החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
כאב ברכיים

מפרק הברך הינו מפרק מורכב המאפשר תנועתיות רבה וביכולתו להתמודד עם עומסים גדולים. על כן, אין זה מפתיע שפציעות במפרק הברך הן שכיחות מאוד. קיימת שכיחות גבוהה לפציעות ספורט שונות בברך בנוסף לפציעות שעשויות להתרחש גם ללא קשר לפעילות ספורטיבית.

 

מה התסמינים של פציעות ברכיים?

התלונות או הסימפטומים השכיחים במפרק הברך הם כאב עוצמתי, חוסר יציבות, נוקשות או תחושת קיצור ונפיחות. רוב הכאבים בברכיים יהיו קשורים לפעילות ספורטיבית שאינה הדרגתית, כאשר העומס גובר על יכולת הספיגה של המפרק או השרירים מסביבו. חלק מהפגיעות עשויות להיות גם על רקע של שינויים ניווניים או שחיקתיים עם הגיל. כמובן שיש בנוסף גם מקרים טראומטיים שיכולים לגרום לפגיעות אנטומיות מורכבות בברך.

 

כאב על רקע אוסטאוארתריטיס

אחת הבעיות הנפוצות הנובעת משינויים ניווניים היא אוסטאוארתריטיס (osteoarthritis). אוסטאוארתריטיס מופיע לרוב בגילאים מבוגרים יותר עם התקדמות השחיקה במפרק. שינויים שחיקתיים וניווניים אלה אינם מחייבים כאב אך לפעמים שילוב בין שינויים ניווניים ועומס בפעילות יכול לגרום לכאב דווקא בשלבים מוקדמים בחיים.

 

כאב על רקע עומס יתר אצל צעירים

כאב ברך אצל צעירים לרוב יהיה כאב שנובע מעומס יתר על רקמה אנטומית סביב מפרק הברך כמו רצועות, גידים או המפרק עצמו. הכאב לא בהכרח יבוא לידי ביטוי בנזק אנטומי שניתן יהיה לראות בהדמייה כמו MRI או צילום רנטגן. צריך לציין גם שלא כל ממצא שנמצא בהדמייה, הוא הגורם לכאבים.

היום המחקר מעיד על כך שניתן לראות בהדמייה קרעים מאוד מורכבים במיניסקוס אצל אוכלוסייה ללא כאבים וללא סימפטומים כלל. כלומר, ייתכן והקרע קיים כבר שנים אך ללא סימפטומים וכשיגיע לבדיקה יחשבו שזו הסיבה לכאבים. על כן יש לבצע הערכה קלינית מלאה.

 

כאב על רקע אוסגוד שלטר בילדים

כאב ברכיים שכיח גם בקרב ילדים אך במקרה כזה חייבים לבצע אבחנה מקיפה וכדאי להתייעץ עם אורתופד ילדים. אחת האבחנות השכיחות בילדים היא מחלת Osgood Schlatter, מחלה זו גורמת לכאב קדמי בברך בתקופת הגדילה של הילדים.

 

כאב על רקע פגיעה ברצועות הברך

פגיעה בברך יכולה לכלול גם פגיעה ברצועות. הרצועות השכיחות לפגיעה הן הרצועה הצולבת הקדמית והרצועה המדיאלית (בצד הפנימי) אך ניתן לראות פציעות גם ברצועה הלטרלית (בצד החיצוני) והאחורית. פגיעה ברצועות לרוב נגרמת עקב חבלה סיבובית פתאומית, לרוב בעוצמה גבוהה ובעקבות פעילות ספורטיבית. במקרה של חבלה טראומטית חובה להיבדק על ידי גורם רפואי על מנת לשלול נזק הדורש התערבות מידית.

 

כאב עקב פגיעה במניסקוס

פציעה שכיחה נוספת בברך היא פגיעה במיניסקוס. המניסקוס הוא סחוס עבה בצורת סהרון אשר שומר על המפרק ועל הסחוס המפרקי. ישנו מיניסקוס בצד החיצוני ואחד בצד הפנימי. תנועות כמו סיבובים ושינויי כיוון עשויים לגרום לפגיעה במיניסקוס. אחד הדברים שנראה מיידית לאור פציעה זו, הינה הגבלה בטווח תנועה- חוסר ביישור מלא וחוסר בכיפוף של הברך. כפי שצויין, קרע במניסקוס אינו מחייב כאב. בנוסף כדאי לדעת שרצוי להתחיל בטיפול שמרני אף לפני טיפול כירורגי, במידה והוחלט על כזה. הטיפול השמרני יביא את הברך לנקודת ההתחלה הטובה ביותר הנדרשת לפני הניתוח וכן טיפול שמרני מקדים יתרום לתוצאה ניתוחית טובה יותר.

 

כאב ברכיים מסוג JUMPER'S KNEE

JUMPER'S KNEE או Patellar tendonitis הינו כאב בצד הקדמי של הברך ומקורו בגיד הפיקה. פציעה בגיד זה היא אחת הנפוצות כשמדובר בכאב ברכיים קדמי. פציעה זו נפוצה בקרב מתאמנים בענפי ספורט כגון אלו הדורשים קפיצה. השיקום במצב הזה הינו יחסית פשוט. יש צורך בניהול עומסים בצורה נכונה והדרגתית, לבנות פרוטוקול אימון וחיזוק נכון המותאם אישית לכל מטופל.

תסמיני כאב ברכיים

כאב פטלו – פמורלי

סיבה נוספת שכיחה לכאב ברכיים הנלווית לעיתים לריצה היא כאב שמקורו במפרק הפיקה, Patellofemoral joint. כאב פטלופמורלי בקדמת הברך יכול לנבוע מעומס יתר על המפרק, עומס לא הדרגתי (מהר מדי ויותר מדי) או כתוצאה מתבנית תנועה לא תקינה של מהלך הפיקה שיכולה להיגרם בעקבות חוסר איזון מסביב למפרק. חוסר האיזון יכול לנבוע כתוצאה ממבנה גרמי או מחולשה דינמית, שרירית, סביב כף הרגל והירך. במידה וקיים כזה כאב קדמי בברך יש להפחית מיד בעומסים. כלומר, להימנע מריצות בעליות וירידות, לרוץ במישור אם ניתן ולהתחיל אימון פרופריוספטיבי העוסק בשליטה מוטורית ותחושה עמוקה לכל הגפה התחתונה. תרגול פרופריוספטיבי מתקיים על משטחים יציבים ולא יציבים כגון בוסו או פיתה, בדרגות קושי מתקדמות.

 

יש לי כאב ברכיים – מה עכשיו?

לסיכום- לכאב ברכיים סיבות רבות ומגוונות. חשוב לאבחן את מקור הכאב ולבנות תכנית פיזיותרפיה מותאמת אישית עד להשבת תפקוד מלא של המטופל.

במרכז איימקס, צוות מיומן ומקצועי שידע לתת מענה מידי ואישי לפתרון בעיה מוסקולוסקלטלית מסוג זה.

אל תחכו עד יעבור זעם ואל תיכנעו לכאב – צרו איתנו קשר עוד היום לגבי ייעוץ ראשוני והנחיות כיצד נכון לפעול.


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם