החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
נפיחות בברך

הברך היא אחד המפרקים הגדולים והמורכבים בגוף, ואחד המפרקים המועדים ביותר לכאב ולפציעות. כאבים ובעיות כרוניות במפרק הברך הם שכיחים למדי ויש לא מעט פציעות חריפות הגורמות לנפיחות במפרק. נפיחות במפרק היא למעשה בצקת העשויה להקשות על פעולות יום יומיות פשוטות כמו הליכה, קימה, עמידה או ישיבה ולעשותן מורכבות וכואבות. כדי להפחית נפיחות בברכיים ואף להעלים אותה צריך להבין מה גורם לה ובהתאם לכך להפנות את המטופל לטיפול הרפואי הטוב ביותר.

הסיבות הנפוצות לתסמין של נפיחות בברכיים הן פציעות אקוטיות ואף מצבים כרוניים ואוטואימוניים, הינה הסברים מפורטים לכל אחת מהן.

 

1. חבלה בברך

נפיחות בברך היא ביטוי רגיל לפציעות שונות. נפילה בזמן אימון או אף חבלה סתמית בברך משולחן הקפה יכולות לגרום לנפיחות סביב הברכיים. למעשה, חבלות הן הסיבה השכיחה ביותר לברכיים נפוחות במטופלים צעירים ובריאים. פציעות הן תגובה דלקתית בגוף. תגובה זו מתבטאת גם בנפיחות. מיד לאחר הפציעה גוברת זרימת הדם לאזור הפגוע. הדם מזרים לאזור הפגוע עומס נוזלים, חלבונים ותאי דם לבנים הדרושים לתהליך הריפוי. עקב כך האזור הפגוע מתנפח ונעשה אדום.

אחת הפציעות הנפוצות בברך היא קרע ברצועה הצולבת הקדמית (ACL), העוברת על פני החלק הקדמי של הברך ומחברת בין עצמות הירך והשוק. תפקידה של הרצועה הצולבת הקדמית הוא לייצב את הברך במישור הקדמי והאחורי. פציעה שכיחה נוספת היא קרע במניסקוס. המניסקוס מרפד את חלקה העליון של עצם השוק, והוא למעשה סחוס המשמש ככרית בולמת זעזועים בין עצם הירך ובין עצמות השוק.

 

2. דלקות פרקים

נפיחות בברך עקב דלקת פרקים

דלקת פרקים שכיחה במיוחד במפרק הברך. דלקת פרקים מתפתחת עם הזמן ואופיינית לגיל המבוגר. במצב זה נראה לרוב נפיחות בברכיים, נוקשות, קושי בתנועה וכאב. על פי האקדמיה האמריקנית לניתוחים אורתופדיים ברכיים מושפעות לרוב משני סוגים של דלקות פרקים – דלקת מפרקים ניוונית (Osteoarthritis) ודלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis). דלקת מפרקים ניוונית היא השכיחה מבין השתיים. במצב זה הסחוס המגן על מפרק הברך, נשחק בחלוף הזמן. בדלקת מפרקים שגרונית המערכת החיסונית תוקפת בעצמה את המפרק ופוגעת ברקמות החיבור ובעצמות.

 

3. מחלת גאוט (שיגדון)

גאוט היא מחלה דלקתית־מטבולית וסוג של דלקת פרקים שמתפתחת בשל רמות גבוהות של חומצה אורית בגוף (חומצת שתן המצויה באופן טבעי בגוף). המחלה מאופיינת בהצטברות גבישים במפרק. תסמיני המחלה יהיו לרוב כאב עז, נפיחות ואדמומיות. אף שלרוב מחלת גאוט תתבטא בבסיס הבוהן הגדולה, היא יכולה להשפיע גם על מפרקים אחרים בגוף ובהם הברכיים, פרקי הידיים והאצבעות.

אנשים שחווים התקף גאוט בפעם הראשונה, כנראה לא יחוו אותו במפרק הברך, ואילו אנשים עם היסטוריה של גאוט יחוו התקפים במפרקי הגוף השונים. ישנם מספר גורמים להיווצרות המחלה. זוהי מחלה שאופיינית יותר בגברים בגילים צעירים יותר מאשר בנשים. למחלת גאוט יש גורמי סיכון נוספים כגון סוכרת, שומנים בדם, יתר לחץ דם והסתיידות עורקים. שימוש בתרופות מסוימות עלול גם לגרום לעלייה ברמת חומצת השתן בגוף ולהתפתחות המחלה.

 

4. פסאודו־גאוט (Pseudo-gout)

מצב הידוע בשם "גאוט מזויף" (False Gout או Calcium Pyrophosphate Dehydrate Disease CPPF), ויכול גם הוא לגרום לנפיחות במפרק הברך. כמו מחלת גאוט גם מצב פסאודו־גאוט נחשב כסוג של דלקת פרקים. אך לא כמו גאוט פסאודו־גאוט משפיע בעיקר על פרקי הידיים ועל הברכיים. גבישי סידן מצטברים בסחוס ובנוזל המפרקי וגורמים בפתאומיות לכאבי פרקים ולנפיחות כמו בגאוט. פסאודו־גאוט משפיע בדרך כלל על אנשים בגיל 60 ומעלה וכן על אנשים הסובלים מדלקת מפרקים ניוונית, מבעיות בבלוטת התריס, מבעיות מטבוליות וכן ממחלת כליות.

 

5. בורסיטיס

בורסיטיס שגורם לנפיחות בברך

בורסיטיס הוא מצב נוסף העלול לגרום לנפיחות בברכיים. לעיתים קשה להבחין בינו ובין דלקת פרקים על אף ששני המצבים שונים בתכלית. בורסיטיס הוא גירוי דלקתי של שקיק הנוזלים המרפד את המפרק ונקרא בורסה. שקיק זה מכיל כלי דם וקצות עצבים. בורסיטיס יתפתח לרוב בחלקן הקדמי של הברכיים בשל עודף לחץ על המפרק וחיכוכו לאורך זמן. בזמן שכלי הדם הקטנים מדממים, הבורסה מייצרת עודף נוזלים, דבר שגורם לה להתנפח כמו בועה של נוזל ממש מתחת לעור. השקיקים הדלקתיים הללו, המתבטאים בצורות שונות ובגדלים שונים, עלולים להכאיב וללחוץ על המפרק. בורסיטיס שכיח בבעלי מקצוע שכורעים פיזית על הברכיים כמו נגרים ושרברבים. עם זאת, גם נפילה סתמית על הברכיים יכולה לגרום לבורסיטיס.

 

6. ציסטה על שם בייקר (Baker’s Cyst)

ה־Baker’s Cyst הוא ציסטה מלאה בנוזלים. היא מתפתחת בחלקה האחורי של הברך. מדובר באבחנה נפוצה למדי, ואין בה סיבה לדאגה. עמוק בתוך מפרק הברך בחלקה האחורי יש שכבה של רקמה דקה הנקראת קפסולה. אם נזק כלשהו גורם לנפיחות בתוך מפרק הברך, הלחץ דוחף נוזל נוסף מתוך הקפסולה החוצה ויוצר מעין כדור נפוח בחלקה האחורי של הברך. ציסטה זו קרויה על שם בייקר, והיא לרוב אינה כואבת. היא עשויה להתפתח עקב דלקת פרקים או פציעה חריפה בברך. במקרים מסוימים היא תיעלם מעצמה, אך תופיע שוב לעיתים קרובות אם מקור הבעיה לא מטופל.

 

7. זיהום

נפיחות בברך עקב זיהום

זיהום הוא הגורם החמור ביותר לתסמין של נפיחות בברך ומצב המצריך ביקור דחוף אצל רופא. אם ישנו זיהום במפרק הברך, הברך מתנפחת במהרה ונעשית אדומה וחמה. אם הזיהום אינו מטופל, הוא יכול להשפיע על כל הגוף ולגרום לחום ולרעידות. במצבי זיהום אפשר לראות עלייה במדדי הדלקת בבדיקות דם. מלבד פצעים לא נקיים העלולים לגרום לזיהום בברך, גם זיהומים במקומות אחרים בגוף (כמו דלקות בדרכי השתן או בדרכי הנשימה) יכולים להגיע דרך מחזור הדם אל המפרקים השונים.

 

8. סימפטום של מחלת ליים (Lyme Disease)

מחלת ליים המסתורית נגרמת לרוב מזיהום חיידקי המועבר לבני אדם עקב עקיצת קרציה. אם המחלה אינה מטופלת בחלוף הזמן, היא יכולה להשפיע על המפרקים. בכל פעם שרואים מטופל עם נפיחות ברך שאינה מוסברת בכל דרך אחרת, מחלת ליים יכולה להיות האבחנה המבדלת. המחלה יכולה להתבטא בדרכים רבות ושונות כולל נפיחות במפרקים ורגישות מיוחדת בברכיים.

יש לציין שתסמינים אלה מופיעים לצד התקדמות המחלה, ימים וגם חודשים לאחר העקיצה הראשונית. תסמינים מוקדמים ביותר של מחלת ליים כוללים פריחה אופיינית ותסמינים דמויי שפעת כגון עייפות, חום, כאבי ראש, כאבי שרירים ונוקשות בצוואר. הטיפול בליים הוא פשוט יחסית וכולל אנטיביוטיקה כדי להילחם בחיידקים בגוף.

 

9. מחלות אוטואימוניות

נוסף לדלקת מפרקים שגרונית ישנם יותר מ־100 סוגים של מצבים אוטואימוניים שבהם המערכת החיסונית תוקפת את הגוף בדרכים שונות ועלולה לגרום לנפיחות ולכאבים בכל הגוף וגם בברכיים. מצבים שכיחים פחות הם מחלות אוטואימוניות סיסטמתיות העלולות לגרום לנפיחות בברכיים, כמו זאבת. מצבים אלה עשויים להסביר דלקת בברכיים כאבחנה מבדלת. לצד כאב ונפיחות אנשים במצבים אוטואימוניים חווים לעיתים קרובות עייפות כרונית, כאבי שרירים וחום נמוך.

 

אפשר וצריך לטפל בנפיחות בברכיים

לנפיחות בברכיים יש מספר רב של אבחנות אפשריות ובהן חבלה, קרע ברצועה הצולבת, מחלות מפרקים שונות ועוד. יש לבדוק את המטופל בדיקה מקיפה כדי לנסות ולאתר את הגורמים האפשריים לנפיחות. לאחר האבחון יש להתאים למטופל תוכנית טיפול בהתייעצות עם רופא ופיזיותרפיסט.

 

טיפול בנפיחות בברך

מטופל במרכז איימקס שמבין שלא צריך להשלים עם רוע הגזרה

 

נפיחות וכאב בברכיים הם תופעות שכיחות ואינם גזרה משמיים. ישנן דרכים רבות לטפל בתופעה זו ולשפר את תפקוד המטופל, צרו איתנו קשר


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם