החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
מדרסים לכאבי גב תחתון

האם מדרסים לכאבי גב אכן יעילים? האם המחקרים תומכים בהתאמת מדרסים?
כאשר נחשפים לנתונים המטרידים המצביעים על כך ששבעים אחוזים באוכלוסייה יסבלו מתישהו בחייהם מכאב גב תחתון נשאלת השאלה האם יש דרך שיכולה גם לטפל וגם למנוע את הבעיה?

בשורות הבאות ישפכו אור: ד"ר סאם חמיס (בוגר תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה וכן בעל תואר שלישי,PhD, בתחום ניתוח הליכה) ואילנית אברון (בוגרת תואר שני בפיזיותרפיה Msc.PT מאוניברסיטת תל אביב) על יעילותם של מדרסים לכאבי גב תחתון ויציידו אתכם בטיפים והמלצות שיכולים לעשות את ההבדל בין כאב חד פעמי לכאב כרוני ומטרד של ממש.

 

כאב גב תחתון – סיבות הנעוצות באורח חיים

הסיבות לכאבי גב תחתון נעוצות בעיקר באורח החיים שלנו, המתנהל ברובו במנח של כיפוף. כשאנחנו מעמיסים על הגב מנחים של כיפוף כמו בישיבה באוטו, ישיבה בעבודה, וגם בכיפוף ייעודי לרצפה אנו גורמים לעומס דיסקוגני מוגבר אשר יכול לגרום לכאב גב תחתון.

 

סיבה להופעת כאב גב תחתון
מוכר לכם?

 

בנוסף, השהייה הממושכת במנחים הללו עשויה לגרום להגבלה בטווחים של הגב התחתון ולהגבלה בעיקר ביישור. על כן, עם הגיל אנחנו מפתחים מנח של כיפוף מוגבר וקושי ממשי להתיישר.

מניעת כאבי גב תחתון
כך תוכלו למנוע כאבי גב תחתון בעתיד

 

אבחון ביומכאני של עמוד השדרה

במידה ואכן קיים כאב גב תחתון, יש לבדוק את האבחנה הביו מכאנית של עמוד השדרה ואלמנטים אנטומיים אחרים שיכולים לגרום לכאב לפני שמתחילים לבדוק את הקשר היציבתי למנח כפות הרגליים. אם נמצא מבנה אנטומי שניזוק וגורם לכאב יש צורך לטפל במבנה זה.

ובכל זאת, קיים קשר מכאני בין מנח כף הרגל למנח המפרקים בכל הגפה התחתונה כולל הברך, הירך, האגן והגב התחתון. במחקרים רבים כבר נמצא שמנח של קריסה פנימית (פרונציה) או קריסה חיצונית (סופינציה) יכולים לשנות את הסיבוב של הגפה התחתונה וכך להביא לשינויים במנח האגן וכן בהקשתה המותנית. לכן, במידה וקיים מנח אבנורמלי של כף הרגל יש מקום לשקול תיקון מנח זה על מנת לגרום לתיקון התנועה של הגפה התחתונה יחד עם שינוי יציבתי גם של מנח האגן ועמוד השדרה. הערכה האם קיים צורך במדרסים לכאב גב תחתון, צריכה להיעשות רק במידה ויש חשד של המטפל שיש ליקוי יציבתי שגורם למנח לא תקין של הגב התחתון.

 

בדיקה מקיפה לאבחון כאבי גב תחתון

יש לבדוק האם קיימת אסימטריה במנח כפות הרגליים. א-סימטריה כזו משמעותה קשת אחת נמוכה יותר מהקשת השנייה או עקב אחד בקריסה משמעותית יותר מהעקב השני, כאשר הרגליים מצויות בעמדה שווה ומקבילה. המשמעות של ההבדל יכולה להיות הבדל פונקציונלי באורך רגליים. זאת אומרת, אורך הרגליים יכול להיות שונה בין הגפיים התחתונות, לא בעקבות אורך עצמות שונה אלא בגלל שינוי במנח המפרקי.

דוגמה נוספת לכך יכולה להיות למשל כאשר ברך אחת כפופה יותר מהשנייה. כמו הברכיים, גם שינוי במנח כפות רגליים יכול לגרום להבדל פונקציונלי באורך הרגליים. נמצא קשר ביומכאני ישיר בין אורך רגליים לבין א-סימטריה בתנועות גפה תחתונה, גב תחתון ואגן. על כן, כל א-סימטריה במנח כפות הרגליים עשויה לגרום לא-סימטריה באורך הפונקציונלי של הרגל. אפילו הבדל של 5-10 מ"מ יכול להסביר שינוי במנח האגן והגב התחתון. לפיכך יש לבדוק היטב את מנח כפות הרגליים ולבדוק א-סימטריה.

מחקרים כיום תומכים באיזון אורך הרגליים כטיפול להיטיב משמעותית כאבי גב תחתון. האיזון יכול להיות מושג באמצעות הגבהה באחת הרגליים, או במקרה של אסימטריה בכפות הרגליים נכון יותר לתקן את האסימטריה באמצעות מדרסים. זהו התיקון הפונקציונלי האמיתי, שלא דרך מתן הגבהה בלבד.

יש להעריך את תבנית ההליכה של הנבדק ולבדוק האם קיים קשר בין תבנית ההליכה לכאבי הגב. במידה ונזהה תבנית הליכה לקויה הגורמת לתנועה לקויה של האגן והגב תחתון, גם בכך נטפל. לדוגמא, אבחנות מסוימות מובילות לכשל גידי סביב כף הרגל וקריסה משמעותית עם סיבוב חיצוני של כף הרגל. זה יגרום לחולשה משמעותית וחוסר יעילות מכאנית של שרירי התאומים, שריר חשוב ומשמעותי לאורך שלבי מחזור ההליכה. חולשה מסוג זה כאמור יכולה לגרום למצב של תבנית הליכה לא יעילה ולגרום לסטיות בהליכה כמו תנועתיות אגן מוגברת שתוצאותיה יכולות להיות כאב גב תחתון.

 

בדיקה לאבחון כאבי גב תחתון
בדיקה מקיפה באיימקס לאבחון כאבי גב

דוגמא נוספת אפשרית היא הלוקס ריגידוס או הלוקס לימיטוס (hallux limitus) או בעיה מבנית של המפרק הראשון של כף הרגל. הגבלה במפרק הזה תשבש משמעותית את תבנית ההליכה, תגרום לפיצויים הן בברך והן באגן ובגב התחתון ותגרום לתנועתיות לא תקינה אשר יכולה בסופו של דבר להתבטא בכאבי גב תחתון.

במידה ונזהה את הבעיה בבדיקה הקלינית או נזהה את הקיום של הסטייה בהליכה יש לבצע שינויים ייחודיים במדרסים על מנת לפצות על החולשה או ההגבלה בכף הרגל ולהביא לתיקון תבנית ההליכה.

 

התאמת מדרסים לכאבי גב תחתון והקלה על כאב

התאמת מדרסים לכאב גב תחתון יכולה להיות טיפול מנצח, אבל זה אך ורק אחרי שביצענו בדיקה מקיפה של היציבה ותנועתיות, ווידאנו שאכן יש קשר יציבתי תנועתי הגורם לליקוי במבנה עמוד שדרה ומעמיס על המבנים האנטומיים הגורמים לכאב.

 

 

מדרסים ביומכאנים מותאמים וייחודיים למבנה כף הרגל מטרתם חלוקת עומסים שווה ותיקון המנח למנח אופטימלי למשתמש. לקיחת המידות למדרס נעשית ללא נשיאת משקל תוך תיקון מנח כף הרגל לעמדה רצויה. המדרס עשוי מחומרים בדרגות קשיחות שונות ומשתנות על פי האבחנה והמבנה.

 

דוגמה למדרסים ביומכאניים להקלה ומניעת כאבי גב תחתון

מדרסים לכאבי גב

 

קיימת חשיבות לביצוע התאמת נעליים במצבים אלו באותה המידה. התיקון הנוסף והתמיכה באמצעות הנעל צריכה להיעשות בשני מישורים. היא מתרחשת גם במישור הקדמי-אחורי וגם במישור הצידי. נעליים מסוג HOKA ונעליים מסוג MBT מאפשרות גלגול נכון של כף הרגל על הרצפה לפי שלבי ההליכה. נעליים המאפשרות תמיכה מרבית של הקשת מיועדות לכפות רגליים קורסות, מתייחסות דווקא למישור הצדי. קיימות נעליים רבות בשוק היום היכולות לתת מענה לכל בעיה ברגע שמאבחנים אותה במדויק.

תיקון מנח ביומכאני באמצעות מדרס ונעל אמנם נעשה ספציפית בחלקה התחתון של הגפה, אך הוא משפיע גם על המפרקים הנוספים בשרשרת הגפה התחתונה ועד הגב התחתון. תיקון אופטימלי יכול לקחת חלק ניכר מהפתרון לטיפול בכאב הגב.

לסיכום,

מדרסים אכן יכולים להועיל מאוד במצבים של כאבי גב, וזאת רק לאחר שנבחן הקשר בין היציבה לתנועה, ואכן נמצא שהוא גורם לליקויים.
יחד עם זאת, לא כל מדרס יועיל ויפחית כאבים. יש מדרסים שאף יכולים להנציח את הליקויים ולהחריף את הבעיה.

אם גם אתם סובלים מכאבי גב, ניסיתם כמעט ולא הצלחתם להשיג הקלה אז אנחנו כאן בכדי לסייע!
במרכז איימקס מעבדת התנועה המתקדמת בישראל שסייעה למאות אנשים הסובלים מכאבי גב (לחלקם אף נאמר שרק ניתוח יועיל) להשיג הקלה משמעותית ולהשאיר את הכאב מאחוריהם. מוזמנים ליצור איתנו קשר, לשאול שאלות ולקבל ייעוץ מקצועי שיקדם אתכם לבריאות טובה יותר.


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם