החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
קרע בלברום

אלא אם יתעורר לך כאב, יכול להיות שלעולם לא תקדיש מחשבה ללברום בכתף שלך. הלברום היא רצועה עבה של רקמה המקיפה את שקע הכתף ושומרת את מפרק הכתף יציב. קרע בלברום יכול להיות מסווג לפציעות שונות, כאשר אחד מהם הוא קרע SLAP אשר מתרחש באזור ספציפי בלברום.

במפרק הכתף יש שתי עצמות: Scapula- שכמה, Humerus- עצם הזרוע. העצמות עובדות יחד במפרק כדורי. הלברום של הכתף אינו עצם, הוא רקמה סחוסית העוזרת לחבר את השקע בעצם השכמה הנקרא Glenoid עם ראש ההומרוס הכדורי. אם נוצר קרע בלברום, אין מספיק "ריפוד" בין העצמות. יש לברום גם בשקע מפרקי הירכיים, שגם מתפקד כריפוד מחבר. ישנם סוגים שונים של קרעי לברום. משמעות המילה SLAP  אומרת שיש קרע בחלק העליון, הקדמי והאחורי של הלברום המתחבר לגיד ה-biceps (גיד השריר הדו-ראשי).

 

מה הסיבות לקרע בלברום?

קרע בלברום יכול להתרחש עקב סיבות שונות:

 1. שימוש יתר – ביצוע תנועה חוזרנית יכול לגרום לקרע בלברום, בעיקר תנועה של היד מעל גובה הראש בזמן עבודה או בפעילות גופנית. כמו מרים משקולות שמניף משקולת כבדה שוב ושוב.
 2. טראומה/פציעה – הושטת היד לבלימת נפילה יכולה לגרום לקרע SLAP בלברום. קרע יכול להיווצר גם בתאונת דרכים, בעת פריקת כתף או כאשר היד נמשכת חזק.
 3. שינויים ניווניים או שחיקה כמו שצמיגי רכב הופכים בלויים כשנוסעים ברכב קילומטרים רבים, כך גם יכול לקרות בלברום. שחיקה מעל גיל 40 היא סיבה נפוצה לקרעים.

 

מה התסמינים של קרע בלברום?

ברוב המקרים הכאב מתעורר בביצוע תנועה מסוימת, במיוחד בתנועה מעל הראש ולא יכאב כל הזמן. ניתן להרגיש:

 • הרגשת תפס או נעילה.
 • תחושת חוסר יציבות בכתף.
 • אובדן כוח.
 • אובדן של טווח תנועה.

 

כיצד ניתן לאבחן קרע מסוג SLAP?

ישנן דרכים שונות לקרוע את הלברום ומקומות שונים בהם יכול להיקרע. קרע SLAP מבטא את אחת מהדרכים הללו והסימפטומים בדרך כלל דומים לאבחנות אחרות לכן האבחון יכול להיות קשה. לפני בדיקה פיזיקלית, הרופא והפיזיותרפיסט ישאלו אותך מספר שאלות לגבי הסימפטומים, רמת הכאב ומיקום הכאב. אם הייתה טראומה ספציפית או אירוע מסוים ששינה את ההרגשה בכתף, יש לציין זאת בזמן הבדיקה. במהלך הבדיקה הרופא והפיזיותרפיסט יזיזו את היד והכתף למנחים שונים כדי לבדוק את טווחי התנועה והכוח.

 

קרע בלברום - תסמינים

אחת התנועות שיהיה קשה להפיק כאשר סובלים מקרע בלברום


אם הרופא שולל דלקת או עצב מגורה, צילום רנטגן או MRI יהיו השלב הבא. צילום רנטגן לא מראה את הלברום אבל הוא יכול להדגים שברים שיכולים לגרום לכאב. MRI כן מדגים אותו, הבדיקה יכולה להתבצע בעזרת חומר ניגוד כדי ליצור ניגודיות בצילום.

 

כיצד מתבצע טיפול בקרע בלברום?

כאשר מדובר על אבחנה של קרע בלברום אז האופציה הניתוחית כמעט תמיד עולה על הפרק. רופא יכול להמליץ על תרופות אנטי דלקתיות כדי להוריד את רמת הכאב והדלקת, וניתן להתחיל טיפולי פיזיותרפיה בשלב הראשון.

 

קרע בלברום – האם לנתח?

כפי שאתם בוודאי מבינים, זוהי אחת השאלות הנפוצות ביותר שאנחנו נשאלים על ידי מטופלים. ההמלצה שלנו היא אם אין הקלה לאחר תקופת טיפול פיזיותרפיה שמרני אינטנסיבי, אז בהחלט ניתוח יהיה הצעד הבא. סוג הניתוח תלוי בפציעה, בגיל ובכמה האדם פעיל גופנית.

יחד עם זאת – כדאי לשים דגש על טיפולי פיזיותרפיה גם אם החלטתם לבצע ניתוח לתיקון הקרע, זאת על מנת להכין את האזור בצורה הטובה ביותר לניתוח ולתקופה ארוכה בה תהיו מוגבלים מאוד בתנועה.

קרעי SLAP לרוב יתוקנו בארתרוסקופיה – הרופא עושה חתכים קטנים בכתף, ממקמים מצלמה קטנה במפרק הכתף ותוך שימוש בכלים זעירים, המנתח יכול לחתוך את החלק הקרוע של הלברום. בנוסף, הוא יכול לבחור לתקן אותו או לחבר אותו מחדש.

 

שיקום לאחר ניתוח וזמן החלמה

לרוב יעשה שימוש במתלה לתקופה של כחודש כדי למנוע תנועה בזרוע. לאחר שהנפיחות יורדת, ניתן להזיז את היד שוב בהדרכה של פיזיותרפיסט בהתאם לפרוטוקול לאחר ניתוח. זמן ההחלמה לאחר ניתוח לתיקון קרע בלברום תלוי במידת הקרע והגיל. הרקמה יכולה להחלים בתוך כחודשיים ויידרש זמן נוסף כדי לבנות את כוח השריר וטווחי התנועה שהיו קיימים לפני היווצרות הקרע.

 

שיקום קרע בכתף

פיזיותרפיה לשיקום קרע בכתף

 

לפניכם מטופל של איימקס מספר על הפציעה שחווה ועל השיקום אותו עבר במרכז איימקס:

 

לסיכום,

אמנם מדובר באבחנה לא פשוטה ולא שכיחה אך פגיעה מסוג קרע בלברום כדאי וצריך לאבחן. התסמינים של הקרע יפגעו באיכות החיים ויהיה קשה לשמור על אורח חיים שגרתי מבלי להיכנס לעובי הקורה של הטיפול.

טיפול בלברום יתחיל מטיפולי פיזיותרפיה, ובמידה ולא רואים שיפור ניכר אז עוברים לאופציה הניתוחית. גם כאשר בוחרים באופציה הניתוחית כדאי לפנות לפיזיותרפיה על מנת להכין את האזור לניתוח ולתקופה ארוכה ללא תנועה. שיקום לאחר הניתוח יכלול שיפור טווחי תנועה וחיזוק שרירים.

אם אתם חושדים כי אתם סובלים מקרע בלברום או קיבלתם אבחנה שכזו – מוזמנים לפנות אלינו לקביעה של סדרת טיפולים. יחד נבנה תוכנית טיפולים בניסיון למנוע ניתוח (יש לנו אחוזי הצלחה גבוהים מאוד). גם אם בסופו של יום לא יהיה מנוס מניתוח אז תדעו כי לא טרחתם לשווא – טיפולי פיזיותרפיה לכתף יעשו עמכם חסד ויכינו אתכם טוב יותר לניתוח, יחזקו אתכם ויקצרו את זמן ההחלמה.

מאיימקס תצאו חזקים ומחוזקים! אם יש לכם שאלות נוספות, זקוקים לייעוץ נוסף אז אל תהססו לפנות אלינו – אנחנו זמינים מאוד ונותנים מענה מהיר ותכליתי.


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם