל על הכאב כמו טיפול באולטראסאונד וגירוי חשמלי, הדבקות ואפילו דיקור מערבי. עם זאת, מטרת העל בפיזיותרפיה הינה לזהות את המרכיבים הביומכניים שיגרמו לדלקת כמו קיצור של הרצועה הצידית בירך, ה- ITB, הגבלה מפרקית סביב הירך בתנועות קירוב/הרחקה או כיפוף/יישור וחולשה של השרירים סביב הירך, בייחוד המרחיקים.

בנוסף, תנועתיות יתר באגן וקירוב מוגבר של הירך בזמן הליכה עלולים לגרום לגירוי מוגבר של הבורסה.

זה החלק היחודי במרכז איימקס. מעבר לטיפול הסימפטומטי וההקלה על הכאב, מתבצעת בדיקה קלינית מקיפה הכוללת טווחי תנועה, מבנה גרמי של המפרק, מדידת אורך רגליים, הערכת כוח שרירי ביחוד השרירים המייצבים את האגן.

במידה הצורך, תתבצע בדיקת מעבדת הליכה במרכז איימקס.

המטרה של מעבדת ההליכה הינה זיהוי של מרכיבי תנועה אשר יכולים להוביל לגירוי של הבורסה. לדוגמה, תנועה מוגברת של האגן, אסימטריה בגובה האגן כתוצאה מחולשת שרירים או הבדל באורך רגליים, או חולשת שרירים הגורמת לתנועת קירוב מוגברת של הירך יכולים לגרות את הבורסה.

לאחר אבחון וזיהוי המרכיבים הביומכניים יש לבצע טיפול שמטרתו קודם כל שיפור טווחי התנועה המוגבלים, מתיחה של רקמות קצרות, תכנית חיזוק שרירים ובהמשך תרגול פרופיוספטיבי שהינו תרגול התחושה העמוקה והשליטה השרירית על פני משטחים נעים.

יש לשים דגש על תרגול איכותי שבו מבצעים תיקון ומניעת קריסה פנימה של הירך תוך כדי איזון אגן או כל סטיה תנועתית אשר נצפתה במעבדת ההליכה.

בנוסף, אימון טכניקת ההליכה והריצה תוך כדי שינוי דפוס תנועה הינו חשוב על מנת למנוע גירוי של הבורסה, וזאת בהתאם לתוצאות מעבדת ההליכה והבדיקה הפיזיקלית של המטופל.

רמת התרגול והאימון בטיפול צריכה להיות מותאמת לרמה הפונקציונלית שאליה המטופל שואף להגיע גם בפעילות ספורטיבית.

 

לסיכום

בורסיטיס ירך היא דלקת של שק נוזלים קטן שנמצא בצד החיצוני של הירך. הסיבות לבורסיטיס הן חבלה ישירה או תנועות חיכוך חוזרניות באזור. זו דלקת שמתאפיינת בכאב בירך החיצונית בתנועות מסויימות ומפריעה לתפקוד.

הבורסיטיס מטופלת שמרנית באמצעים שונים כולל פיזיותרפיה.

מטרת הטיפול במרכז איימקס היא להשיב תפקוד מקסימלי ללא כאב.

ראשית, רצוי לאתר את הסיבות האחראיות להתפתחות הכאב כגון חוסר איזון של האגן, חולשת שרירים או הבדל באורך רגלים. אבחון זה מתבצע בשילוב של בדיקה פיזיקלית מדויקת ומעבדת הליכה.

על סמך הבדיקה יבנה פרוטוקול טיפולי אופטימלי, שמטרתו הן טיפול סימפטומטי בכאב והן מתן פתרון למקור הבעיה.

 

באיימקס תמצאו טיפולי פיזיותרפיה לטיפול בבורסיטיס בירך המשלבים טכנולוגיה מתקדמת, תודעת שירות יוצאת דופן ועבודה בהתאמה אישית לכל מטופל. למידע נוסף >> מרכז הפיזיותרפיה של איימקס


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם