למידע וייעוץ מקצועי

למידע נוסף וייעוץ מקצועי >
למידע נוסף וייעוץ מקצועי X
השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם
כתף קפואה

כתף קפואה, frozen shoulder, או capsulitis, הינה פציעה בה מופיע כאב סביב הכתף באופן ספונטני. שכיחות התופעה גבוהה יותר אצל נשים מאשר גברים וכן גבוהה אצל בני 40 ומעלה. להופעת אותו כאב לא חייבת להיות סיבה מקדימה או ספציפית. אם זאת, הפציעה יכולה להופיע לאחר חוסר תנועה בכתף בעקבות שבר, אירוע מוחי, ניתוח להוצאת גידול בשד ועוד.

בשורות הבאות מסביר ד"ר סאם ח'מיס, יחד עם צוות הפיזיותרפיסטים של מרכז איימקס על כתף קפואה, תסמינים שכיחים של התופעה, דרכי האבחון וכמובן טיפול בכתף קפואה. תודה רבה על הסבלנות ותשמרו על עצמכם, מאיתנו, צוות איימקס.

כתף קפואה – תסמינים

הכתף בנויה ממספר מפרקים, כאשר כל אחד מהם תורם לתנועה של הגפה העליונה. מפרק הכתף הינו חלק מחגורת הכתפיים. מפרק הכתף מאפשר את התנועה הגדולה ביותר מבין כל מפרקי הגוף והינו בעל קפסולה רפויה עם תמיכת רצועות. לכתף שטח מגע קטן בין שני חלקי המפרק, לכן המפרק תלוי מאוד בתמיכה של השרירים והרצועות.

כתף קפואה לרוב מתאפיינת במספר שלבים. בשלב הראשון, הכאב בכתף הוא הסימפטום העיקרי. המטופל מתאר כאב חריף בכתף לא רק בזמן תנועה אלא גם במנוחה שאף עשוי להעיר בלילה. בבדיקה ראשונית אין הגבלה בטווחי התנועה ותוצאות הדמיה יכולות להיות תקינות.

במהלך השבועות הבאים התמונה הקלינית משתנה ומתרחשים שינויים במידת הכאב וההגבלה בטווחי התנועה. מידת הכאב עשויה לרדת מעט אך יש יותר הגבלה בטווחי התנועה האקטיביים (אותן מבצע המטופל) שיכולים להוביל במרוצת הזמן לבעיה קשה בטווחי התנועה הפסיביים של הכתף, אותן מבצע המטפל. אם זאת הכאב מופיע כמעט אך ורק בסופי הטווחים המוגבלים, והכאב מופיע פחות בזמן מנוחה.

בשלב האחרון טווחי התנועה בכתף הולכים ומשתפרים ובחלוף מספר חודשים לכל שלב, התופעה יכולה להיעלם לחלוטין.

אבחון כתף קפואה

אבחון כתף קפואה אינו מסובך. בפציעה לא מעורבת טראומה ישירה מקדימה למפרק. יחד עם זאת, תמיד יש צורך לשלול בעיות צוואריות שיכולות להתבטא בכאבים בכתף ובכך לדמות בעיה במפרק הכתף או דלקת בגידי הכתף. בבדיקה של כתף קפואה נמצא הגבלה בכל כיווני התנועה בכתף: סיבוב חיצוני, סיבוב פנימי, כיפוף, יישור, קירוב והרחקה של הזרוע. על סמך בדיקה זו ניתן לדעת ולאשר את האבחנה שאכן מדובר בקפסוליטיס של מפרק הכתף.

טיפול כתף קפואה

טיפול בכתף קפואה

טיפול בכתף קפואה משתנה על פי השלב והתמונה הקלינית בה מצוי המטופל. תכנית הטיפול משתנה על פי האינדיקציות לאותו שלב.

השלב האקוטי- זהו השלב הראשון. טווחי התנועה עדיין יחסית טובים אך הכאב הוא מאפיין דומיננטי. בטיפול הפיזיותרפי נעשה שימוש בטכניקות שמטרתן הקלה על רמת הכאב דרך מפרקים ורקמות סביב הכתף, גב עליון, שכמות וצוואר. הטיפול כולל טכניקות להורדת מתח שרירי, עיסוי רקמות רכות, תנועתיות עמוד שדרה של חוליות צואר וגב עליון, מתיחות עצביות, גירויים חשמליים, דיקור מערבי וטכניקות נוספות.

בשלבים הכרוניים- כעבור מספר שבועות עד חודשים, הכאב פוחת אך קיימת הגבלה משמעותית בתנועה והטיפול מתמקד בשיפור טווחי תנועה באמצעות טכניקות של תנועות פאסיביות לכתף, מתיחות סטטיות ממושכות ותרגולי בית עצמי אינטנסיבי על מנת לשפר את טווחי התנועה להשגת טווחים מלאים. טכניקות מתיחה, מטרתן מתיחה של הקפסולה המפרקית, הרצועות והגידים על מנת להשיג טווחים מלאים. הטיפול בשלבים האלה מעורר בעצמו כאב. אך זהו כאב טיפולי שאמור להיעלם תוך זמן קצר לאחר הטיפול עצמו, ולא להשיב את השלב האקוטי והדלקתי. במידה ומתמידים לתרגל ולמתוח בשלבים אלו ניתן לראות שיפור מהיר בטווחי התנועה ללא החמרה בכאב עם תוצאות טובות. במידה ולא קיים שיתוף פעולה מצידו של המטופל והתרגול והמתיחות אינם בתדירות גבוהה ומספקת במהלך היום, התוצאות לא יהיו טובות ולכך משמעות קלינית ותפקודית.

ניתן לשלב טיפול תרופתי נגד כאב ותרופות אנטי דלקתיות ותכנית זו תהיה בהמלצת הרופא המטפל.

טיפולים נוספים אפשריים הם טיפולים התערבותיים כגון הזרקת סטרואידים למפרק, הרחבת הקפסולה ומתיחתה באמצעות נוזלים, מניפולציה של המפרק תחת הרדמה על מנת לאפשר תנועה ואף כירורגיה מזערית. יש כמובן לקחת בחשבון שלכל התערבות כזאת קיימות גם השלכות שונות. על כן, יש לתת את מרחב הזמן שבין 12-18 חודשים לאפשר לטיפול השמרני בשילוב עם הזמן שחולף להצליח.

מניעה של קפסוליטיס באופן כללי יכולה להתאפשר במידה וקיימת מודעות לכך שאימוביליזציה, חוסר תנועה של הכתף מסיבות של שבר או סיבות אחרות, עשויה להיות גורם מזרז ועל כן למנוע זאת או לצמצם זאת למינימום.

לסיכום

לכתף קפואה יש אופי ומהלך טבעי משלה. היא תופעה שעשויה להופיע ללא כל סיבה אך נמצא קשר בינה לבין חוסר תנועה בכתף כתוצאה לדוגמה מניתוח, שבר או אירוע מוחי שעשוי לגרום לשיתוק מלא או חלקי של היד. התופעה אמורה לחלוף כעבור כשנה כאשר היא מתאפיינת במספר שלבים.

בכל מקרה, רצוי וכדאי לטפל שמרנית על פי תכנית טיפול מובנית של פיזיותרפיסט.

מטופלים יקרים
בהתאם להנחיות משרד הבריאות, מרכז איימקס ממשיך לטפל בכם באהבה ובמקצועיות תוך הקפדה על רמת הגיינה גבוהה ביותר. ועם זאת, לכל שאלה או התייעצות ניתן להתקשר למרפאה.
אם יש צורך מיוחד ניתן לתאם תור בנפרד משאר המטופלים. כלומר, רק המטופל והמטפל שלו יהיו נוכחים בקליניקה בזמן הטיפול. מי שחושש ומעדיף ביקורי בית יכול ליצור קשר איתנו ונבדוק את האפשרויות העומדות בפנינו.
בנוסף, בדיוק כמו השירות בבתי החולים וקופות החולים בימינו, קיימת אפשרות להתייעצות טלפונית או לשיחת וידאו (טלהמדיסין). אתם תופתעו כמה ניתן לעזור אפילו בשיחה קצרה של כמה דקות! ניתן לבצע הנחיות לתרגול וטיפול כולל הדגמה ובדיקת איכות התרגילים באמצעות וידאו. בטיפול מרחוק אפשר: לקבל עזרה ראשונה והערכה האם יש צורך בטיפול בקליניקה לקבל הדרכה לתרגול נכון ומותאם לקבל הדרכה להתנהגות מתאימה ביומיום לנהל בעיות כרוניות לפקח על התרגול בבית ולבצע את מערך התרגול המתאים הטיפול מרחוק בתקופה הזו מאפשר לנו לעקוב אחרי ההתקדמות שלכם, לתת עצות ולשמוע את הקשיים (וההצלחות) שלכם. הטיפול יעשה בנוחות בביתכם ובזמן המתאים לכם. מס' הוואטסאפ של הקליניקה: 0525211077
איתכם ולמענכם סאם ומשפחת איימקס
לכל שאלה או התיעצות טלפונית ניתן להתקשר למרפאה 03-5222583 או לד״ר סאם ח׳מיס ישירות 050-5452699
לוגו של איימקס