למידע וייעוץ מקצועי
קרע במיניסקוס

קרע במיניסקוס היא פציעה שכיחה מאוד ונמנית על אחת מהפציעות השכיחות ביותר בברכיים בקרב ספורטאים מקצוענים וגם בקרב חובבנים.
פציעה במיניסקוס עלולה להיגרם כתוצאה מסיבוב חד ופתאומי של מפרק הברך, בעיקר בעת נשיאת משקל, ויכולה להיגרם גם מעומס מצטבר החל על הסחוס ומוביל לנזק איטי שבסופו יקרע הסחוס.

במפרק הברך, בין עצם השוק לעצם הירך ממוקמים להם סחוסים עשויי סיבים בצורת סהר,
המזכירים את האות C באנגלית – הרי הם המניסקוסים, המשמשים כאזור חיץ בין עצם הירך לעצם השוק.
כל ברך מוגנת על ידי שני מניסקוסים: מדיאלי בצד הפנימי ולטרלי בצד החיצוני, אשר מהווים ריפוד ומספקים הגנה ובלימת זעזועים כנגד כוחות הדחיסה המופעלים על הברכיים.

בשורות הבאות מסביר ד"ר סאם חמיס, מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, על אבחון הפציעה, תסמינים בולטים שלה, הגורמים לה, דרכי הטיפול וכמובן דרכי מניעה. אנחנו מאחלים לכם בריאות איתנה ומודים לכם על הסבלנות ועל הקריאה.

 

קרע במניסקוס תסמינים

התסמין העיקרי המופיע בעת היווצרות קרע במניסקוס הוא נפיחות מקומית שעלולה להתפתח באופן הדרגתי או מהיר, וזה כתלות בחומרת הנזק. כאבים באזור ונוקשות מפרקית גם הם סימפטומים שכיחים. נקודה חשובה להדגשה היא שלא כל קרע במניסקוס יגרום בהכרח להופעת כאבים. מחקרים שבוצעו ובדקו את הנושא העלו ממצאים לפיהם ישנה שכיחות דומה של מבוגרים אשר חוו כאב עם קרע במיניסקוס ושל כאלה שסבלו מפציעה דומה ולא חוו את אותם התסמינים. הגבלה בתנועה, בעיקר בתנועת יישור ברך, עלולה להופיע.

בדומה לבעיות מכניות אחרות, גם פציעה במניסקוס מלווה בעלייה בחומרת הסימפטומים בעת הפעלת הברך והקלה בעת מנוחה, אשר יכולה להתבטא בזוויות מסוימות של הברך ובמנחים ספציפיים. ללא טיפול מתאים, סיבוכים עתידיים עשויים להתרחש כתוצאה מהקרע ולהוביל לחוסר יציבות מפרקית ואף אוסטאוארטריטיס (שחיקת סחוס).

 

 

קרע במניסקוס גורמים

גורמים טראומתיים, עומסים חוזרניים, שינויים ניווניים וביומכאניקה לקויה

פגיעה במניסקוס ונזקים יכולים להתרחש בעקבות פעילויות הדורשות תנועות סיבוביות בברך (שינויי כיוון מהירים, לדוגמא). סיבוב במקום כאשר כף הרגל נותרת במקומה ומכופפת מעט, בלימות פתע או סיבובים חדים כמו אלה המתרחשים לא פעם במשחקי כדור שונים (ישנם ענפים בהם חלים עומסים גדולים על הברכיים, בין הענפים: טניס, כדורגל, כדורסל). מקצועות הריקוד טומנים בחובם סיכון גבוה, כמו גם ביצוע מכרעים גדולים, Squatting, ו/או נשיאת משקל כבד עלולים להוביל להתרחשות פציעה וחבלה במניסקוס.

 

פציעה במניסקוס
Squatting – כאשר מבוצע לא נכון יכול להוביל לפגיעה וקרע במיניסקוס

עומסים מצטברים על הברכיים ושינויים ניווניים מובילים גם הם לנזקים במניסקוס, נזקים העשויים להתרחש אפילו בהיעדר טראומה. שינויים ניוונים הינם שכיחים יותר באוכלוסיית הגיל המבוגר, ומניסקוס שעבר תהליך ניווני הוא בסיכון גבוה יותר להיקרע. גם אופי הפעילות הגופנית ותדירותה (יותר מדי או מעט מדי) עלולים לגרום לשינויים הניווניים ולהוות גורם סיכון של ממש.

גורם סיכון נוסף שלא מדובר מספיק ובו אנו נתקלים לא מעט בקליניקה הינו ביומכניקה לקויה של הגפה התחתונה. אנשים בעלי קריסה בקשתות כפות הרגליים או עם מבנה ירך במנח של סיבוב פנימי מוגבר מאובחנים יותר עם פציעות במניסקוס.

 

 

איך מאבחנים קרע במיניסקוס?

כאשר עולות תלונות המתאימות לסימפטומים של קרע במיניסקוס מתבצעת בדיקה קלינית הכוללת הערכת טווחי התנועה בברכיים. יתר על כן, נבחנת תבנית ההליכה, על מנת לזהות ליקויים. בדיקת הדמיה מגנטית מאששת את אבחנת הצוות המטפל. לכל אלו יכולה להצטרף ארתרוסקופיה, הן לצורך אבחנה והן לצורך טיפול. מדובר בניתוח פולשני זעיר המסייע באבחון חומרת הפציעה ומאפשר תיקונים קטנים ברקמה הפגועה.

 

 

מניעת היווצרות קרעים – ויפה שעה אחת קודם

כאמור, ביומכניקה לקויה עלולה לגרום לפגיעה במניסקוס וחבלות נוספות בברכיים. בדיקה והערכה קלינית מקיפה במעבדת הליכה ותנועה תעזור לזהות את הליקויים ולהתאים תכנית טיפולים אישית על מנת למנוע פציעות עתידיות. הבדיקה במעבדה הינה חדשנית, ובעזרת טכנולוגיות מתקדמות מאפשרת אבחנה מדויקת ובניית תכנית אימונים על בסיס הביומכניקה של הנבדק ותנועות גופו. הבדיקה יכולה להתבצע במצב הליכה וגם בזמן ריצה.

קרע במיניסקוס טיפול שמרני

 

 

קרע במניסקוס טיפול

טיפול בקרע במניסקוס בברך שבה אין הגבלה משמעותית בתנועה יתחיל באופן שמרני באמצעות טיפולי פיזיותרפיה. התכנית תכלול טיפולים מנואליים לשיפור טווחי התנועה בברך, שימור ואף שיפור כוח השרירים מסביב לברך, שימוש בטכניקות שונות להפחתת כאבים כגון קירור האזור, שימוש בחבישות, טייפינג ועוד.

תכנית הטיפולים תתבצע תחילה ללא נשיאת משקל על הרגל ואט אט ישולבו גם תרגילים עם נשיאת משקל, אשר יעמיסו מעט על המפרק (עומס הדרגתי ומבוקר). מטרת התרגולים תהיה שיפור היכולות התפקודיות לצורך חזרה לרמת התפקוד הגבוהה ביותר בהתאם לאותו אדם, זאת על ידי התמקדות בשיפור השליטה המוטורית סביב הברך, שיפור הגמישות וטווחי התנועה במפרק והפחתת הכאבים.

קרע במיניסקוס תרגילים

תרגול גפה תחתונה במרכז איימקס לקראת חזרה לריצה

מטופל מספר על הפציעות שחווה ועל הטיפול בהן:

 

כאשר מבצעים את התרגול יש לשים לב כי אין החמרה משמעותית בכאבים (בעת הופעת כאבים קלים יש להוריד את העומס, אך לא להפסיק בתרגול). לצד טיפולי פיזיותרפיה יש לבצע תרגול עצמאי גם בבית, זאת על מנת להגביר את האפקט הטיפולי ולהאיץ את קצב ההחלמה. הרופא המטפל ילווה את התכנית השמרנית ויכול להמליץ במקביל על טיפול תרופתי מתאים. כאשר מדובר בקרע מאסיבי אשר מגביל מאוד את התנועה והטיפול השמרני אינו מסייע, יש לשקול התערבות ניתוחית.

 

 

ניתוח קרע במיניסקוס – ארתרוסקופיה של הברך

ניתוח מניסקוס הינו ניתוח פולשני זעיר המאפשר לתקן את הסחוס בעזרת חיתוך והוצאת החלקים הקרועים שלו. זהו ניתוח לכל דבר ועניין, וטומן גם סיכונים וסיבוכים אפשריים. התערבות כירורגית דורשת הכנה מוקדמת, כולל טיפולי פיזיותרפיה, בטרם ביצוע הניתוח. כמו כן, גם לאחר הניתוח יהיה צורך בטיפולים פיזיותרפיים אשר ישיבו את היציבות, יגבירו טווחי תנועה ויסייעו לחיזוק הברך.

מחקר מעניין אשר בוצע בשנת 2007 השווה בין טיפול במניסקוס בעזרת ארתרוסקופיה לעומת טיפול שמרני בפיזיותרפיה והעלה את המסקנה כי ארתרוסקופיה, במקרה של קרעים אשר אינם על רקע של חבלה, אינה מועילה לשיפור התפקוד של הברך יותר מאשר תרגול וטיפול שמרני בלבד.

פרט נוסף וחשוב לא פחות הוא הגברת הסיכון לפתח אוסטאוארטריטיס בברך באנשים מעל גיל 40 אשר עברו ארתרוסקופיה (לצורך הסרת חלק מהמניסקוס).

לפיכך, ההמלצה כיום היא מיצוי של טיפול בקרע במניסקוס באופן שמרני בטרם עוברים לאופציה ניתוחית.

 

 

אז מה הבנו על המניסקוס והטיפול בו?

קרעים במניסקוס הינם נפוצים ויכולים להיגרם ממספר סיבות: חבלה, עומס חוזרני, שינויים ניווניים וביומכניקה לקויה. קיימת עדיפות לטיפול שמרני בפיזיותרפיה על פני ארתרוסקופיה (כדאי למצות טיפולים שמרניים בטרם עוברים לניתוח). כמובן כי על תכנית הטיפול להיות הדרגתית, בפיקוח פיזיותרפיסט ובליווי רופא מטפל (שימליץ על טיפול תרופתי בהתאם לצורך). במקרה של קרע במניסקוס על רקע חבלה עולה הסיכוי בצורך לניתוח. גם אם הומלץ לכם על התערבות ניתוחית, זכרו כי טיפול פיזיותרפי מקדים לניתוח יסייע בהכנה לניתוח ויאיץ את תהליך ההחלמה. כמו כן רצוי ומומלץ לקיים תכנית טיפולי פיזיותרפיה לאחר הניתוח לצורך חזרה בטוחה לתפקוד יומיומי מרבי.

 

 

טיפול ממוקד במרכז איימקס

מרכז איימקס – המרכז הישראלי לניתוח תנועה וספורט הוא אחד מהמרכזים הבודדים והחדשניים בעולם לבדיקה דינמית ופונקציונלית אשר מזהה ומפענחת בעיות במערכת התנועה, וכל זאת בזמן אמת. בזכות הטכנולוגיה והצוות המיומן מתאפשר לנו להעניק לכם פתרון מדויק, יעיל ומקיף לפציעות, הגבלות וכמובן הכאבים המתלווים אליהם.

במקרים של פציעות מניסקוס אנו בונים תכנית טיפולים בראייה רחבה וכוללנית. תכנית זו מתבססת על אבחון מקיף ומאפשרת בניית תכנית טיפולים אישית מותאמת למצבו הייחודי של האדם.

אם מאסתם בכאבים שמלווים אתכם בכל רגע נתון, רוצים טיפול לקרע במניסקוס שבאמת עובד – אז אנחנו מזמינים אתכם ליצור קשר.


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם