החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס נגרמת כתוצאה מתנועות חוזרניות ושימוש יתר בגיד אכילס. הגיד הוא רקמה רכה המחברת בין שרירי הסובך של השוק לעצם העקב. פציעה מסוג זה שכיחה ואופיינית אצל רצים המגבירים באופן לא מבוקר את עוצמת ומשך תכנית האימון שלהם.

כמו כן, הפציעה אופיינית גם לספורטאי סופשבוע. אלו הם אותם האנשים בעשור השלישי או הרביעי לחייהם, המבצעים פעילות גופנית מאמצת כגון משחק כדורסל או כדורגל רק פעם בשבוע. מערכת השריר-שלד בגילם, מועדת לפציעות בפעילויות בעצימות ובתדירות זו.

רוב הפציעות בגיד אכילס מסתיימות ומסתפקות בטיפול שמרני. כאשר הפציעה היא חמורה יותר, למשל במצב של קרע משמעותי של הגיד, יתכן והאפשרות היחידה לטיפול תהיה פולשנית בניתוח.

 

תסמינים אופייניים לדלקת בגיד האכילס

הסימפטומים האפשריים לדלקת בגיד אכילס יתבטאו ראשית בכאב בחלקו האחורי של השוק או ממש מעל העקב לאחר ריצה. כאב עשוי להתגבר לאחר ריצות מהירות, ריצות ארוכות וטיפוס מדרגות.

בדלקות מסוג זה אופייני בנוסף לחוש בכאב מסוים בבוקר אשר משתפר עם פעילות מתונה. במידה וקיים כאב קבוע ומטריד, עדיף לפנות לאיש מקצוע כגון אורתופד או פיזיותרפיסט על מנת לשלול קרע חלקי או מלא של גיד אכילס.

 

גורמי הסיכון לדלקת בגיד אכילס

גיד אכילס מחבר בין שריר השוק לעצם העקב ואחראי על פעולות כגון הליכה, ריצה וקפיצה.

הדלקת בגיד אכילס נגרמת כתוצאה מתנועות ושימוש חוזרני. הגיד "מזדקן" עם הגיל ועל כן מועד לפורענות בעשורי אמצע החיים בייחוד כאשר עושים בו שימוש מופרז חד שבועי כגון אותם "ספורטאי סוף שבוע" או כאלו המנהלים תכנית אימונים מופרזת שאינה תואמת.

דלקת בגיד אכילס שכיחה יותר אצל גברים מאשר נשים, והסכנה ללקות בה עולה ככל שמתבגרים.

בנוסף, מבנה קורס ושטוח של קרסול וכף רגל, שרירים מכווצים ומתוחים והשמנת יתר עשויים להיות גורמים תורמים. נעלי ריצה שחוקות ובלויות, ריצה במעלה גבעה וריצה במזג אויר קר גם נמצאים כגורמי משנה לדלקת בגיד אכילס.

כמו כן קיימים גם מצבים רפואיים כגון מחלות סיסטמיות מסוימות ותרופות מקבוצות ספציפיות אשר נמצאים קשורים לתופעה.

 

פיזיותרפיה לכף רגל - דלקת בגיד אכילס

ספורטאי סוף שבוע…

 

אבחון של דלקת בגיד האכילס

סיבוך משני לדלקת בגיד אכילס עשוי להיות קרע מלא של הגיד. סיבוך מסוג זה ידרוש התערבות ניתוחית.

בדיקה קלינית תכלול מישוש של האזור הפגוע, מנח המפרק והגפה, טווחי תנועה ובדיקת רפלקסים. במידת הצורך יוזמנו בדיקות הדמיה שהשכיחה מבניהן במקרה זה היא בדיקת אולטראסאונד.

בדיקה זו מזהה פתולוגיות ברקמות הרכות והיא תאבחן קרע חלקי או מלא בגיד אכילס במידה וקיים.

 

טיפול בדלקת בגיד אכילס

אבחון של דלקת בגיד האכילס

 

טיפול בדלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס לרוב תגיב לטיפול שמרני. קבוצת התרופות האנטי דלקתיות עתידות לעזור במקרים מסוימים, אפילו אותן תרופות הנרכשות ללא מרשם רופא המכילות איבופרופן.

הרופא יתאים את סוג התרופה, המינון והתדירות של תרופות בעלות מרשם בעת הצורך. יחד עם זאת, דלקת בגיד אכילס דורשת טיפול שמרני בפיזיותרפיה.

 

שיקום גיד אכילס – ד"ר סאם חמיס מסביר בהרחבה

 

הטיפול בפיזיותרפיה בדלקת בגיד אכילס במרכז איימקס

הטיפול בדלקת בגיד אכילס יכלול ראשית הורדת כאב והפחתת עומסים. אין להשתמש באמצעי טיפול מנואלי של עיסוי עמוק של הגיד. בהמשך נטפל במתיחות ובחיזוקים מתאימים לגיד, כאשר החיזוקים יהיו במצב המקוצר של השריר ובמצב הארוך שלו בהתאם לשלב השיקום של הגיד.

בנוסף, נעסוק בהשבת השליטה והבקרה המוטורית המיטבית לגפה שכן מתרחשת פגיעה גם בתחושה העמוקה והאיזון בעת פציעה. תכנית הטיפול הינה הדרגתית ומטרתה להביא את הפציעה להחלמה מלאה ודרגת תפקוד מקסימלית. אצלנו בקליניקה נתייחס גם למנח הביומכאני של הגפה. במידת הצורך, נשלב מדרסים או הגבהה לעקב על מנת להפחית מהעומס והמתח על הגיד. ההגבהה תינתן בהתאם לשלב השיקום בו הגיד נמצא, ובהדרגה נפחית מההגבהה עד החלמת הגיד.

אצלנו במרכז איימקס, תיבדק ע"י מומחה לביומכאניקה ופיזיותרפיסט על מנת שתכנית הטיפול תתבצע ברמה הגבוהה ביותר ובמהירות. תכנית הטיפול לשיקום וטיפול בגיד אכילס תכלול גם הרגלים למניעה שניונית של הפציעה.

יש להקפיד על תכנית אימונים הדרגתית המשלבת אימוני כוח מתפרץ יחד עם סבולת השריר. אנו נקפיד על המלצות לנעליים מתאימות לסוג כף הרגל על פי המבנה הספציפי של כף הרגל. לרוב יש צורך לשמור על תמיכה מספקת למרכז כף הרגל על מנת למנוע עומס יתר על הגיד.

תכנית השיקום תכלול גם הקפדה יתרה על מתיחות של שריר התאומים וגיד אכילס לפני ואחרי אימונים. במידת הצורך, באיימקס ניתן להיבדק במעבדת הליכה וריצה באמצעות אחת המערכות המתקדמות בעולם המזהות ליקויים בזמן אמת. המעבדה מאפשרת זיהוי של המקור לפציעות חוזרות של הגיד ועל פיה יש באפשרותנו להמליץ על הטיפול האופטימלי.

 

בסרטון – שמוליק, מטופל שלנו, מספר על הפציעה, הטיפול וההחלמה

 

לסיכום,

פגיעה ודלקות בגיד אכילס יגיבו בסבירות גבוהה לטיפול שמרני כגון טיפולי פיזיותרפיה.

לנו באיימקס ניסיון רב עם טיפול בפציעות גיד אכילס וברשותנו טכנולוגיה חדשנית וייחודית לזיהוי מקור הפציעה. יכולות האבחון הגבוהות יחד עם פיזיותרפיסטים בעלי ידע מקצועי וניסיון רב עושים את ההבדל בפציעה, בדרכי הטיפול ובמהירות ההחלמה.

מאחלים לכם בריאות איתנה – ד"ר סאם ח'מיס וצוות איימקס.


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם