החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
דלקת בגידים בכתף או קרע

אם הגעתם לכאן אז כנראה אתם חושדים שיש לכם דלקת או קרע בגיד הכתף, בשורות הבאות ננסה לכוון אתכם לסוג הפציעה ממנה אתם סובלים (דרכי אבחון יעילות), לתסמינים האופייניים לה ולדרכי הטיפול היעילות ביותר.


מבנה הכתף הינו מבנה מורכב הידוע בחוסר היציבות שבו. מבנהו כשל מכתש ועלי כאשר המכתש שהינו חלק מחגורת הכתפיים נמצא רדוד ושטוח באופן יחסי לעלי שהוא בעצם ראש הזרוע. ישנם מספר שרירים של חגורת הכתפיים אשר שולטים על התנועה בכתף וכקבוצה הם ידועים גם כשרירי וגידי השרוול המסובב (rotator cuff). היתרון למבנה המפרק הוא התנועה המרובה אותה האנטומיה מאפשרת, אך זה בא על חשבון חוסר היציבות שעשוי לגרום לפציעות מרובות, דוגמת קרע בלברום, פריקת כתף ועוד.

לקריאה על פריקת כתף לחצו כאן

לקריאה על קרע בלברום לחצו כאן

 

גורמים שכיחים לפציעה של גידי הכתף

פציעות בגיד הכתף נפוצות יותר אצל בעלי מקצוע אשר מבצעים תנועות חוזרניות מעל גובה הכתף כגון נגרים וצבעים. כמו כן, פציעות אלו שכיחות בענפי הספורט המערבים תנועות חוזרניות של הגפה העליונה מעל גובה הכתף כגון שחייה, טניס, כדור יד, בייסבול, הרמת משקולות ועוד. ענפי ספורט אלו דורשים כוח רב וגמישות מחגורת הכתפיים. כמו גם תנועות שחוזרות על עצמן, גם תנועות חדות של מכת בלימה או הדף חזקה עשויות לגרום למתיחה או קרע של גיד הכתף.
קרע או דלקת גידים בכתף קשורים גם לגיל ונפוצים יותר מעל גיל 40.

 

תסמינים אופייניים לדלקת בגיד הכתף

כאשר מתרחש נזק כלשהו לגידי הכתף, התחושה הנפוצה המלווה נזק זה הינה כאב עמוק ועמום בכתף. לרוב, התסמינים של דלקת גידים בכתף, כגון תחושת האי נוחות והכאב יתגברו כאשר יהיה לחץ או עומס באזור כמו שכיבה ושינה על הצד הפגוע. בנוסף, תנועות כגון סירוק השיער, לבוש חולצה מעל הראש, חגירת חגורה ברכב, סגירת חזייה או הושטת יד לכיס המכנס מאחור, עשויות להיות גם הן בעייתיות בשל תנועת הכתף המשולבת והמורכבת שלהן. תסמינים לדלקת בכתף הנובעים מנזק בגיד הכתף עשויים לבוא לידי ביטוי גם בחולשה של היד כולה והכאב עשוי להופיע עד המרפק.

 

קרע בכתף תסמינים

 

אבחון של דלקת גידים בכתף

האבחנה של דלקת גידים בכתף מתבצעת בעיקר באמצעות בדיקה קלינית ולקיחת אנמנזה יסודית מהנבדק. במידה והפציעה חדשה לחלוטין וקרתה בעקבות תנועה חדה וחד פעמית, רצוי לפנות לבדיקת רופא. את הבדיקה הקלינית אפשר במידת הצורך לגבות באמצעות אולטרה סאונד אבחנתי שמטרתו לזהות אי סדירות בגידי הכתף.
כשיש חשד על פי הסיפור הקליני, לקרע או דלקת בגידי הכתף, דווקא צילום רנטגן לא יעזור לאבחן כיוון שמדובר בפציעה של רקמה רכה ולא רקמה גרמית (עצמות) אותה רואים בצילום.

 

אבחון של דלקת גידים בכתף

 

פיזיותרפיה לטיפול בדלקת בגידי הכתף או בקרע

הטיפול בדלקת בגיד הכתף או בקרע מימין או משמאל מתבצע באמצעות טיפול שמרני בפיזיותרפיה ומטרתו הורדת כאב והשבת התפקוד המלא ליד. בכאב ובדלקת המקומית שבחיבור בין הגידים אל עצם הזרוע ניתן לטפל באמצעות חשמל, דיקור מערבי, הדבקות כגון קינזיו טייפ, ואולטראסאונד טיפולי. בטיפול מנואלי או בשם המוכר פיזיותרפיה לכתף נפעל להשבת התפקוד לגפה, נשלב חיזוק של חגורת הכתפיים, שיפור של טווחי תנועה לכיוונים הרלוונטיים, תרגול בנשיאת משקל על משטחים נייחים וניידים לשיפור הבקרה המוטורית ועוד. חשוב לזהות אילו מבין השרירים בחגורת הכתפיים נפגעו, ולשקם את חגורת הכתפיים כולה. טיפול בדלקת בכתף ותהליך שיקומי יכללו גם תרגול שליטה ובקרה מוטורית מרכזית של תנועת השכמה, וסנכרון התנועה כולה בין הצוואר, השכמה, עמוד שדרה טורקלי, וחגורת הכתפיים. תנועות הכתף כפי שכבר צוין, הן תנועות משולבות ומורכבות הכוללות גם תנועות נלוות בתוך המפרק אשר דורשות התייחסות גם הן.

 

טיפול בדלקת בכתף

 

טיפול בדלקת בכתף באופן שמרני ילווה לעיתים גם בשילוב טיפול תרופתי בהתייעצות עם רופא המשפחה או אורתופד המעורב במקרה.

כאן במרכז איימקס מכון פיזיותרפיה בתל אביב נדע להציע תכנית טיפול אופטימלית של שיקום הכתף הכוללת גם תכנית ספציפית ומובנית לחדר הכושר לתרגול עצמאי.

 


שלבים מתקדמים של שיקום כתף במרכז איימקס

 

קרע בגידי הכתף או ברצועות?

לעיתים רחוקות ובעיקר כשהמנגנון הוא פציעה טראומתית שהתרחשה באופן חד פעמי, יהיה צורך לשקול התערבות ניתוחית. גם במקרה של התערבות כירורגית, רצוי להגיע עם רמת מוכנות גבוהה של חגורת הכתפיים כולה. לאחר הניתוח, שעשוי לערב תפירת גידים למשל, ממשיכים לתרגל במסגרת פיזיותרפיה על פי פרוטוקולים ייחודיים לניתוח עצמו.  

במידה והכאב בעקבות קרע בכתף אינו חולף, והטיפול השמרני אינו מספק, יתכן ויוצע גם טיפול בהזרקה של סטרואידים. טיפול זה יוצע בעיקר כאשר מדובר בכאב שאינו מרפה בזמן מנוחה ובלילה, מעבר לכאב שמלווה את תנועת הכתף. טיפול בהזרקה חייב להיות זהיר, מדויק ולא בתדירות גבוהה כיוון שההשלכות שלו עשויות להיות החלשה של הגידים המעורבים.

 

קרע בכתף - אנטומיה

מבנה אנטומי של הכתף וסביבתה – קרע בכתף יכול להיגרם במספר גידים

 

פתרון לקרע בכתף ולגיד קרוע במרכז איימקס

פציעה בגידי הכתף היא פציעה שכיחה יחסית בקרב העוסקים בפעילויות של הגפה העליונה בגובה שמעל גובה הכתף כגון צבעים, או לחלופין בקרב ספורטאים למשל טניסאים ושחיינים. קרע בגיד בכתף ימין ובכתף שמאל ואף דלקות בגידי הכתף שכיחים מאוד ואת הפציעות ניתן לאבחן באמצעות הסיפור והבדיקה הקלינית, וניתן לגבות באמצעות אולטרה-סאונד אבחנתי. הטיפול לרוב בפציעה מסוג זה הינו טיפול שמרני.

אצלנו במרכז איימקס, ניתן את המענה הטוב ביותר בתחום הטיפולי. בנוסף לטיפול מנואלי, טיפול בכאב באמצעים שונים ותרגול אקטיבי, נדע להמליץ על תכנית תרגול עצמאית ומתאימה בחדר הכושר בשלב המתאים לפציעה.


חשוב מאוד לדעת – שיקום כתף לאחר קרע או דלקת של גיד הכתף מורכב, אך ישים.

אנחנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם איימקס לשם אבחון מדויק של סוג הפציעה ובניית תכנית טיפולים אופטימלית להפחתת כאב, חזרה לשגרה ומניעת הפציעה בעתיד.


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם