החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
התאמת אופניים
סאם ח'מיס, מנכ"ל איימקס השתתף בכינוס הבינלאומי להתאמת אופניים, אשר נערך בקולורדו, ארה"ב. לאחר סיור בן שבעה עשר במעבדות המתקדמות והמובילות בעולם לחקר התנועה, הספורט וכמובן התאמת אופניים חזר סאם חמיס, מנכ"ל איימקס, עם תובנות. איך מכוונים את הקליטים בארבעה כיוונים אפשריים?  היכן ימוקמו הברכיים ביחס לפדלים? מהן הזוויות האופטימליות לברכיים והירכיים להפקת מומנט מקסימלי? מה צריך להיות המרחק בין האוכף לכידון, ומה אורך וזוית מוט הכידון (סטם)? מהי מידת הטית הגוו הרצויה?

 

כנס התאמת אופניים - איימקס מכון פיזיותרפיה

הרי קולורדו, ארה"ב
כלי תחבורה או ענף ספורט
במרוצת השנים עוברות האופניים אבולוציה ועוברות מהיותן כלי תחבורה לכלי המשמש לספורט תחרותי. אם אופניים היו שוקלות בעבר מעל עשרים קילוגרם והרוכב היה מצויד בקסדה מסורבלת מעור אז היום אנו מדברים על משקלים קלים הרבה יותר ומקסימום הנדסת אנוש. בדיוק לשם כך התפתח מאוד התחום של התאמת אופניים שמטרתו לפעול למען ביצועים מקסימליים של הרוכב תוך בטיחותו המקסימלית ושמירה על בריאותו.

לצד התפתחות הספורט התחרותי חלה התקדמות טכנולוגית משמעותית של הציוד המשמש את הרוכבים ודגש רב יותר על מחקר: דהיינו, הבנה מעמיקה במכניקה של גוף האדם והואפניים באמצעות שימוש במערכות מדידה מתקדמות ומדויקות לניתוח תנועה ומדידת לחצים.

המומחים בתחום התאמת אופניים מסביב לשולחן אחד

קביעת הטכניקה האופטימילית לרכיבה הינה המטרה לשמה התכנסו טובי החוקרים והמומחים בהתאמת אופניים בכינוס הבינלאומי. בין שאר הנושאים שוחחו החוקרים על טכניקת דיווש המאפשרת הפקת הספק מקסימלי, היחסים בין הברכיים לכפות הרגליים, ובזויות האופטימליות של הירכיים והגוו. אספקטים נוספים בהם דנו החוקרים היו הבנה מעמיקה יותר של המנגנונים המובילים באופן ישיר ועקיף להופעתן של פציעות, וכיצד להתאים את האופניים בעזרת כוונון נכון יותר של הקליטים, מיקומו של הכיסא ב-3 מישורים, היחס בין גובהו של הכיסא לכידון וקביעת דיוק מקסימלי של אורך וזוית מוט הכידון. סיכום הכינוס העלה כי התאמת אופניים צריכה להיות אינדיבידואלית בהתאם למבנה העצמות, המפרקים והשרירים של הרוכבים ובהתאם לביצועי הרכיבה שלהם.

התאמת אופניים - איימקס ת"א

 חוקרי מפתח בכינוס הבינלאומי, ינואר 2008

 

מסקנה חשובה מאוד שעלתה בכינוס הינה נוחות לא בהכרח שווה ביצועים מקסימלים. אמנם נוחות הרוכב הרוכב חשובה וצריך לתת לה דגש אך אינה בהכרח תעיד על מנח אופטימלי להפקת הספק מקסימלי בוואטים. בנוסף, לא עולה בקנה אחד עם מנח אופטימלי למניעת פגיעות במערכת השרירים והשלד. עוד עלה כי ניתן לשפר ביצועים של רוכבים אסימפטומטים אשר תנוחת הרכיבה שלהם לא נמצאה במנח אופטימלי לרכיבה, וזאת באמצעות התאמת אופניים מושכלת.

מסקנות נוספות מהמחקר:

 1. משקל אופניים משמעותי אך ורק לרוכבים מקצועיים (ברמות הגבוהות). מנגד, עבור שאר האוכלוסיה למשקל האופניים השפעה קטנה עד זניחה על ביצועי הרוכב. למשקלו של הרוכב והקטנת שטח פניו ( שמהווים יחד את ההתנגדות האווירית) משמעות רבה יותר.
 2. לאורכה של הארכובה אין משמעות להספק, מלבד מקרים חריגים בהם יש רוכב עם הבדל באורך רגליים, ויחס גוף לא פרופורציונלי. אין חשיבות לשינויים מינוריים באורך הארכובה.
 3. המיקום הקדמי- אחורי של האוכף וגובהו בעלי השפעה משמעותית ביותר על תנועת המפרקים והמומנט המופק על ידם. מנגד, לצורתו של מושב הרוכב והטייתו אין השפעה כלל על תנועתם של המפרקים ותפקודם.
 4. זוויתו של האוכף איננה רק זווית המוט אלא היחס שבין האוכף לזווית המוט.
 5. באשר למידות אופניים, לכל חברה יש שיטת מדידה ייחודית משלה. במקרים רבים, מידות שונות של יצרנים שונים ייתנו גודל שלדה זהה. לפיכך, אין לבחור אופניים על ידי מידת השלדה בלבד, במיוחד כאשר מחליפים יצרן אופניים. אי לכך ובהתאם לזאת קיים הצורך בפיתוחה של שיטת מדידה אחידה בקרב כל היצרנים המובילים.

כיוונון הקליטים בהתאמה ייחודית למבנה כפות הרגליים

התפתחותה העצומה של הטכנולוגיה בנושא מאפשרת היום לבצע התאמה אישית של הקליטים למבנה הגוף והתנועות השונות. לצורך ההתאמה מבצעים הערכה של תנועה צידית וסיבובית בכפות הרגליים בעת הדיווש.

ציוד התאמת אופניים - איימקס ת"א

Paul Swift, אלוף ארה"ב ברכיבה 8 פעמים ויזם פיתוח ציוד לשינוי זווית הקליטים

"כתשעים אחוז מהאוכלוסיה הינם בעלי מבנה סיבובי של כפות הרגליים, כאשר הכריות אינן מונחות על מישור אחד אלא אלכסוני" טוען Paul Swift, מהמובילים בעולם בתחום התאמת אופניים. "לפיכך, יש צורך במדידת הסטייה של כף הרגל ואת מעורבותה בתנועת הברך והגפה כולה, והתאמת משטח הפדל לסטייה של כפות הרגליים".

מבנהו של הקליט כופה על כפות הרגליים ועל הרגל כולה מנח קבוע אשר אינו משתנה במהלך הדיווש. אם מנח זה לא מתאים למבנה השרירים והעצמות של הגפה התחתונה, ייווצרו עומסים מוגברים על מערכת תנועת הגוף והתוצאות בהתאם, הופעתם של כאבים בכף הרגל, פגיעה בגידים, מפרקים ורצועות.

אפילו שינויים מזעריים במיקום הקליטים בארבעה כיוונים אפשריים (קדימה-אחורה, פנימה-החוצה, וסיבוב בשני מישורים) עלולים להוות שינוי משמעותי של כאחד עד חמש מעלות בתנועתם של המפרקים. היכולת לזהות שינויים מינוריים מסוג זה כה קטנה עד אפסית באמצעות תצפית או צילום וידאו רגיל.

צילום אינפרא אדום המתעד תנועה בתלת מימד

כיום עושים אנו באיימקס שימוש בטכנולוגיה מתקדמת לתיעוד ואבחון תנועה תלת מימדית עם רמת דיוק גבוהה מאוד של פחות מאחד מילימטר לצרכי התאמת אופניים וחקר התחום.

 מערכת VICON להתאמת אופניים אופטימלית

העידן הטכנולוגי המתקדם והשימוש בטכנולוגיה מדויקת מאפשרים ניתוח תנועה וזיהוי ליקויים בעת רכיבה. בימינו עולה המודעות לרכיבה אופטימלית ובקצב גבוה של מעל מאה סיבובים לדקה. במרבית המקרים התנועה האבנורמלית זעירה מאוד ואין באפשרותנו לזהות אותה בעזרת התבוננות או באמצעים בלתי מזוינים.

התנועות העיקריות העשויות לפגום במערכת התנועה הם לאו דווקא תנועות של יישור וכיפוף, אלא דווקא תנועות צידיות (בעיקר תנועות פנימה והחוצה) וסיבוביות של הרגליים בעת רכיבה. נדגיש שוב כי תנועות אלו ניתנות לזיהוי רק בעזרת מערכות למדידת תנועה תלת מימדית.

התאמת אופניים לרוכבים מתבצעת בשלושה מישורים שונים. השינויים הבולטים הם כיפוף גוו וגובה האוכף.
ממצאי המחקר עלה כי הזויות שנמדדות במפרקי הגפה במצבים סטטים אינן תואמות את הזויות הנמדדות במהלך תנועה (רכיבה). החוקרים סבורים כי הסיבות לכך הן מרכיבי הדחיפה הקיימים ברכיבה ולא במצבים סטטיים.

ניתוח תנועה באיימקס - התאמת אופניים

בתמונה רואים יצוג תלת מימדי של תנועת הברכיים, כאשר הקווים האפורים מייצגים את מסלול הברך השמאלית בתנועת צידית וסיבובית.

התאמת אופניים מדעית ומבוססת מחקר

כחלק מהתפתחות המדע בהתאמת אופניים יש צורך בקידום המחקר ולשם שואפים באיימקס. השיטה שפיתחנו, התאמה תלת מימדית, עם חלוקה מדויקת של הגוף למקטעים גרפה תגובות אוהדות ורצון לשת"פ מצד אנשי מפתח בענף: Ted Carver, Dr. Andy Pruitt.

סאם חמיס מתאים אופניים - איימקס

Ted Carver עם הדגמת השימוש בטכנולוגיה לתיעוד תנועה באופן דינאמי בתלת מימד

לצורך קידום המחקר בענף ובשביל להוביל להתאמה מדויקת ביותר מתקיים שיתוף פעולה קליני ומחקרי עם אוני' באינידיאנה, ארה"ב. מטרת השת"פ לבדוק את השפעת שינוי מנח כף הרגל (Cleat-Pedal interface) על הגפה התחתונה. בין הבדיקות: השפעת מנח כף הרגל על תנועת הברך, האגן והירך, השינוי שחל בתפקוד השרירים והגידים (מהירות הכיווץ, קיצורם והארכתם) לחישוב המנח האופטימלי והבטוח ביותר אליו ניתן להגיע. היום זהו הנושא החם ביותר בתחום התאמת אופניים וזאת בכדי לצמצם את שיעור הפציעות בגפיים התחתונות.

 

סאם חמיס מתאים אופניים - איימקס

התאמת אופניים לרוכבי נבחרת האוניברסיטה

 

ניתוח תנועה באיימקס תל אביב

כיוונן קרן לייזר לתיעוד תנועת הגפה התחתונה

לסיכום,
התאימו את המכונה לאדם ולא להפך, בצעו התאמת אופניים ומנעו מעצמכם פציעות רבות דוגמת: כאבי ברכיים, כאבים בגב התחתון, כאבים במפרקים, ירידה בהספק ודיווש לא יעיל. כמובן שתופעות אלו עלולות להיות גם תוצאה של טכניקת רכיבה לקויה וגם לכך אנו נותנים פתרון באיימקס.
גם אם אתם קוראים את השורות ואומרים אני חובבן אז נציין כי רוכב חובב מדווש בקצב של 60-80 סיבובי פדל לדקה. בחישוב גס, בשעת רכיבה מדובר בכ- 4000 סיבובי פדל בממוצע.
אם אופניים הם מעבר לתחביב אז רוכבים תחרותיים מדוושים בקצב של 80-100 סיבובי פדל לדקה ובחמש או שש שעות של אימון או תחרות רכיבה יבצעו כ- 24,000-36,000 סיבובי פדל. הנתונים הללו מצביעים על כך שלכל סטייה ולו המזערית ביותר (למשל במנח כף הרגל או הברך) יש משמעות כבירה כמכפלת קצב הסיבובים, והמהווה פוטנציאל מוחשי לגרימתן של פציעות.
לייעוץ מקצועי, ניתוח תנועה והתאמת אופניים צרו איתנו קשר
סאם ח'מיס,
מנכ"ל איימקס – המרכז הישראלי לניתוח תנועה וספורט.
 אולי יעניין אותך גם:

סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם