החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
שיקום ברך דרגות קושי

ניתוח אלקטיבי להחלפת מפרק ברך יבוצע לרוב לאחר תקופה ארוכה של כאב חריף הגורם להגבלה תפקודית ופגיעה משמעותית באיכות החיים.

לפני ההתערבות הכירורגית כדאי לעבור סדרת טיפולי פיזיותרפיה בניסיון לשפר את טווחי התנועה בברך, לחזק באופן אקטיבי את השרירים של הגפה התחתונה, לתרגל שליטה שרירית ולהפחית כאב באמצעות טיפול חשמלי, הדבקות טייפינג, ואף דיקור מערבי. כמו כן רצוי לשלב טיפול תרופתי לפי עצת הרופא המטפל, לשנות את התזונה ולשמור על אורח חיים בריא ככל האפשר. תמיד כדאי ורצוי להתחיל בטיפול שמרני הכולל מסגרת רחבה של טיפולים.

אם בכל זאת יש צורך בהחלפת מפרק ברך, לאחר הניתוח רצוי להמשיך את התהליך הטיפולי והשיקומי עד לחזרה לתפקוד מלא ביום־יום. ההחלטה אם לעבור ניתוח החלפת מפרק ברך מושפעת מהכאב הכרוני שמגביל את התפקוד ומשפיע על איכות החיים, מהמוגבלות בטווחי תנועה, מקושי משמעותי בהליכה וכן מכישלון הטיפול השמרני.

 

החלמה לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך ותהליך השיקום

עוד לפני החלפת מפרק ברך יש צורך בליווי של פיזיותרפיסט. הפיזיותרפיסט ייתן למטופל הנחיות ברורות ויכין אותו לקראת הצפוי לו לאחר הניתוח. הפיזיותרפיסט ידריך את המטופל לתרגול בשלבים הראשונים לאחר הניתוח וגם בשלבים המתקדמים. כמו כן הוא ילווה אותו בהליכה לאחר הניתוח וינחה אותו לשימוש נכון בהליכון. יש להביא בחשבון כי המטופל עלול לחוות כאב לאחר הניתוח ויתקשה לתרגל לבדו. הכנה מוקדמת מסייעת בהתמודדות.

לאחר הניתוח צפויים כאבים ונפיחות של הגפה. כמו כן ייתכן שהמטופל יחשוש להניע את הגפה. על כן חשוב לשלב טיפול תרופתי מניעתי לפני קבלת טיפולי פיזיותרפיה. סוג הטיפול התרופתי ייקבע על פי המלצת רופא. כמו כן נמליץ על חבישת הגפה המנותחת כולה כדי לשמור על ההיקפים שלה וכדי להפחית נפיחות אחרי ניתוח הנגרמת מההתערבות הכירורגית ומחוסר תנועה.

המטרה העיקרית של טיפולי הפיזיותרפיה היא להשיב טווחי תנועה מלאים בברך ולמנוע מגבלה מפרקית וקיצור רקמות. המגבלות עלולות להתפתח בשל חוסר פעילות מוקדמת, כאב וחשש של המטופל להניע את הברך. אלה יכולים להוביל לבסוף למגבלות משמעותיות בטווח התנועה בברך שיקשו על השלבים המתקדמים של השיקום. על כן בתום השבוע הראשון של הניתוח אנחנו מצפים להגיע לטווח תנועה שנע בין 0 ל־90 מעלות בברך ומאפשר עמידה בברכיים ישרות וישיבה נוחה.

 

שיקום ברכיים – השלבים השונים של הטיפול

בשלבים הראשונים של תהליך השיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך, נתמקד בהפעלה בסיסית הכוללת כפות רגליים וקרסוליים, כדי למנוע סיבוכים בזרימת הדם, לסייע למטופל להתמודד עם הכאב, להקנות לו ביטחון בתנועה, לסייע לו בתרגול של תפקודים בסיסיים כמו קימה מהמיטה, התניידות בעזרת הליכון או קביים ועוד. בנוסף נשלב בטיפול אמצעים להפחתת נפיחות וכאב כמו קרח וגירוי חשמלי.

 

שיקום ברך - עיסויים ותנועה פסיבית

 

בשלב הבא של השיקום אפשר לעבור לתרגול מתקדם יותר המתמקד בשיפור טווחי התנועה ובהשגת השליטה השרירית סביב המפרק. את התרגול אפשר לבצע ללא נשיאת משקל, וזאת במשך ימים ושבועות לאחר הניתוח. לאחר מכן הכרחי להתקדם לתרגול בנשיאת משקל כמו עמידה והליכה. באמצעות התרגול בשכיבה נשיג תנועתיות מפרקית ועבודה שרירית סביב המפרק.

צריך לזכור ששיקום לאחר ניתוח הוא לא רק שיקום של מפרק הברך אלא גם שיקום כללי של כל המפרקים והשרירים בגף התחתון. כל תרגול שאפשר לתרגל במיטה – כמו הרמות אגן, החלקת עקב על המיטה, שכיבה על הבטן תוך כיפוף ברך – מסייע לשמור על טווחי התנועה ולחזק את השרירים. תרגול בנשיאת משקל מפעיל קבוצות שירים רבות. אפשר להתחיל בנשיאת משקל חלקית כמו שימוש במערכת בנג'י שקיימת במרכז איימקס. חשוב שהמטופל יתרגל גם תרגול עצמי ויקבל הדרכה לכך מהפיזיותרפיסט המטפל.

בשלבים המתקדמים של השיקום, 3 עד 6 שבועות לאחר הניתוח, אפשר להתחיל להתמקד בחיזוק שרירי הארבע ראשי ושרירי הירך. יש להביא את הגפה ואת הברך לכיפוף אופטימלי. לצורך הליכה חשוב להשיג יישור מלא של המפרק וטווח תנועה של לפחות 100 מעלות כיפוף. כאן כבר נוכל לשלב רכיבה באופניים נייחים המאפשרים תנועתיות מפרקית טובה ומחזקים את השרירים שסביב מפרק הברך. המטופל ילך עם קביים קנדיות או מקל נקודה, וכעבור 6 שבועות – כך אנו מקווים – הוא לא יזדקק כלל לאביזר עזר בהליכה.

 

תרגול מתקדם למקסום תנועתיות ולשיפור היכולות

בתום שני חודשי שיקום צריך למקסם את התנועתיות ואת היכולת התפקודיות של המטופל. החלק המרבי של התרגול ייעשה בנשיאת משקל כמו סקווטים, לאנג'ים, תרגול על משטחים לא יציבים ועבודה על תבנית הליכה. יש להתאים את הטיפול לאורח החיים של המטופל ולדרישות התפקודיות שלו כמו למשל לפעילות הספורטיבית שבה הוא עוסק – צעידה , טניס, טיולי טבע ושטח וכדומה. בשלב זה דרגת הקושי תעלה הן מבחינת הדרישה השרירית בגף התחתון והן מבחינת השבת טווחים מלאים של כיפוף ויישור הברך.

בשלב זה נבדוק את תבנית ההליכה של המטופל כדי למנוע צליעה. נבין את המרכיבים של הסטיות בהליכה שעשויות לגרום לצליעה. לשם כך ניעזר במעבדת הליכה. אם אכן קיימת צליעה, נתייחס לכך בתכנית הטיפול. קשה לטפל בצליעה שנמשכת לאורך זמן ומוגדרת כצליעה כרונית, כיוון שבמצב זה יתכן שהיא אינה נובעת כלל ממגבלה מכנית אלא מהרגל שהתקבע אצל המטופל. על כן חשוב מאד להבין מהו מקור הצליעה – הגבלה בטווח תנועה, חולשה שרירית, פחד מכאב, או הבדל באורך הרגליים שנגרם מההתערבות הניתוחית או משינוי ציר הברך.

אנו נמליץ על הפסקת השימוש בקביים רק לאחר הטיפול בצליעה והשגת שיפור בשיווי המשקל ואם אין סכנה לנפילה. לפי הממצאים הקליניים והמעבדתיים נבנה תוכנית טיפולית מותאמת כדי לתפקד בהליכה אופטימלית, סימטרית, ללא צליעה או כאב.

בתום חודש וחצי מהניתוח נצפה להחלמה מלאה של הרקמות ועקב כך גם לתפקוד יום־יומי רגיל כמו הליכה, קניות ונהיגה. לפעילויות יותר מורכבות דרוש זמן רב יותר. סך כל תהליך השיקום עשוי לארוך שלושה חודשים. ניתוח ברך מוצלח יכול לאפשר 15 שנים טובות.


שיקום ברך באיימקס

באיימקס מעדיפים להכיר את המטופל עוד לפני מועד הניתוח שלו. יש חשיבות רבה לתהליך הכנת הגפה לניתוח, והדבר כולל חיזוק השרירים הרלוונטיים ושמירה על טווחי תנועה בברך ושיפורם ככל האפשר. לאחר הניתוח אנחנו משלבים בתהליך השיקום סדרה של טיפולים הכוללת הפחתת כאב ונפיחות, שיפור טווחי תנועה בברך, שליטה מוטורית על הגפה כולל חיזוק אקטיבי ותפקודי ותרגול פרופריוספטיבי (התחושה העמוקה). בהמשך תכנית הטיפול כוללת תרגול פליומטרי המשלב ניתורים, כוח מתפרץ ושינויי כיוון.

 

שיקום פליומטרי ברכיים
שיקום פליומטרי באמצעות בנג'י – רגל אחת

 

במשך כל התכנית אנו נותנים דגש לאימון בהליכה כדי שהמטופל ישוב לפונקציה הגבוהה ביותר במהרה וללא צליעה!

מעבדת ההליכה באיימקס תורמת לאבחון מלא של המרכיבים המכניים של התנועה, ההשלכות של הניתוח, ההגבלה והחולשה. בדיקת המעבדה עוזרת להתאים את הטיפול האופטימלי וכן מדרסים ונעליים.


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם