החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
כאבי ברכיים טיפול

פגיעות ברכיים הינן פציעות ספורט שכיחות ועלולות לערב קרע במניסקוס, קרע של הרצועה הצולבת, קרע/מתיחה של רצועה צדית, חוסר יציבות במפרק, פגיעה בגידים, קרע/מתיחה בשריר, דלקת של הבורסה, שברים ועוד מגוון פגיעות. הסיבה העיקרית לפגיעות ברכיים הינה מיקום מפרק הברך ותפקודו המרכזי בשרשרת התנועה המתחילה בכף הרגל כוללת את הקרסול, הברך, הירך, האגן ומסתיימת בעמוד השדרה.

 

טיפולי פיזיותרפיה לברכיים

 

סיכון גבוה לפציעות ברכיים

מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף האדם, הוא זה המאפשר את כיפוף הרגל, יישורה ומאפשר לה להסתובב. מפרק הברך נמצא בסיכון גבוה לפגיעות ופציעות בשל הדרישות המכאניות המורכבות המתבקשות ממנו.

הברך מורכבת מרקמות רבות העובדות יחד: עצמות, שרירים, רצועות, סחוסים וגידים. לכן, כאשר מדובר בפגיעת ברכיים, הנזק אפשרי בכל אחד מהרקמות או אפילו שילוב של הרקמות השונות.

המפרק הפטלו-פימורלי הינו מפרק נוסף הקיים בברך. מפרק זה מערב את עצם הפיקה – עצם אליפטית קטנה הממוקמת על גבי עצם הירך בקדמת הברך. פיקת הברך ממוקמת בתוך המעטפת של השריר הארבע ראשי ׁ(Quadriceps) המתחבר לשוק על ידי גיד הפיקה. לפיקה מסלול תנועה מוגדר בזמן כיפופה ויישורה של הברך.
איימקס פיזיותרפיה בתל אביב - טיפול בכאבי ברכיים
 

ביומכאניקה תקינה של הברכיים

הברכיים תומכות את משקל הגוף ומעבירות את הכוחות מהקרקע בזמן תנועה המתבצעת בין עצם הירך לעצם השוק. במנח של יישור, המפרק לרוב מגלה יציבות רבה בשל המנח האנכי והיווצרות התאמה מפרקית. בכיפוף, מפרק הברך מאפשר תנועה ומיוצב על ידי המפרק, השרירים והרצועות מסביב.

הרצועות הינן חלק מהמנגנון המייצב של מפרקי הברכיים ובעת מתיחה חלים עליהן עומסים רבים. ייצוב של המפרק יתרחש בזכות הגבלה פסיבית של אורך הרצועות, התאמה מפרקית, פעילות שרירית, וכוחות דחיסה המקרבים את העצמות אחת לשנייה.

הכוחות הפועלים סביב הברך בזמן ריצה

בזמן ריצה, פועלים כוחות דחיסה על הברך בעוצמה של פי שלושה עד חמישה ממשקל הגוף. עוצמת הכוחות וחזרות על אותן התנועות עשויות להוביל לפגיעות במבנים אנטומיים של הברכיים.

אורך הרצועות (אם ארוכות או קצרות), שליטה שרירית לקויה ומיקומו של הציר האנכי של הגפה התחתונה (מהירך ועד כף הרגל) עתידים לגרום לפגיעות ולפציעות שונות.

לדוגמה: מבנה ברכיים O – יוביל להיווצרות עומס רב על המדור הפנימי של מפרק הברך וכתוצאה מחיכוך יותר גם לפגיעה ברצועה הצדית (החיצונית) של הברך. מנגד, רגלי X – יובילו להיווצרותו של עומס יתר במדור החיצוני של המפרק ומתיחתן של הרצועות הפנימיות. זיהוי ואפיון ביומכאניקה לא תקינה יכולים לשפוך אור על מקור הפגיעה. בעזרתם ניתן יהיה לטפל ולמנוע פגיעות עתידיות.

טיפולי פיזיותרפיה לברך - איימקס פיזיותרפיה בתל אביב

ציר גרמי של הגפה התחתונה, קריסה פנימית של הירך או כף הרגל, גורמים למעבר כוחות אבנורמלי חיצוני

 

איימקס מכון פיזיותרפיה בתל אביב - טיפול לכאבי ברכיים

ציר גרמי של הגפה התחתונה, סיבוב חיצוני של הירך או קשת גבוהה של כף הרגל, גורמים למעבר כוחות אבנורמלי פנימי

 

ביומכאניקה לא תקינה של מפרק הברך

מפרק הברך ממוקם בשרשרת התנועה בין כף הרגל למפרק הירך. אי לכך, תנועה של כף הרגל או של מפרק הירך ישנו את המכניקה והיחסים בין שני המשטחים של מפרק הברך. למשל, פרונציה מוגברת (סיבוב פנימי של כף הרגל – דמוי פלטפוס) בכף הרגל תגרום בסופו של דבר לסיבוב יתר של השוק והטיה פנימית מוגברת של הברך. הסיבוב הפנימי יוביל להגברת העומסים במפרק ותפקוד אינו אופטימלי של הברכיים.

ביומכאניקה לא תקינה תגביר משמעותית את הסיכון לפציעות ולהופעת כאבים. פגיעות כמו קרע במניסקוס, גמישות יתר של הרצועות ו/או פגיעה במפרק הפטלו-פמורלי (הפיקה) הן רק חלק מהדוגמאות. בנוסף, תמונה קלינית דומה של עומס מוגבר המופעל על מפרק הברך תופיע כאשר הירך תמצא בסיבוב יתר או חולשת שרירים של מיצבי הירך.

כאבים בברך טיפול ביומכאני

מטרת הטיפול הביומכאני באיימקס הינה טיפול בסימנים ובסימפטומים (כגון הכאבים או הרקמה שנפגעה), בד בבד עם תיקון המכניקה הלקויה של התנועה.

לאחר שהתבצע אבחון מקיף נעבור לשלב הטיפול. פיזיותרפיה לברך בדגש ביומכני שיתמקד ברקמות הפגועות ולאחר מכן בתיקון מנחים אבנורמליים בשרשרת התנועה.

 

טיפולי פיזיותרפיה לברכיים במרכז איימקס

טיפולים ביומכניים אשר יכללו:

 • תנועתיות למערכת העצבים
 • טכניקות מנואליות לשיפור טווחי התנועה
 • אימון בשליטה ובקרה מוטורית
 • חיזוק ואיזון השרירים
 • תרגול התחושה העמוקה של המפרקים במנחים ביומכאנים תקינים
 • שיפור טכניקת הריצה תוך הימנעות מתנועות לא תקינות
 • במידת הצורך, תתבצע התאמת נעלי ריצה (על פי מבנה כף הרגל וטכניקת הריצה) ו/או התאמת מדרסים ביומכניים לתמיכת כף הרגל

 

איימקס, המרכז הישראלי לאבחון תנועה וספורט, מבצע אבחון וניתוח סגנון ריצה ברצים חובבנים ומקצועיים. אבחון וניתוח סגנון תנועת הריצה באיימקס מתבצע בתלת-מימד על מנת לאתר את התנועות הלקויות הגורמות למגבלה, לכאבים ולפציעות. בעזרת האבחון והניתוח מבינים את התנועות הבעייתיות, פועלים לתקן אותן וכמובן שמשפרים את טכניקת הריצה והביצועים.

עדי מספרת על טיפולי פיזיותרפיה לברכיים באיימקס – שווה צפייה

איימקס מזמינה את כל העוסקים בספורט, בין אם באופן חובבני ובין אם באופן מקצועי, לבדיקה במעבדת הריצה המתקדמת. מניעת פציעות ספורט, הפחתת כאבי ברכיים ותיקון המנח הביומכאני אינם בגדר חלום. צרו קשר עוד היום לייעוץ מקצועי.

ריצה מהנה לכולם!


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם