למידע וייעוץ מקצועי
למידע נוסף וייעוץ מקצועי >
למידע נוסף וייעוץ מקצועי X
השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם
קינזיוטייפינג

קינזיו טייפ הינו טייפ אלסטי שמודבק במקומות שונים על גוף הספורטאי. לרוב, מודבק הטייפ על ידי פיזיותרפיסט ספורט ומעודד את הכיווץ האופטימלי של השרירים, מגביר גירוי תחושתי ומסייע בתיקון מנחים ביומכניים לקויים.
מרכז איימקס עושה שימוש בטייפ האלסטי במקרים בהם נגלה צורך אמיתי וכאשר יש רצון מצד המטופל.

ד"ר קנזו קייס, כירופרקט יפני שרכש השכלתו בארה"ב הביא לאוויר העולם את שיטת קינזיו טייפינג. הטייפ הצבעוני והבולט עשוי מכותנה וסיבים אלסטיים ומשמש בעיקר לטיפול בפציעות של מערכת שריר-שלד ומתאים לטיפול בכלל האוכלוסייה. אופייני מאוד לראות את הקינזיו טייפ בשימוש בעיקר אצל ספורטאים. יתרונו הבולט בטיפול בספורטאים הוא השפעתו הממוקדת לשריר עליו מודבק. קינזיו טייפ נשאר מודבק על השריר לאורך מספר ימים ואין צורך להחליפו גם אם נרטב. הקינזיו טייפ מספק תומך ומייצב מפרקים ושרירים מבלי לפגוע בטווחי תנועה ובמחזוריות כלי הדם. יתרה מכך, משמש הטייפינג להפחתת כאבים, מסייע בהורדת נפיחות ומונע פציעות. כאשר פיזיותרפיסט ספורט מקצועי מדביק את הקינזיו טייפ בטכניקה נכונה הספורטאי לא ירגיש בנוכחותו וביצועיו לא יפגעו.

 קינזיוטייפינג - מרכז איימקס בתל אביב

היתרונות בקינזיו טייפ

  1. העור- קינזיו טייפ גורם לגירוי קבוע המונח על העור ועובד על קצוותיהם של עצבים שטחיים ועמוקים יותר, גירוי זה מסייע לשבירת מעגל הכאב.
  2. תחושת הגירוי החלה העור משפעלת גירוי עצבי הגורם להפחתתם של כאבים.
  3. השרירים- הטייפ יכול לסייע בשיפור כיווצו של שריר חלש ואף להפחית כיווץ יתר של שריר מקוצר. יתר על כן, הוא מסייע בהפחתת עייפות השריר. שימוש נכון ומדויק והנחה שלו על השרירים בכיוון ובמתח הנכונים יכולים לסייע בשיפור טווחי תנועה מחד גיסא ולהגביל טווחים מוגזמים מאידך גיסא (לדוגמה כאלה הנובעים מגמישות יתר במפרק).
    בעזרת שימוש נכון בטייפינג ניתן לעודד עבודת שרירים ולאזן תפקודם, מה שיוביל לתוצאות משופרות וימנע פציעות ספורט.
  4. מערכת הלימפה- אחת המערכות החשובות בגוף אשר קינזיו טייפינג מסייע לתפקודן היעיל. הטייפ המודבק על העור גורם להרמת העור ומסייע להפחתת הלחץ המקומי. כתוצאה מכך, נוצר חלל גדול יותר המאפשר מעבר חלק יותר של נוזל הלימפה. לדוגמה, טיפולים לניקוז הנוזל הלימפתי (במקרי נפיחויות מסיבות שונות כגון דלקת מקומית) מודבקות רצועות טייפ רבות על האזור המטופל, על מנת לעודד זרימה טובה ויעילה יותר בכלי הלימפה. זרימה טובה תורמת מצדה לפינוי פסולת וחומרים דלקתיים.
  5. המפרקים- קינזיו טייפינג עושה תיקון מכני ויכול לסייע בתיקון מנחים ביומכניים לקויים (כדוגמת קשת שטוחה בכף הרגל או ברכיים במנח X או O). לרוב, השימוש בקינזיו טייפ לתיקון מכני יגיע בשלב השיקומי של הטיפול ולא בשלבים האקוטיים (הראשוניים) של הפציעה. כלומר, ספורטאים פצועים המצויים בשלבי אימון תוך כדי משוב (gait training) יטופלו בטייפ על ידי פיזיותרפיסט ספורט במקומות הרלוונטיים לפי אופי הפגיעה.

פיזיותרפיה בתל אביב - קינזיוטייפינג

התאמת קינזיוטייפינג

שימוש בטייפ לתיקון ביומכני דורש פיזיותרפיסט ספורט לאבחון והערכה נכונים של סוג הסיבים וכיוונם בכל שריר ושריר. זאת, על מנת שיהיה ניתן להניח את הקינזיו טייפ בכיוון הנכון, במקום הרלוונטי וברמת מתיחה מתאימה. ישנן הדבקות בהם מותחים את הטייפ כ- 15% מאורכו לעומת הדבקות אחרות בהן תבוצע מתיחה הנעה בין 75-100% מאורך הטייפ. ההחלטה כמובן נתונה בידי המטפל, פיזיותרפיסט ספורט מיומן שעבר הכשרה בנושא. כשהשריר מקבל תמיכה נכונה, הכאבים פוחתים, החלמת הרקמה מואצת וביצועי הספורטאי משתפרים לאין ערוך.

טיפול בשיטת קינזיו טייפינג מיועדת להפחחת כאבים ודלקת, שחרור שרירים עייפים ותמיכה בשרירים המצוים תחת תנועה מתמדת. בנוסף, השיטה מאפשרת טווחי תנועה חופשיים במפרקים. מנגד, בטייפ המסורתי לספורטאים קיימות השלכות משניות של חסימת הזרימה בכלי הדם והלימפה.

כיום, המחקר ממשיך להוכיח כי תנועה בציר ביומכני תקין בעלת חשיבות עליונה. ידוע לכל כי תנועות אבנורמליות מובילות לעומסים רבים על מערכת השריר-שלד ואף לכשל מערכתי.

לפיכך, חשוב מאוד למצוא איזון לגוף כך שכל הסגמנטים המרכיבים אותו יהיו מממוקמים ביחס טוב אחד לשני. לדוגמה, פרונציה מוגברת בכפות הרגליים – פלטפוס תוביל לסיבוב מוגבר של הברכיים ותגרום לפגיעה ברקמת המניסקוס. אמצעי לתיקון היחס בין הברך לכף הרגל חייב להיות כלול בטיפול. ישנם אמצעים רבים לטיפול בבעיה, ביניהם קיימים האלמנטים הפסיבים שיכללו הנעלה מתאימה והתאמת מדרסים. מנגד, הטיפול האקטיבי יתמקד יותר בעידוד עבודת שרירים חלשים ודיכוי עבודת שרירים קצרים. הקינזיו טייפ הינו מרכיב בעל משמעות רבה בתום הטיפול האקטיבי, הנחת טייפ בטכניקה נכונה על ידי פיזיותרפיסט ספורט שהתמחה בכך תסייע לעבודת שרירים ותתרום לביצוע התנועה בציר תקין.

קינזיו טייפ לתיקון הריצה

מחקר שנערך באיימקס, מכון פיזיותרפיה מתקדם בו מתבצע ניתוח תנועה וספורט, השווה את האמצעים השונים לתיקון תנועה וביניהם מדרסים, נעליים, טייפינג רגיל וקינזיו טייפ. התוצאות העלו כי בחלק ניכר מהמקרים, קינזיו טייפ היה האמצעי היעיל ביותר שהוביל לתיקון התנועה בזמן ריצה תוך כדי עידוד עבודת שרירים יעילה. שיטת ההדבקה כללה שילוב של טייפינג לאורך מספר מפרקים ושרירים בו זמנית (שחלקו מתוח מאוד ומטרתו תיקון מכני לתנועות מזיקות) וחלקו מתוח פחות (מעודד עבודת שרירים אופטימלית).

מסקנות המחקר הראו בבירור כי תיקון תנועה אבנורמלית יוביל להפחתה בכאבים. בהתאם לתוצאות המחקר והידע הקיים בספרות, פותח פרוטוקול הכולל את בחירת האמצעים היעילים ביותר הדרושים לטיפול, מיקום ואופן הנחת קינזיו טייפ (על ידי פיזיותרפיסט ספורט מיומן) והתאמת תכנית לשיקום וחיזוק פונקציונלי כחלק אינטגרלי של הטיפול.

 

טיפול בקינזיוטייפינג

מכון פיזיותרפיה איימקס - קינזיוטייפינג

באיימקס טכנולוגיה המאפשרת את תיעוד התנועה בתלת מימד עם ובלי קינזיו טייפ לבדיקת השפעת הטייפ על תנועת המפרקים ועל תפקוד השרירים בדיוק גבוה מאוד של 0.10 מ"מ.

לסיכום, הקינזיו טייפ הינו טייפ אלסטי המודבק במקומות שונים על גוף האדם, לרב אצל ספורטאים שמודעים יותר לכוחו. הטייפ משמש בעיקר לעידוד כיווצם האופטימלי של השרירים, להגברת הגירוי התחושתי החל על העור ולתיקון מנחים ביומכניים לקויים.

קינזיו טייפינג יעיל לטיפול בשלל בעיות ופציעות, החל בכאבי ראש וכלה בבעיות בכפות הרגליים, קרי: עידוד שרירים או הימנעות מקיצורם של שרירים בילדים עם פגיעות נוירולוגיות, במקרים של תסמונת התעלה הקרפלית, במצבים של כאבים בגב התחתון (אקוטיים או כרונים), כאשר יש דלקות גידים בכתפיים, פציעות ספורט וקרע בשריר, צליפת שוט צווארית, דורבן ברגל, שחיקת סחוס הפיקה, נקע חוזר בקרסול ומניעת בצקות לאחר ניתוח (או בעקבות דלקת מקומית) ועוד מגוון מצבים ופגיעות.

בספרו של לאנס ארמסטרונג "Every Second Counts” מתייחס לאנס אל שיטת הטיפול בקינזיו טייפ באומרו: "טוב יותר מכל לייזר,חבישות מתקדמות או טיפול בחשמל.. זהו טייפ המיועד לספורטאים, מיוחד מאוד, בצבע ורוד זוהר, הגיע אלינו מיפן ונראה שהוא בעל כוחות על. כל בוקר לפני האימון היו חובשים אותנו בטייפ, כל אחד באיזור הרלוונטי לו.. הברכיים של צ'צ'ו, הגב של ג'ורג'. לפעמים היינו כל-כך חבושים בטייפ הורוד זוהר שנראנו כמו בובות, חבורת בובות שבורות. אך יום למחרת הכאב נעלם- כאילו לא היה."

אולי יעניין אותך גם:

טיפול בפציעות ספורט ומניעתן

פציעות ריצה – איך למנוע?

מדרסים לריצה – לשיפור הביצועים

אנחנו ממשיכים גם בימי הסגר לספק שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם