למידע וייעוץ מקצועי
קינזיוטייפינג

בשורות הבאות תקבלו הסבר על הקינזיוטייפינג המוזר והצבעוני אותו אתם זוכים לראות על ספורטאים רבים.

האם הוא באמת תורם, מה יתרונותיו והאם הוא יתאים לכם?

מה זה קינזיוטייפינג?

קינזיוטייפינג הוא בעצם טייפ אלסטי שמודבק על גבי אזורים שונים של גוף הספורטאי. לרוב, מודבק הטייפ על ידי פיזיותרפיסט ספורט ומעודד את הכיווץ האופטימלי של השרירים, מגביר גירוי תחושתי ומסייע בתיקון מנחים ביומכניים לקויים.
מרכז איימקס עושה שימוש בטייפ האלסטי במקרים בהם נגלה צורך אמיתי וכאשר יש רצון מצד המטופל.

ד"ר קנזו קייס, שתחום עיסוקו הוא כירופרקטיקה הביא לאוויר העולם את שיטת קינזיו טייפינג.
הטייפ הצבעוני והבולט עשוי מכותנה וסיבים אלסטיים ומשמש בעיקר לטיפול בפציעות המתרחשות במערכת שריר-שלד.
הטייפ מתאים לצורך טיפול בכלל האוכלוסייה וזה אחד מיתרונותיו.
אופייני מאוד לראות את הקינזיוטייפינג בשימוש אצל ספורטאים, כאשר יתרונו הבולט בטיפול בהם הוא ההשפעה הממוקדת לשריר עליו מודבק.

קינזיוטייפינג עתיד להישאר מודבק על גבי השרירים במשך מספר ימים ואין צורך להחליפו גם אם נרטב וספג כמות נכבדה של מים.

הקינזיוטייפינג תומך ומייצב מפרקים ושרירים מבלי לפגוע בטווח התנועה ובכלי הדם. יתרה מכך, משמש הטייפינג להפחתת כאבים, מסייע בהורדת נפיחות ומונע פציעות. כאשר פיזיותרפיסט ספורט מקצועי מדביק את הקינזיוטייפינג בצורה נכונה ומקצועית הספורטאי עתיד לא לחוש בנוכחותו של הטייפ וביצועיו לא יפגעו (כנראה שאף הפוך מכך).

קינזיוטייפינג - מרכז איימקס בתל אביב

היתרונות בקינזיו טייפינג

1. יתרונות הקינזיו לעור- קינזיוטייפינג מגרה באופן קבוע את העור ועובד על קצוותיהם של עצבים עמוקים ושטחיים, גירוי זה מסייע לשבירת מעגל הכאב. תחושת הגירוי החלה העור משפעלת גירוי עצבי הגורם להפחתתם של כאבים.

 

2.  יתרון של שימוש בקינזיוטייפינג לשרירים – הטייפ משפר כיווץ של שרירים חלשים ואף מפחית כיווץ יתר של שרירים מקוצרים. יתר על כן, הוא מסייע בהפחתת עייפותם של השרירים. שימוש נכון ומדויק והנחה שלו על השרירים בכיוון ובמתח הנכונים יכולים לסייע בשיפור טווחי תנועה מחד גיסא ולהגביל טווחים מוגזמים מאידך גיסא (לדוגמה כאלה הנובעים ממבעיות של גמישות יתר במפרק).בעזרת שימוש נכון בטייפינג ניתן לעודד עבודת שרירים ולאזן תפקודם, מה שיוביל לתוצאות משופרות וימנע פציעות ספורט.

 

3. מערכת הלימפה- אחת המערכות החשובות בגוף אשר קינזיו טייפינג מסייע לתפקודן היעיל. הטייפ המודבק על העור גורם להרמת העור ומסייע להפחתת הלחץ המקומי. כתוצאה מכך, נוצר חלל גדול יותר המאפשר מעבר חלק יותר של נוזל הלימפה. לדוגמה, טיפולים לניקוז הנוזל הלימפתי (במקרה של דלקת שמובילה לנפיחות מקומית) מודבקות רצועות טייפ רבות על האזור בשביל לעודד זרימה יעילה יותר בכלים הלימפטיים. זרימה טובה תורמת מצדה לפינוי פסולת וחומרים דלקתיים.

 

4. המפרקים- קינזיו טייפינג עושה תיקון מכני ויכול לסייע בתיקון מנחים ביומכניים לקויים (כדוגמת כף רגל עם קשת שטוחה או ברכיים במנח O או X). לרוב, השימוש בקינזיו טייפ לתיקון מכני יגיע בשלב השיקומי ולא בשלבים האקוטיים (השלבים היותר ראשוניים) של הפציעה. כלומר, ספורטאים פצועים המצויים בשלבי אימון תוך מתן פידבק (gait training) יטופלו בטייפ על ידי פיזיותרפיסט ספורט באזורים הרלוונטיים בהתאם לסוג ואופי הפציעה.

פיזיותרפיה בתל אביב - קינזיוטייפינג

התאמת קינזיוטייפינג

שימוש בטייפ לתיקון ביומכני דורש פיזיותרפיסט ספורט לאבחון והערכה של סוג הסיבים וכיוונם בכל שריר ושריר. זאת, על מנת שיהיה ניתן להניח את הקינזיו טייפ בכיוון הנכון, במקום הרלוונטי ולמתוח אותו ברמה המתאימה למטופל ולסוג הפגיעה. יש הדבקות בהם יש צורך במתיחה של כ- 15% מאורך הטייפ לעומת הדבקות אחרות בהן תבוצע מתיחה הנעה בין 75-100%. ההחלטה היא על סמך הממצאים והפציעה והיא תקבע  על ידי המטפל, פיזיותרפיסט ספורט מיומן שעבר הכשרה בנושא. כשהשריר נתמך בצורה טובה ונכונה, הכאבים עתידים לפחות, החלמת הרקמה מואצת וביצועי הספורטאי משתפרים לאין ערוך.

טיפול בשיטת קינזיו טייפינג מיועדת להפחחת כאבים ודלקת, שחרור שרירים עייפים ותמיכה בשרירים המצוים תחת תנועה מתמדת. בנוסף, השיטה מאפשרת טווחי תנועה חופשיים במפרקים.

כיום, המחקר ממשיך להוכיח כי תנועה בציר ביומכני תקין היא בעלת חשיבות עליונה. יתרה מכך, הופעה של תנועות לא נורמליות תוביל לעומס רב על מערכת שריר-שלד ואף עשויה לגרום לכשל מערכתי.

לפיכך, חשוב מאוד למצוא איזון לגוף כך שסך מרכיביו של הגוף יהיו ממוקמים בצורה אידיאלית אחד ביחס לשני. לדוגמה, פרונציה מוגברת בכפות הרגליים – פלטפוס תוביל לסיבוב מוגבר של הברכיים ותגרום לפגיעה ברקמת המניסקוס. אביזר המאפשר תיקון של היחס בין הברכיים לכפות הרגליים חייב להיות כלול בטיפול. יש לא מעט אמצעים לטיפול בבעיה, ביניהם קיימים האלמנטים הפסיבים שיכללו הנעלה מתאימה והתאמת מדרסים. מנגד, טיפול אקטיבי יתמקד יותר בעידוד עבודת שרירים חלשים ודיכוי עבודת שרירים קצרים. הקינזיו טייפ הינו מרכיב בעל משמעות רבה בתום הטיפול האקטיבי, טכניקה נכונה של הנחת הטייפ תסייע לעבודת שרירים ותתרום לביצוע התנועה בציר תקין.

קינזיוטייפינג לתיקון הריצה

מחקר שנערך אצלנו במרכז איימקס, מכון פיזיותרפיה מתקדם בו מתבצע ניתוח תנועה מתקדם, השווה מספר אמצעים שונים לתיקון תנועה: מדרסים, נעליים, טייפינג רגיל וכמובן קינזיו טייפ. התוצאות העלו כי בחלק ניכר מהמקרים, קינזיו טייפ גילה את היעילות הרבה ביותר, סייע לתיקון של תנועה בזמן ריצה ועודד עבודת שרירים יעילה. שיטת ההדבקה כללה שילוב של טייפינג לאורכם של כמה מפרקים ושרירים באותו הזמן (ברמות מתיחות שונות). מתיחות גבוהה שמטרתה תיקון מכני לתנועות מזיקות ומתיחות נמוכה לעידוד עבודת שרירים אופטימלית.

ממסקנות המחקר עולה בבירור כי תיקון התנועה האבנורמלית הוביל להפחתה בכאבים. בהתאם לתוצאות המחקר והידע הקיים בספרות, פותח אצלנו באיימקס פרוטוקול ברור הכולל את בחירת האמצעים היעילים ביותר הדרושים לטיפול, מיקום ואופן הנחת קינזיו טייפ (על ידי פיזיותרפיסט ספורט מיומן) והתאמת תכנית לשיקום וחיזוק פונקציונלי כחלק אינטגרלי של הטיפול.

טיפול בקינזיוטייפינג

מכון פיזיותרפיה איימקס - קינזיוטייפינג

באיימקס טכנולוגיה המאפשרת את תיעוד התנועה בתלת מימד עם ובלי קינזיו טייפ לבדיקת השפעת הטייפ על תנועת המפרקים ועל תפקוד השרירים בדיוק גבוה מאוד של 0.10 מ"מ.

לסיכום, הקינזיו טייפ הינו טייפ אלסטי המודבק במקומות שונים על גוף האדם, לרב אצל ספורטאים שמודעים יותר לכוחו. הטייפ משמש בעיקר לעידוד כיווצם האופטימלי של השרירים, להגברת הגירוי התחושתי החל על העור ולתיקון מנחים ביומכניים לקויים.

קינזיו טייפינג יעיל לטיפול בשלל בעיות ופציעות, החל בכאבי ראש וכלה בבעיות בכפות הרגליים, קרי: עידוד שרירים או הימנעות מקיצורם של שרירים בילדים עם פגיעות נוירולוגיות, במקרים של תסמונת התעלה הקרפלית, במצבים של כאבים בגב התחתון (אקוטיים או כרונים), כאשר יש דלקות גידים בכתפיים, פציעות ספורט וקרע בשריר, צליפת שוט צווארית, דורבן ברגל, שחיקת סחוס הפיקה, נקע חוזר בקרסול ומניעת בצקות לאחר ניתוח (או בעקבות דלקת מקומית) ועוד מגוון מצבים ופגיעות.

בספרו של לאנס ארמסטרונג "Every Second Counts” מתייחס לאנס אל שיטת הטיפול בקינזיו טייפ באומרו: "טוב יותר מכל לייזר, חבישות מתקדמות או טיפול בחשמל.. זהו טייפ המיועד לספורטאים, מיוחד מאוד, בצבע ורוד זוהר, הגיע אלינו מיפן ונראה שהוא בעל כוחות על. כל בוקר לפני האימון היו חובשים אותנו בטייפ, כל אחד באיזור הרלוונטי לו.. הברכיים של צ'צ'ו, הגב של ג'ורג'. לפעמים היינו כל-כך חבושים בטייפ הורוד זוהר שנראנו כמו בובות, חבורת בובות שבורות. אך יום למחרת הכאב נעלם- כאילו לא היה."

אולי יעניין אותך גם:

טיפול בפציעות ספורט ומניעתן

פציעות ריצה – איך למנוע?

מדרסים לריצה – לשיפור הביצועים


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם