החזרים למבוטחי כללית מושלם (עד 40% בהתאם לפוליסה שלך)
|
החזרים למבוטחים פרטית (עפ"י הפוליסה שלך)
למידע וייעוץ מקצועי
שבר פטישון פנימי

הפטישון הפנימי או בשפה המקצועית – המלאולוס המדיאלי, הינה בליטה גרמית בחלק התחתון הפנימי של כף הרגל בחיבור לקרסול. רובנו מודעים לקיומם של שני הפטישונים- הפנימי והחיצוני. הפטישון הפנימי אינו עצם נפרדת אלא חלק מעצם השוק, הטיבייה, אשר מתחילה בברך ומגיעה עד הקרסול. הפטישון הפנימי הוא הגדול מבין שלושת העצמות שיוצרות את הקרסול. הבליטות האחרות נקראות הפטישון החיצוני והפטישון האחורי.

שבר בפטישון הפנימי בלבד נקרא שבר מבודד (Isolated). עם זאת, שבר של הפטישון הפנימי לרוב יכלול גם פגיעה בחלקים נוספים המרכיבים את הקרסול כגון פגיעה ברצועות. כאשר יש שבר או סדק ללא תזוזה באחת מהעצמות מדובר בשבר מאמץ (Stress fracture) או Hairline fracture. שבר מאמץ בקרסול הינו שבר קשה לזיהוי.

שברים של הקרסול הינם מהשברים השכיחים באוכלוסייה המבוגרת. רוב השברים הם כתוצאה מנפילה אך כ 20% מהשברים נגרמים כתוצאה מתאונות. שברים אלו שכיחים גם בגילאים 11 ו-12 והם יכולים להתרחש גם כתוצאה מפעילות ספורטיבית המשלבת שינוי פתאומי בכיוון התנועה.

 

תסמינים של שברים בפטישון

הסימפטומים של שברים בפטישון הפנימי הם כאב מידי, אקוטי , נפיחות סביב הקרסול, רגישות ללחץ ולמגע, חוסר יכולת לשאת משקל על הגפה ולפעמים תזוזה ויזואלית או עיוות של עצמות הקרסול.

לאבחון יהיה צורך בצילום רנטגן אך הרופא יעזור גם בבדיקה פיזיקלית של הקרסול. כיום יש חילוקי דעות לגבי הצורך בצילומי רנטגן על מנת לקבוע אם קיים שבר או לא. במידה והנפיחות אינה חמורה וקיימת יכולת לשאת משקל על הרגל, הסבירות נמוכה שמדובר בשבר. פרוטוקול רפואי הנקרא Ottawa Ankle Rules עוזר לקבוע את הצורך בהדמיה. הפרוטוקול של OTTAWA מ 1990, קובע כי יש לעשות את הצילום במידה ותוצאות הבדיקה הקלינית מקיימות מספר תנאים:

 • כאב סביב הפטישון בנקודות ספציפיות בעצמות השוק (הטיבייה או הפיבולה)
 • חוסר יכולת לעמוד על הרגל מיד אחרי הפגיעה
 • חוסר יכולת ללכת ארבעה צעדים בזמן הבדיקה הקלינית על ידי הרופא.

* הפרוטוקול עוזר לקבוע האם יש צורך בצילום כף רגל בנוסף לקרסול ,אם בכלל.

 

טיפול בשבר בפטישון המדיאלי

יש צורך בטיפול רפואי דחוף כאשר יש חשד לכל סוג של שבר בקרסול או בכף הרגל. מומלץ להניח קרח מיד לאחר הפגיעה כשיש חשד לשבר או פריקה ולייצב את הקרסול באמצעות סד.

לא כל שבר דורש התערבות כירורגית. שברים פחות מורכבים יטופלו באופן שמרני על ידי גבס קצר או מגף. במידה ויש נזק עצבי או וסקולארי (של כלי הדם) נדרשת התערבות כירורגית מהר ככל הניתן. במקרים של פריקה או שברים עם תזוזה ניתן לבצע שחזור (רדוקציה) סגור ללא ניתוח. לאחר הרדוקציה מותאם סד שישמור על עמדת העצמות במנח הנכון בעת ההחלמה.

רב השברים של הפטישון הפנימי, גם אם התזוזה מינימלית, יידרשו התערבות כירורגית.

במידה ויש תזוזה משמעותית של העצמות יש צורך בהתערבות כירורגית בהחזרה פתוחה, (רדוקציה פתוחה) עם קיבוע פנימי. קיבוע פנימי יתבצע לרוב על ידי פלטה וברגים או חוטי מתכת והוא נועד לשמור על מנח העצמות.

 

שיקום לאחר שבר

גם במקרים של טיפול שמרני בלבד לאחר שבר מסוג זה,  יש לקחת בחשבון שייקח זמן לחזור לרמת תפקוד נורמלית. במידה ונעשתה התערבות כירורגית יש לפעול לפי פרוטוקול המנתח והוא ייקבע בהתאם להליך שבוצע. רוב האנשים יוכלו לשוב לפעילות יומיומית תוך כ 3-4 חודשים ואף יחזרו לנהוג כעבור כ 9-12 שבועות. חזרה לפעילות ספורטיבית תהיה איטית יותר ותיקח יותר זמן, סביב 6 חודשים מהפציעה.

בטיפול השמרני, מרגע הסרת המגף או הגיבוס ניתן להתחיל באופן יחסית מידי בנשיאת משקל על הגפה ולהתחיל בתהליך הפיזיותרפיה השיקומי של כף הרגל והקרסול. מטרת התהליך השיקומי הינה לאפשר תנועתיות מלאה של מפרק הקרסול הכוללת תנועות פלקס ופוינט ותנועה לכיוון פנימה והחוצה של כף הרגל והקרסול.

בנוסף, יש לשקם את הכוח של הקרסול, כף הרגל והגפה כולה. יש לקחת בחשבון שהחולשה בעצם נובעת מחוסר שימוש טבעי בגפה בזמן הקיבוע באין אם הטיפול שמרני או כירורגי, והחולשה תבוא לידי ביטוי בגפה כולה מסביב לקרסול, לברך ולירך.

בהמשך, תכנית השיקום תכלול גם תרגול פרופריוספטיבי של המפרק הפגוע לשם שחזור השליטה והבקרה המוטורית על הגפה. התהליך השיקומי מותאם לרמת התפקוד אליה המטופל שואף לחזור, ויש להתייחס לכך לכל אורכו של התהליך. אדם הרגיל לרוץ ולנתר, אמור לחזור לתפקודים מלאים אלו!

טיפול בשבר פטישון פנימי

 

סיבוכים של שבר בפטישון הפנימי

כמו בכל פציעה או ניתוח מורכב, תמיד קיים סיכון לסיבוכים. חלק מהסיבוכים המוכרים יכולים להיות ברמת הניתוח והשבר עצמו. הסיבוכים האפשריים לשלב הטיפולי באים לידי ביטוי בשלב מתקדם יותר והם הגבלה בטווחי התנועה במפרק. המשמעות גדולה מכיוון שכל מגבלה בטווחי התנועה תשפיע על התנועתיות הנורמלית של הגפה באותו הצד וגם בצד הנגדי.

במרכז איימקס הצוות מיומן ביותר ומקצועי. במידה והתחלתם את תהליך השיקום של שבר מסוג זה בזמן, הסיכוי להחלים באופן מלא ואופטימלי הוא גבוה. במרכז תותאם תכנית טיפול אישית המלווה ע"י הצוות עד לחזרה לתפקוד מיטבי!


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


תפריט נגישות

מחירון טיפולים
 • טיפול פיזיותרפיה פרטני – 300 ש"ח
 • פגישת ייעוץ עם ד״ר סאם ח׳מיס – 480 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה עם דו"ח – 1,600 ש"ח
 • מעבדת ניתוח הליכה וריצה כולל פגישת הסבר לאחר כשלושה שבועות – ללא דו"ח – 1,150 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים – 2,900 ש"ח
 • מדרסים ביומכאניים לילדים – משתנה לפי מידת כף הרגל והאבחנה – 1,200-2,900 ש"ח
האם אנחנו עובדים עם הקופות או ביטוחים פרטיים?

איימקס היא קליניקה פרטית ואין לנו הסדר עם קופות החולים.

חברי כללית מושלם יכולים לקבל החזר של עד 94 ₪ לטיפול בכפוף לפוליסה.

בנוסף, מבוטחים בביטוחי בריאות פרטיים יכולים לבקש החזרים של עד כ-80% מעלות הטיפול, בהתאם לפוליסה שלהם.

שעות הפעילות
 • יום ראשון 8:00-19:00
 • יום שני 13:00-22:00
 • יום שלישי סגור
 • יום רביעי 12:00-20:30
 • יום חמישי 13:00-22:00
 • יום שישי 8:00-14:00
 • יום שבת סגור
אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם