החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
הסתיידות בכתף

מה זה הסתיידות בכתף? הסתיידות בכתף היא הצטברות משקעים של סידן בתוך הגידים או השרירים, משקעי סידן אלו יכולים ליצור דלקת וכאב. הסתיידויות של הגידים יכולות להיווצר בכל אזור בגוף אבל משפיעות בעיקר על מפרק הכתף.

משקעי הסידן עשויים להצטבר באזור אחד או יותר סביב המפרק. הם יכולים לגרום לכאב אקוטי. אזורים נפוצים להסתיידויות בכתף הינם גידי ה-rotator cuff, ובכ-80% מהמקרים, גיד ה- supraspinatus.

 

אבחנה מבדלת: הסתיידות בגיד לעומת דלקת של הrotator cuff

דלקת בגידים של הכתף (טנדינופתיה, טנדינוזיס או שינויים ניווניים של הגיד) מערבת גם תהליך דלקתי של מבנים נוספים באזור כגון הבורסה, וכן נזק לגידים עצמם. בורסה הינה שקית נוזלים דקיקה אשר מאפשרת לגידים להחליק מעל מבנים אנטומיים אחרים כמו העצם. הסתיידות גידים אינה משפיעה על הבורסה באופן ישיר, אך הבורסה יכולה להפוך גם היא לדלקתית.

 

מהם הסימפטומים של הסתיידות בכתף?

הסימפטומים של הסתיידויות בכתף מגוונים ויכולים להתבטא בכאב פתאומי וחזק בכתף, תחושת נוקשות, כאב המופיע בעת תנועה של מפרק הכתף, כאב חריף בלילה שמפריע לשינה, הגבלה בטווחי התנועה ורגישות מקומית בגידי הכתף.

עם זאת, לא כל ממצא של הסתיידות בגידים יגרום לכאב. במידה והסתיידות הופכת להיות דלקתית אזי עשויים להופיע הסימפטומים המתוארים. האבחון צריך להתבסס על הבדיקה הקלינית וממצאי הדמיה.

חשוב להדגיש שהסתיידות אינה תהליך דלקתי של מפרק אלא היא פגיעה בגידים ולא במפרק עצמו.

 

האם יש לי הסתיידות של הגידים או כתף קפואה?

הסתיידות גיד הינה פגיעה בגידים בלבד. לעומת זאת, כתף קפואה היא פגיעה בקפסולה העוטפת את המפרק. היא מלווה בכאב, נוקשות והגבלה בטווחים של הכתף. במקרים של כתף קפואה שכיח לראות גם הסתיידות בגידים במקביל.

 

אצל מי נראה הסתיידויות בגיד?

הסתיידות גידים בכתף נפוצה אצל נשים בגילאי 40-60 אך יכולה להתרחש בכל מצב ואינה קשורה לפעילות אקטיבית ספציפית.

 

מהי השכיחות של הסתיידות בגידים?

הסתיידות בגידים אינה נפוצה. נמצאת בשיעור של 30-60% אצל הסובלים מכאבי כתפיים.

 

מהם השלבים של הסתיידות גידים?

בהסתיידות גידים ישנם שלושה שלבים:

 1. השלב הכרוני: יכולים להימצא משקעי הסידן אך ללא כאבים. השלב הכרוני יכול להתקיים שנים.
 2. השלב האקוטי: יופיע כאב חזק, הגבלה בתנועה ואי נוחות או כאב בשעות הלילה.
 3. השלב המכני: הכאב נוכח אך בדרגה נמוכה יותר מהשלב האקוטי.

 

מהו זמן ההחלמה מהסתיידויות בכתף?

לא קיימת תשובה חד משמעית מבוססת מחקר.

 

הסתיידות בכתף סיבות

על פי הספרות המדעית אין תשובה ברורה לגבי מדוע רק חלק מהאנשים מפתחים הסתיידות בגיד וחלק לא. ידוע כי שימוש יתר בכתפיים ועומס יתר על הגידים עשויים להיות גורמים תורמים לתופעת ההסתיידות, אך לא קיימת תשובה חד משמעית לגבי זה.

 

אבחון הסתיידות בכתף

האבחון של הסתיידות גידים מתבצע על ידי בדיקה קלינית ותשאול לגבי היסטוריית הסימפטומים. ניתן לבצע גם בדיקות הדמיה כגון צילום רנטגן, MRI ו-US על מנת לאשש את האבחנה.

 

טיפול בהסתיידות בכתף

טיפול פיזיותרפיה בהסתיידות בכתף

 

טיפול בהסתיידות בכתף

כדאי להתחיל בטיפול שמרני אשר יכלול טיפולי פיזיותרפיה וטיפול תרופתי במידת הצורך ובהתייעצות עם רופא מטפל. לטיפולי פיזיותרפיה אחוזי הצלחה גבוהים. במקרים בהם אין הטבה בטיפול בפיזיותרפיה בלבד, ניתן לשלב טיפול אנטי דלקתי. בשלב האחרון, אם אין שיפור, ניתן לשקול הזרקת סטרואידים.

המטרה של תכנית הטיפול בפיזיותרפיה היא הורדת הכאב הדלקתי, שיפור טווחי תנועה וחיזוק שרירים סביב הכתף. כמובן יש צורך בחיזוק השליטה השרירית של שרירי הגב העליון, השכמה והצוואר.

שיקום הכתף מתחיל בהעמסה הדרגתית על גידי הכתף בשרשרת קינטית פתוחה וסגורה. התרגול מתבצע כנגד התנגדות אבל גם בנשיאת משקל. חשוב להעלות את העומסים בתרגול באופן הדרגתי, ללא החרפת הכאב. במידה וקיימת הגבלה בטווחי התנועה יש צורך לעבוד על שיפור טווח התנועה בטכניקות שונות, בהן המטפל מבצע את התנועות בכתף במקביל להדרכת המטופל כיצד לבצע את התרגילים בתרגול עצמי על מנת להמשיך ולשפר את התנועה.

 

4 תרגילים פשוטים לשיפור טווחי הכתף וגמישות חגורת הכתפיים

 

לסיכום,

איימקס – המרכז הישראלי לפיזיותרפיה וניתוח תנועה, מוביל באמצעות טכנולוגיות חדשניות, צוות פיזיותרפיסטים מהשורה הראשונה והמון יחס אישי את המטופלים שלנו לתוצאות יוצאי דופן. באיימקס תזכו לליווי אישי ומקצועי של ד"ר סאם ח'מיס. בהגעתכם למרפאה לייעוץ, תעברו אבחון קליני מקיף שעל פיו תיקבע תכנית טיפול שמרנית מבוססת עדויות מחקריות.

הטיפול בהסתיידויות בכתף יכלול הפחתת כאב באמצעים שונים, טיפול מנואלי שיפור כל טווחי התנועה בכתף וחיזוק אקטיבי של חגורת הכתפיים. מטרת הצוות המטפל-להשיב את המטופל והקשיים שלו לתפקוד עצמאי ומלא. סובלים מכאבים? צרו אתנו קשר עוד היום!


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם