למידע וייעוץ מקצועי

למידע נוסף וייעוץ מקצועי >
למידע נוסף וייעוץ מקצועי X
השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם
דלקת במרפק

Tennis Elbow ובעברית – מרפק טניס היא דלקת נפוצה בגידי המרפק, ובניגוד לשמה לא מופיעה רק אצל שחקני טניס.
הדלקת מאופיינת בכאב נקודתי המופיע בצדו החיצוני של המרפק, כאב אשר יכול להתפשט לצד החיצוני העליון של האמה ואף לכיוון שורש כף היד.

בשורות הבאות מספק ד"ר סאם חמיס, פיזיותרפיסט מומחה לביומכאניקה קלינית וניתוח תנועה, סקירה נרחבת אודות דלקת במרפק והבעיה הנקראת "מרפק טניס".

בסיום הקריאה תדעו מי הן האוכלוסיות שאצלן נפוצה הדלקת? האם מדובר בבעיה שיש לה פתרון? כיצד ניתן להפחית את התסמינים?  אילו סוגי טיפולים מתמודדים עם הבעיה? ועוד המלצות וטיפים מצוות הפיזיותרפיסטים המומחים של איימקס.

אנחנו רוצים לומר לכם תודה רבה על הסבלנות ומאחלים לכם קריאה נעימה ובריאות איתנה!

הגורמים למרפק טניס

אתם מעמיסים על הגידים של המרפק באמצעות פעולות חוזרניות של שורש כף היד ואינכם מודעים לכך. אימוץ יתר של שרירי האמה החיצוניים באמצעות תנועות שורש כף היד הוא הגורם להופעתם של קרעים קטנים בגיד המחבר בין עצם המרפק לבין שרירי האמה, הידוע בשם מרפק טניס.

שמה של הדלקת התקבל בעקבות תלונות רבות שהגיעו משחקני טניס, אשר בחבטות הרבות שהם מבצעים (בעיקר חבטות גב-יד) יוצרים עומס רב על השרירים ועל שורש כף היד. הסיכון הולך וגובר כאשר אותם טניסאים משתמשים בטכניקת אחיזה לקויה, אינם מחזקים את השרירים שלוקחים חלק בפעילות ומבצעים פעילות לא הדרגתית.

על אף שמה, אין מדובר בדלקת שהיא פרי נחלתם הבלעדי של טניסאים, וישנם בעלי מקצוע נוספים עם סיכון מוגבר לפתח דלקת טניס: אנשי מחשבים, נגרים, טבחים, מרימי משקולות, צבעים, שיפוציניקים העושים שימוש מוגבר במברגים ותנועות סיבוביות של כף היד ועוד.

חשוב לציין כי גם הגיל מהווה פקטור והשכיחות ללקות בדלקת עולה בטווח הגילאים 30-50.

 

טניס אלבו - tennis elbow

לא רק אצל טניסאים – כאב עז במרפק

כאבים כתוצאה ממרפק טניס

כאמור, מלווה ה-Tennis Elbow בהופעת כאבים במרפק בעיקר בצד החיצוני שלו. אותם כאבים יכולים להיות מוקרנים גם לחלקה החיצוני של האמה ואף לשורש כף היד.

ישנן תנועות מסוימות המערבות את יישור שורש כף היד כלפי מעלה, והן עלולות לגרום להופעת הכאב במלוא עוצמתו. הדבר בא לידי ביטוי בפתיחה וסיבוב של ידית הדלת, שימוש במברג בתנועות סיבוביות, אחיזת פטיש, שימוש בסכין לצורך חיתוך ואף אחיזה של כוס.

ככל שמחריפה הדלקת כך גם עולה עוצמת הכאב שיכולה להופיע גם בפעולות פשוטות מאוד כגון שימוש בעכבר המחשב, שטיפת פנים וכד'. תסמין נוסף שעשוי להופיע, אשר הוא בעצמו ביטוי של תסמין הכאב, הוא חולשה של היד.

 

אבחון מרפק טניס

מדובר על אבחון פשוט יחסית שניתן לבצע באמצעות בדיקה קלינית פשוטה המערבת מישוש של צדו החיצוני של המרפק. כמו כן, כולל האבחון ביצוע תנועות כנגד התנגדות, כגון הרמת כפות הידיים מעלה ובדיקת הכאב העולה מפעולות אלה.

כמובן כי ישנן גם בדיקות הדמיה שיכולות לשפוך אור על הדלקת (בעיקר לשלול פתולוגיות אחרות) אך לרוב אין צורך בהן, ורק אם ישנו חשד לפתולוגיה אחרת אז ממליצים על רנטגן או בדיקות הדמיה אחרות.

כאבים במרפק

 

חשוב לדעת כי ישנה אבחנה מבדלת העלולה לגרום לתסמינים דומים במרפק, אך היא בכלל נובעת מהצוואר, והכאבים אותם חווים במרפק הם כאבים מוקרנים. לפיכך, ישנה חשיבות רבה לאבחון יסודי ומעמיק על ידי איש מקצוע לפני שניגשים לפרוטוקול טיפולי כלשהו. לקריאה על כאבי צוואר לחצו כאן

 

טיפול במרפק טניס

כאשר מופיעים תסמינים חריפים כגון כאב חד וחולשה ניתן לנסות ולטפל עצמאית באמצעות קרח לזמן קצוב של כ-10 דקות לערך. את הקרח יש להניח בצורה ממוקדת על אזור הכאב, מספר פעמים ביום, כאשר במהלך היום תימצא היד במנוחה.

אם הכאבים בלתי נסבלים ומופיעים גם בלילה אז כדאי להתייעץ עם אורתופד בנוגע לנטילת תרופות נוגדות דלקת.

מעבר לטיפול האקוטי יש צורך בטיפול שמרני שיתמודד עם שורש הבעיה ולא רק עם התסמינים שלה. לשם כך פונים לטיפולי פיזיותרפיה המסייעים בהפחתת כאבים, אך לא פחות חשוב מכך להפחתת עומסים על הגידים והשרירים המעורבים.

טיפולי פיזיותרפיה לכאבים במרפק יסייעו בחיזוק השרירים ועליה הדרגתית של המאמצים והעומסים המוטלים על היד וכתוצאה מכך חזרה הדרגתית לתפקוד מלא.

 

מתרפאה מספרת על הטיפול הפיזיותרפי למרפק במרכז איימקס, אחרי פציעה קשה שעברה. 


טיפול פיזיותרפי למרפק במרכז איימקס

כחלק מהטיפול הפיזיותרפי במרכז איימקס אנו משלבים אלקטרותרפיה המאיצה את שבירת מעגלי הכאב וזירוז החלמת ההליך הדלקתי. בנוסף הטיפול ילווה: בקירור, דיקור מערבי, מתיחות, טייפינג ובמידת הצורך יומלץ סד מנוחה למרפק.

פיזיותרפיה למרפק טניס במרכז איימקס שמה דגש רב על תרגול הדרגתי לחיזוק השרירים, כאשר משולבים תרגילים המובילים לכיווץ השרירים במצבם הקצר והארוך ביותר עם וכנגד כח הכובד..

יתר על כן, עוסקים הטיפולים במרכז איימקס בהגדלת טווחי תנועה במפרקים הסמוכים למרפק, במטרה להשיב את הגפה כולה לתפקוד מלא וללא תחושת כאב.

 

טיפול בדלקת במרפק מרכז איימקס
תרגול אצלנו במרכז איימקס לטיפול במרפק

 

טיפול באמצעות סטרואידים

ניתן לבצע הזרקה מקומית של סטרואידים לאזור הפגיעה אך זה עתיד לסייע בהקלה על התסמינים בלבד ולא לאורך זמן. כמו כן, עלולים הסטרואידים לגרום להשלכות שליליות על הרקמות.

 

חושדים שיש לכם מרפק טניס? בואו לטיפול

כפי שכבר נאמר מדובר על תופעה שכיחה שעשויה לפגוש נשים וגם גברים, ולא רק כאשר הם חובטים ברקטת טניס.

טיפול לדלקת במרפק הוא יעיל מאוד ועתיד לזרז את תהליך ההחלמה והריפוי בצורה משמעותית.

גם ללא טיפול ייתכן והדלקת תחלוף מעצמה, אך קחו בחשבון שזה יכול לקחת שנתיים.

לפיכך, אל תמתינו לשווא וצרו קשר עוד היום לקביעת טיפול יעיל להקלת התסמינים ולמניעת התופעה בעתיד.

מטופלים יקרים
בהתאם להנחיות משרד הבריאות, מרכז איימקס ממשיך לטפל בכם באהבה ובמקצועיות תוך הקפדה על רמת הגיינה גבוהה ביותר. ועם זאת, לכל שאלה או התייעצות ניתן להתקשר למרפאה.
אם יש צורך מיוחד ניתן לתאם תור בנפרד משאר המטופלים. כלומר, רק המטופל והמטפל שלו יהיו נוכחים בקליניקה בזמן הטיפול. מי שחושש ומעדיף ביקורי בית יכול ליצור קשר איתנו ונבדוק את האפשרויות העומדות בפנינו.
בנוסף, בדיוק כמו השירות בבתי החולים וקופות החולים בימינו, קיימת אפשרות להתייעצות טלפונית או לשיחת וידאו (טלהמדיסין). אתם תופתעו כמה ניתן לעזור אפילו בשיחה קצרה של כמה דקות! ניתן לבצע הנחיות לתרגול וטיפול כולל הדגמה ובדיקת איכות התרגילים באמצעות וידאו. בטיפול מרחוק אפשר: לקבל עזרה ראשונה והערכה האם יש צורך בטיפול בקליניקה לקבל הדרכה לתרגול נכון ומותאם לקבל הדרכה להתנהגות מתאימה ביומיום לנהל בעיות כרוניות לפקח על התרגול בבית ולבצע את מערך התרגול המתאים הטיפול מרחוק בתקופה הזו מאפשר לנו לעקוב אחרי ההתקדמות שלכם, לתת עצות ולשמוע את הקשיים (וההצלחות) שלכם. הטיפול יעשה בנוחות בביתכם ובזמן המתאים לכם. מס' הוואטסאפ של הקליניקה: 0525211077
איתכם ולמענכם סאם ומשפחת איימקס
לכל שאלה או התיעצות טלפונית ניתן להתקשר למרפאה 03-5222583 או לד״ר סאם ח׳מיס ישירות 050-5452699
לוגו של איימקס