למידע וייעוץ מקצועי

למידע נוסף וייעוץ מקצועי >
למידע נוסף וייעוץ מקצועי X
השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם
כאב גב מקרין לרגל

כאב גב תחתון מקרין לאורך הרגל הינה תופעה שכיחה. האבחנה לרוב תתואר כסיאטיקה. הסיאטיקה מוגדרת כלחץ על העצב הסיאטי והפגיעה תתבטא בכאב ושינויים בתחושה כגון דקירות לאורך המסלול העצבי מהגב התחתון, דרך הישבן, הירך ועד הקרסול, כף הרגל ולעיתים גם לבוהן. החשד הגדול למקור הלחץ הוא לרוב דיסקוגני. ההסבר הפיזיולוגי הינו בלט או פריצת דיסק הגורם ללחץ על מוצא העצב (שורש העצב) המוביל לכאב מקרין לאורך הרגל.

מה זה סיאטיקה?

סיאטיקה היא תופעה שכיחה. על מנת לאשש אבחנות, קיימת נטייה מעבר לבדיקה הקלינית,לבצע הדמיה של עמוד השדרה. כיום ידוע כי ממצא של בלט דיסק בהדמייה הוא נפוץ מאוד באוכלוסייה שאינה בהכרח סובלת מכאב גב תחתון או כאב מקרין. לעיתים קיים ממצא של פריצת דיסק אך לא בהכרח קיים כאב ולכן לא מכל ממצא הדמייתי ניתן להסיק כי קיימים סימפטומים אלו.

אבחון כאב גב תחתון מקרין לרגל

כשיש חשד בכאב גב תחתון עם וללא הקרנה לגפה, יש צורך בביצוע של בדיקה קלינית. כל תנועה של גב תחתון בכיוון מסוים שתפיק את הכאב המקרין לגפה התחתונה תצביע לנו על בעיה מכנית בעמוד השדרה הרלוונטית לכאב בגפה. לדוגמא, תנועה של יישור או הקשתה של גב יכולה להפיק כאב גב תחתון מקרין לרגל ימין בעקבות בלט דיסק משמעותי שפרץ לימין בחוט השדרה. אותו כנ"ל יכול להפיק כאב גב תחתון מקרין לרגל שמאל כאשר הבלט או הפריצה חודרים החוצה לשמאל. צריך לזכור שקיימות אבחנות נוספות העשויות לתת תמונה דומה לזו של סיאטיקה ממקור גב תחתון כמו תסמונת הפריפורמיס, ועל כן יש צורך באבחנה מבדלת.

אבחון כאב גב מקרין לרגל

מהי תסמונת הפיריפורמיס?

תסמונת הפיריפורמיס מתקיימת כאשר יש לחץ משריר הפיריפורמיס על העצב הסיאטי. שריר הפיריפורמיס מייצב את מפרק האגן ומפרק הירך והוא מתכווץ בזמן הליכה וריצה. עומס על השריר עשוי לגרום כיווץ שרירי חזק לא רצוני, אשר יוביל לגירוי או לחץ על העצב ויגרום לכאב מקרין. במצב כזה בדיקת תנועה של עמוד השדרה לא תשפיע על הכאב למרות שיכול להמצא ממצא בהדמייה. לעומת זאת, בדיקת שריר הפיריפורמיס על ידי כיווץ או מתיחה שלו תגרום לכאב ואולי אף לכאב מוקרן כולל לנימול כפי שמורגש בפגיעות עצביות.

מה הסיבות לכאב גב תחתון המקרין לרגליים?

כאב גב תחתון מקרין לרגל ימין או שמאל יכול להיגרם כמובן כתוצאה מכך שהדיסק בולט או פורץ את גבולות הטבעת הסיבית המקיפה אותו ולעיתים אף נושק לחוט השדרה ובכך גורם לסימפטומים. מקור הכאב המקרין לעומת זאת יכול לנבוע גם  ממפרקי עמוד השדרה או האגן. גם בעיות שריריות יכולות ליצור כאב מרוחק ממקור הבעיה. במצב זה, הכאב יוגדר ככאב מושלך, כזה שאין לו מסלול עצבי מוגדר כמו למשל שריר הלב שיכול ליצור כאב בלסת התחתונה או בכתף.

בעיה מפרקית של הירך או הברך גם הן יכולות ליצור כאב מקרין לאורך הגפה התחתונה ועל כן יש צורך לבצע בדיקה פיזיקלית מקיפה הכוללת הסתכלות על מנח היציבה ועמדת המפרקים של הגפה התחתונה, ביצוע תנועות של מפרק הירך והברך בכל המישורים, הערכת טווחי התנועה, בדיקת כח גס של השרירים הרלוונטיים ובדיקת תפקוד עם וללא נשיאת משקל. בדיקה זו תתבצע על מנת לשלול מעורבות של המפרקים הנראים למעלה.

שחיקת סחוס מתקדמת גם היא יכולה ליצור כאב לאורך הגפה ויש לבצע אבחנה מבדלת מדויקת  עבורה. הבדיקות ככלל מתבצעות בכדי לוודא מהיכן נובע הכאב, האם מלחץ עצבי או מקור מפרקי והאם הטיפול יהיה שמרני או כירורגי.

מה הטיפול בכאב גב מקרין? ומה מטרתו?

מטרת הטיפול השמרני בכאב גב תחתון מקרין לרגל ימין או שמאל היא הפחתת הגירוי העצבי. הטיפול יכלול טכניקות מנואליות לשיפור תנועתיות עמוד השדרה או הפחתת הלחץ על העצב, שחרור שרירים היוצרים לחץ עצבי, שיפור תנועתיות מפרקים העשויים ליצור לחץ על המסלול העצבי ושיפור תנועתיות המסלול העצבי באמצעות מתיחות נוירודינמיות. מתיחות נוירו דינמיות מתבצעות במנחים ספציפיים לאזור אותו מותחים על מנת לאפשר אורך מקסימלי לרקמה הרכה תוך כדי תנועה. לדוגמא: מתיחה נוריודינמית של העצב הסיאטי יכול להיות במנח של שכיבה או עמידה כאשר הברך של הרגל הנמתחת ישרה, האגן מופנה לפנים ואצבעות כף הרגל מוטות כלפי התקרה. את מנח המתיחה שומרים לאורך מספר שניות, מרפים ומגיעים שנית למצב מתיחה. מנח ,זמן ומספר החזרות יינתנו לפי פרוטוקול הפיזיותרפיסט המטפל.

 

טיפול בכאב גב מקרין לרגל

 

כמו כן, הטיפול השמרני ישלב גם טיפולים תומכים של אלקטרו תרפיה שזהו גירוי חשמלי המיועד לשבור את מעגל הכאב. בנוסף, נטפל באמצעות חום וקור בהתאם לשלב הפגיעה בין אם היא חריפה (עד שישה שבועות), תת חריפה זאת אומרת קיימת בין חודש לשלושה חודשים או כרונית שבו הכאב קיים מעל שלושה חודשים. הטיפול הפיזיותרפי השמרני יכלול גם שימוש בקנזיוטייפ והדבקות שונות במידת הצורך, ודיקור מערבי.

הטיפול נחשב למוצלח כאשר אנו משיגים מרכוז של הכאב וזה אומר כאשר הכאב מתמקד במרכז הגב והכאב המוקרן לאורך הרגל נעלם. במידה ומדובר בכאב גב תחתון לדוגמא עם הקרנה לרגל ימין, וכעבור סדרת טיפולים ההקרנה חלפה ונותר רק הכאב המרכזי, יש צורך להמשיך בתכנית הטיפול כיוון שהדינמיקה חיובית. כאב גב תחתון המקרין לרגל אשר מטופל כראוי יכול לחלוף לחלוטין ללא התערבות כירורגית.

במידה והכאב אינו חולף, איכות החיים והתפקוד יורדים, או חלילה נותרים או מופיעים סימנים נוירולוגים כגון ליקויי תחושה חמורים, חולשה של הגפה, או חלילה איבוד שליטה על סוגרים אזי יש מקום להתערבות נוספת ורצוי לפנות לרופא מומחה בתחום כגון נוירוכירורג.

גם לאחר התערבות ניתוחית, יש כמובן צורך בשיקום שמרני בפיזיותרפיה.

 

מרכז איימקס לטיפול בכאבי גב תחתון מקרינים לרגליים

במרכז איימקס תוכלו לקבל את השירות הטוב והמקצועי ביותר לאבחון וטיפול בכאב גב תחתון מקרין לרגל. במרכז עובדים פיזיותרפיסטים מומחים בתחום הביומכניקה של גוף האדם. מטרת הבדיקה באיימקס הינה לבצע אבחנה מבדלת על מנת לזהות את המקור של הכאב. הבדיקה הקלינית מקיפה וכוללת גם בדיקת אגן, ירך וגב תחתון. במרכז קיימת גם מערכת מצלמות תלת מימד מהמתקדמות בעולם אשר בעת הצורך מאפשרות אבחון מדויק ביותר של מיקום המפרקים במרחב בזמן תנועה. באמצעות המערכת, ניתן לפענח ולאבחן את מקור הכאב. לדוגמה, במידה ומקור הכאב נובע מהבדל באורך רגליים אפילו מינורי, מומחי איימקס יוכלו לאתר בקלות את הבעיה ולהתאים תכנית טיפול אופטימאלית אשר תכלול טיפול שמרני ממוקד לגב כגון שיטת מקנזי המקובלת בעולם ומתמקדת במרכוז מיקום הדיסק וכן טיפול נוירודינמי שהינו מתיחות עצביות. כמו כן תכנית הטיפול מלווה בהמלצות להנעלה ומדרסים במידה וצריך.

 


מטופל באיימקס מספר על תהליך השיקום הפיזיותרפי שעבר באיימקס אחרי פריצת דיסק עם חולשה ברגל.

לסיכום,

במידה והאבחנה היא אכן כאב גב תחתון מקרין לרגל, חשוב לזכור כמובן שיש לדעת ולהבין מהו מקור ההקרנה. לרוב ניתן וחשוב לנסות לטפל בכאב מוקרן באופן שמרני באמצעות תכנית טיפול מקיפה בפיזיותרפיה. יש לעקוב אחר הופעת התסמינים והסימפטומים ולוודא שהינם בתהליך דינאמי חיובי של שיפור. היעלמות כאב היקפי וההקרנה, ומיקוד הכאב במרכז הגוף, נחשבים כהצלחה טיפולית. כאב מקרין והכאב המרכזי יכולים לחלוף גם באמצעות טיפול שמרני בפיזיותרפיה בלבד.

מטופלים יקרים
בהתאם להנחיות משרד הבריאות, מרכז איימקס ממשיך לטפל בכם באהבה ובמקצועיות תוך הקפדה על רמת הגיינה גבוהה ביותר. ועם זאת, לכל שאלה או התייעצות ניתן להתקשר למרפאה.
אם יש צורך מיוחד ניתן לתאם תור בנפרד משאר המטופלים. כלומר, רק המטופל והמטפל שלו יהיו נוכחים בקליניקה בזמן הטיפול. מי שחושש ומעדיף ביקורי בית יכול ליצור קשר איתנו ונבדוק את האפשרויות העומדות בפנינו.
בנוסף, בדיוק כמו השירות בבתי החולים וקופות החולים בימינו, קיימת אפשרות להתייעצות טלפונית או לשיחת וידאו (טלהמדיסין). אתם תופתעו כמה ניתן לעזור אפילו בשיחה קצרה של כמה דקות! ניתן לבצע הנחיות לתרגול וטיפול כולל הדגמה ובדיקת איכות התרגילים באמצעות וידאו. בטיפול מרחוק אפשר: לקבל עזרה ראשונה והערכה האם יש צורך בטיפול בקליניקה לקבל הדרכה לתרגול נכון ומותאם לקבל הדרכה להתנהגות מתאימה ביומיום לנהל בעיות כרוניות לפקח על התרגול בבית ולבצע את מערך התרגול המתאים הטיפול מרחוק בתקופה הזו מאפשר לנו לעקוב אחרי ההתקדמות שלכם, לתת עצות ולשמוע את הקשיים (וההצלחות) שלכם. הטיפול יעשה בנוחות בביתכם ובזמן המתאים לכם. מס' הוואטסאפ של הקליניקה: 0525211077
איתכם ולמענכם סאם ומשפחת איימקס
לכל שאלה או התיעצות טלפונית ניתן להתקשר למרפאה 03-5222583 או לד״ר סאם ח׳מיס ישירות 050-5452699
לוגו של איימקס