החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
כאב בברך בזמן הליכה

תלונה על כאב בברך בזמן הליכה היא תלונה נפוצה ושכיחה יותר בקרב נשים וגברים מעל גיל 40. המאפיינים לתלונה הינם הופעת כאב עמום ולעיתים נפיחות לאחר הליכה ממושכת. 

ככלל, העומסים על הברך אינם גבוהים במיוחד בזמן הליכה. אנו מעמיסים כ1.2% ממשקל הגוף שלנו בהליכה רגילה, וקצת יותר בהליכה מהירה. על כן, אנו לא מצפים להתפתחות כאב בהליכה אלא אם קיימת בעיה אנטומית או נזק רקמתי.

תנועת הברך אינה כוללת רק תנועת כיפוף – יישור אלא היא תנועה תלת מישורית בה מתבצעת גם תנועה צידית וסיבובית.

במידה ותנועת הברך מוגבלת מסיבה כלשהי, התוצאה עשויה להיות כאב בשל עומס על המפרק או על רקמה רכה.

 

אבחון קליני של כאבים בברך בזמן הליכה

התנועה שבברך נשלטת על ידי שרירים סביב מפרק הברך ותלויה במנח ובתנועה של מפרקי הירך והקרסול.

כלומר, הגבלה תנועתית של מפרק הירך או הקרסול עשויה לגרום לתנועתיות לא תקינה של הברך ולבסוף לגרום לפגיעה ולכאב במפרק הברך.

על כן, בעת הערכה של מפרק הברך יש לבצע הערכה של כל הגפה התחתונה כולל מפרק הירך, הברך והקרסול.

בנוסף, יש לבצע הערכה של הרגל השנייה ותבנית ההליכה בכללותה, מכיוון שצליעה או תבנית לא תקינה יכולה להעיד גם על בעיה בצד השני.

בהערכת הגפה, יש לשים דגש גם על מבנה כף הרגל מפני שמבנה לא תקין שלה כמו פרונציה מוגברת (קריסה) עשוי להשפיע על מנח הברך ולגרום לכאב.

הברך עצמה תלויה גם במערכת עצבית ועבודה שרירית אשר שולטות על התנועתיות והאינטראקציה בין המפרקים והשרירים של הגפיים התחתונות על מנת להביא את הברך לתפקוד האופטימלי.

כל שינוי בתבנית ההליכה, ולא משנה מהו הגורם, ישבש את התנועה והשליטה השרירית סביב המפרק. לכן, באבחון עצמו חשובה התבוננות כללית על תבנית התנועה. הבדיקה הקלינית תכלול את מפרק הברך, המפרקים מעל ומתחת וגם את הגפה הנגדית.

המבנה האנטומי של הברך

המבנה האנטומי של הברך

 

הגורמים לכאב ברכיים בהליכה

הסיבות האפשריות לכאב מגוונות, ויכולות להיות תוצאה מפגיעה ברקמה רכה כמו גיד, שריר ורצועות סביב הברך. לדוגמה, רצועה נפוצה שעלולה לגרום לפגיעה מסוג זה הינה רצועה מייצבת בברך כמו ה-MCL, הנמתחת בזמן תנועתיות יתר של הברך.

כמו כן, קריסה פנימית של מפרק הברך כתוצאה מחולשה שרירית או מנח ביומכאני לקוי של הגפה התחתונה, גם היא יכולה להוביל לכאב ברכיים בהליכה. עומס על ה- ITB שהיא רצועה מאוד חזקה בצידה החיצוני של הירך והברך, הינה אפשרות שכיחה נוספת לכאב מסוג זה.

חשוב להדגיש שאחת הסיבות לפגיעה מפרקית וכאב בזמן הליכה נובע מחוסר יציבות וגמישות יתר של מפרק. אם למפרק יש תנועתיות יתר הבאה לידי ביטוי בקריסה פנימית או חיצונית, או החלקה סיבובית, הביטוי יהיה כאב.

בגמישות יתר מפרקית יש חוסר יציבות כך שהטיפול חייב לכלול עבודה ושליטה שרירית נכונה.

כאב ממקור מפרקי יכול לנבוע גם מפגיעה סחוסית או מיניסקיאלית.

הן הסחוס והן המניסקוס הם מבנים אנטומיים הנמצאים בתוך המפרק ובעת פציעה, יצביעו על תמונה קלינית יחסית זהה.

לדוגמה, תנועתיות יתר במפרק הברך תגרום לעומס מוגבר על המבנים האנטומיים הפנימיים של מפרק הברך כמו המיניסקוס, וזה יתבטא בכאב. הכאב יכול להיות קל בתחילת התנועה אך ככל שמרבים בהליכה ובתנועה הוא עשוי להתגבר.

צריך לזכור שכאשר מופיע כאב, עם או ללא נפיחות מפרקית, כוח השריר יפגע. הגוף יהיה חייב לגייס יותר יחידות שריר כדי לשלוט ולייצב את הברך בזמן ההליכה.

בהליכה אנחנו דורשים מהברך כוחות גדולים יותר מאשר ישיבה או עמידה. ב-40%  ממחזור ההליכה אנחנו נמצאים בעמידה על רגל אחת בלבד. מדובר על שלב קריטי בהליכה בו אנו דורשים מהמפרקים ומהשרירים לייצב את כל משקל הגוף, בזמן שאנחנו נמצאים על גפה אחת בלבד.

תלונות על כאב יופיעו ספציפית בשלב זה במחזור ההליכה בשל העומס המופעל על הגפה. על כן, הבדיקה הקלינית וגם הטיפול חייבים להתייחס לשלב ספציפי זה. יש לשים דגש על השליטה השרירית בשלב זה של מחזור ההליכה.

חשוב לציין, כאשר מדובר בכאב הבא לידי ביטוי בהליכה יש לבצע הערכה ביומכנית ברורה של תבנית ההליכה כדי לזהות סטיות בתבנית ההליכה במיוחד במישור הפנימי-חיצוני והסיבובי של הברך, ולא רק בכיפוף-יישור. הערכה ביומכנית יכולה להתבצע במעבדת הליכה ואצל קלינאים מוסמכים.

 

הטיפול השמרני בכאב ברכיים בהליכה

רוב התרגול לשיקום הברך חייב להתבצע תוך כדי עמידה על רגל אחת בדרגת קושי עולה. המטופל בתרגול נדרש לשלוט על הברך כאשר הוא עומד על רגל אחת, כאשר הוא מתמודד עם כל משקל הגוף שלו על אותה הרגל. זוהי הדרישה המינימלית להליכה.

שיקום ברך איימקס
שיקום ברכיים במרכז איימקס

 

הטיפול עצמו בפיזיותרפיה יתמקד בגורמים העיקריים שנמצאו מתאימים להגבלה או לצליעה ויכלול כמובן עבודה שרירית בתרגול שרירי אגן, ירך, ברך וקרסול. 

כמו כן, כאשר הכאב בברכיים בא לידי ביטוי בהליכה חשוב גם לבצע התאמת נעליים לאחר הערכה.

יש מגוון רחב של נעליים בשוק המאפשרות גלגול קדמי של כף הרגל בהליכה וזה יכול להוריד את העומס מהברך.

במידה ותבנית ההליכה אותה אנו מנסים לתקן הינה במישור הצדי, לדוגמה קריסה פנימית של כף הרגל, אזי יש להתאים נעליים ומדרסים שמטרתם ייצוב כף הרגל באמצעות שינוי הזווית והכוחות המופעלים על הברך.

שימוש בתמיכה בצד הפנימי או החיצוני בנעל או במדרס ישנו את מאזן הכוחות ואת העומס המופעל על הברך.

מרכז איימקס מבצע התאמת מדרסים בטכנולוגיית 3D, בהתאמה אישית לצורת כף הרגל, למבנה הביומכאני הייחודי ובהתאם לרמת ואופי הפעילות של הנבדק. למידע נוסף >>> מדרסים אורטופדים במרכז איימקס

 

ולסיכום,

כאב ברכיים בעת הליכה הינו נפוץ. חשוב לבצע הערכה קלינית של הגפה התחתונה כולה על מנת לאבחן את מקור הכאב. הגורמים לכאב עשויים להיות רבים ומגוונים ונדרשת מיומנות על מנת לאתר אותם.

הפתרון לכאב מסוג זה הוא טיפול שמרני בפיזיותרפיה הכולל הפחתת כאב, תרגול נכון והתאמת נעליים ומדרסים במידת הצורך.

מוביליזציות לברך איימקס
מוביליזציות לברך במרכז איימקס

 

באיימקס תמצאו טיפול לכאב הברכיים בזמן ההליכה המשלב טכנולוגיה מתקדמת, תודעת שירות יוצאת דופן ועבודה בהתאמה אישית לכל מטופל. למידע נוסף >> טיפול פיזיותרפיה לברך במרכז איימקס


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם