למידע וייעוץ מקצועי
למידע נוסף וייעוץ מקצועי >
למידע נוסף וייעוץ מקצועי X
השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם
איך לרוץ נכון לבדיקה
איך לרוץ נכון, לבדיקה..

איך לרוץ נכון כבר איננה שאלה ללא מענה!

שיפור טכניקת ריצה בעזרת טכנולוגיה חדשנית, תלת מימדית, אשר תסייע לשמור על בריאותכם, תהפוך אתכם לאנשים מהירים יותר ותלמד אתכם איך לרוץ נכון.

ריצה היא פעילות אירובית המתבצעת לרוב בדופק בינוני עד גבוה ומצריכה אנרגיה רבה. הריצה תורמת לחיזוקה של מערכת לב-ריאה, משפרת את יכולת הובלת החמצן לתאים ומחזקת את מסת השרירים. יתר על כן, מפחיתה הריצה את הסיכון למחלות שונות: יתר לחץ דם, טרשת עורקים ומחלות נוירודגנרטיביות שונות לדוגמת אלצהיימר ועוד. אך אלייה וקוץ בה, לצד ההנאה הרבה שגורמת הריצה לעוסקים בה, היא מלווה בשכיחות פציעות גבוהה בקרב הרצים.

איך לרוץ נכון?

ההבנה איך לרוץ נכון, באופן יעיל תוך כדי ניצול מקסימלי של משאבים, תסייע להפחתת פציעות ספורט ותגביר את ההנאה הגלומה בריצה. איימקס, המרכז הישראלי לאבחון תנועה וספורט עם בדיקה שתריץ אתכם קדימה, במהירות ובאופן בריא.

במהלך הריצה ישנן נקודות זמן בהן שתי הרגליים מצויות באוויר ובכל פעם שהרגל פוגעת בקרקע סופג גוף הרץ זעזוע שעוצמתו גבוהה פי 3 ממשקל גופו.
האיבר הראשון שבא במגע עם הקרקע הוא כף הרגל והוא זה אשר קובע תמשיך קסקדת הזעזועים. הזעזוע (הכוח) עובר לאורכם של הרגליים, דרך עמוד השדרה ומגיע עד לגולגולת, כאשר עוצמתו פוחתת בהדרגה. עוצמת הזעזוע והשפעתה על גופנו היא אחד הגורמים להתרחשותן של פציעות שונות: דלקת בגיד אכילסדורבן ברגל, נקעים חוזרים, שברי מאמץ, פגיעות ברכיים שונות, דלקת ברצועה (אשר עוברת במפרק הירך), כאבים בקדמת השוק וכאבים בגב התחתון.

איך לרוץ נכון

גורמים המשפיעים על ריצה

למבנה גופנו השפעה מאוד משמעותית על פציעות ריצה. מבנה העצמות והמפרקים, שרירים אשר אינם מספיק חזקים או ארוכים, גידים, מפרקים או רצועות שאינן גמישות או מתוחות מספיק עלולים להוביל לפציעות רבות ולפגיעה בתפקוד.
הבדל נוסף עם  השפעה מרכזית על הריצה הוא אסימטריה גופנית. אסימטריה קיימת בקרב אחוז ניכר מהאוכלוסייה (נתונים מצביעים על 80-90% מהאנשים עם אסימטריה גופנית). עקמת בעמוד השדרה, הבדלים באורך הרגליים וקשת כף רגל שטוחה או גבוהה (ניתן להבחנה כאשר נעל אחת שחוקה יותר מהשנייה או כאשר איזור מסוים בנעל שחוק יותר מאחר).

יתרה מכך, אנו מושפעים גם מגורמים חיצוניים במהלך ריצה: בין אם מדובר בטעויות בטכניקת הריצה (עומס יתר, ריצה מהירה מדי או ללא הכנה הולמת מדי), שימוש בנעליים שלא מתאימות לאופי הפעילות וכלה במשטחי ריצה משובשים או לא מתאימים.

שילובם של הגורמים החיצוניים והפנימיים טומן בחובו סכנה גדולה לפציעות ריצה – לדוגמה, טכניקת ריצה לקויה יחד עם אסימטריה גופנית ו/או נעליים לא מתאימות יעלו משמעותית את הסיכון לפציעה ובוודאי יפגעו בביצועים.

לרוץ נכון בעזרת ניתוח ריצה

ככל שתבצעו אבחון ריצה מוקדם יותר כך תוכלו לחזור לפעילות מהר יותר ולהפחית סיכונים עתידיים. הבנת מבנה גופכם, ידיעת השפעת הגורמים החיצוניים השונים ושילוב מושכל ביניהם עתיד להוביל להבנה איך לרוץ נכון, מהר ובאופן יעיל ובריא לגופכם.
אם חשתם בכאבים קלים בלבד במהלך ריצה, גלו עירנות רבה יותר ומנעו בטרם עת את הפציעה. ניתוח ואבחון מדויק של הריצה על כל מרכיביה תסייע לכם למצוא את שורש הבעיה ולעקור אותה.

אבחון ביומכני של ריצה יסייע להבנת האינטראקציה בין מנח העצמות, גמישות המפרקים והשפעת כוח השרירים על התנועה והטכניקה של הריצה; בדיקת ריצה הינה הדרך המדויקת והאמינה ביותר להבנת הגורמים לפציעות ריצה והמפתח לבניית טיפול כנגד הבעיה.


ד"ר סאם חמיס עם הסבר על בדיקת הריצה וניתוח התנועה באיימקס

היום, גוברת המודעות בקרב העוסקים בריצה, בין אם באופן מקצועי ובין אם כתחביב, לאבחון וניתוח סגנון תנועת הריצה. באיימקס מתבצעת בדיקת ריצה חדשנית, המתבצעת באופן תלת-מימדי על מנת לאתר את תנועות לקויות המובילות למגבלה, כאבים ואף לפציעות. ניתוח מדויק של תנועות הגוף הינו הצעד הראשון בתכנית ההבראה.

בדיקת ריצה – הדרך לריצה נכונה

ניתוח ריצה באיימקס מתבצע באמצעות בדיקה תלת מימדית של כל תנועות הגוף על ידי 6 מצלמות אינפרא אדום מיוחדות, המצלמות ומתעדות את תנועות הגוף בזמן ריצה. 120 תמונות לשנייה מספקות תמונה רחבה ותלת מימדית של התנועה. בנוסף, נבדקת פעילותן החשמלית של השרירים המופעלים בזמן הריצה, מתבצעת הערכה של טווחי התנועה במפרקים השונים, נערכת בדיקת כוח השרירים, מותאמות נעליים אופטימליות לנבדק, נבדקים מנחים ביומכניים ונעשית בדיקת יציבה.

בסיום הבדיקה מעובדים הנתונים לכדי דמות תלת מימדית (המייצגת את תנועות הנבדק); תנועות הגוף מתורגמות לערכים מספריים בעזרתם ניתן להצביע ישירות על מקור הבעיה לפרטי פרטים ומכאן לבנות תכנית טיפולים שיובילו לפתרון הבעיה.
איימקס מציעה מגוון טיפולים על ידי מיטב הפיזיותרפיסטים, טיפולי פיזיותרפיה, התאמת מדרסים, התאמת נעליים, אימון תוך מתן פידבק ועוד מגוון טיפולים ממתינים לכם במרכז המתקדם ביותר בארץ לאבחון תנועה.

בדיקת ריצה שכיחה בקרב ספורטאים העומדים בפני תחילתה של תקופת אימונים חדשה או כאלה אשר חדלו להתאמן עקב פציעה ומעוניינים לשוב לשגרת אימונים, תוך הקטנת הסיכונים לפציעות עתידיות ושיפור טכניקת הריצה הקיימת. הבדיקה באיימקס מתאימה גם לאלו הסובלים מפציעות חוזרות בעת הליכה או ריצה.

איך לרוץ נכון בעזרת בדיקת ניתוח ריצה באיימקס, בדיקה אשר מתאימה לכל אדם אשר מעוניין לשפר את הישגיו, לנצל את המקסימום האפשרי מגופו ולשמור על בריאותו.

איימקס הוא המרכז הישראלי המתקדם בארץ לניתוח תנועה, אבחון ביומכאני ומתן ייעוץ וטיפול בהתאמה אישית לכל נבדק.
למידע וייעוץ מקצועי צרו קשר עם המומחים שלנו!

אנחנו ממשיכים גם בימי הסגר לספק שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם