למידע וייעוץ מקצועי
נקע בקרסול
נקע בקרסול
נקע בקרסול הוא תסמין המתרחש בעקבות חבלה סיבובית, לרוב פנימית של הקרסול וכף הרגל. חבלה זו תגרום לקרע חלקי או מלא ברצועות המייצבות את הקרסול וכף הרגל. לרוב, החבלה תיגרם ברצועות המייצבות החיצוניות של הקרסול. הרצועות ימתחו ואף יקרעו כאשר הנקע יגרום לתנועה בקרסול ובכף הרגל שהינה מעבר לטווח הנורמה שהרצועה מאפשרת.הטיפול בנקע בקרסול תלוי בחומרת הנזק הנגרם, ולרוב יהיה שמרני בפיזיותרפיה. במידת הנדרש, בשלב הראשוני ישתלב גם טיפול תרופתי בהתייעצות והערכה של הצוות המטפל:הרופא והפיזיותרפיסט.

נקע בקרסול לרוב ילווה בכאב, נפיחות והגבלה בטווחי תנועה. במידה והסימנים והסימפטומים חריפים במיוחד, כדאי בכל זאת להיוועץ ברופא שמא החבלה גרמה לנזק גרמי של העצמות מעבר לפגיעה ברצועות שהינם רקמה רכה.הגורמים האפשריים לנקע בקרסול סובבים סביב הפעילות המתבצעת בנשיאת משקל. הגורם העיקרי יהיה נפילה, נחיתה לא טובה על כף הרגל לאחר קפיצה והליכה על משטחים לא ישרים הדורשים התמודדות וייצוב מקסימאלי של הקרסול. נקע בקרסול שכיח בקרב אלו המבצעים פעילות ספורטיבית ונחשב כפציעת ספורט אופיינית. ענפי הספורט השכיחים לפציעת הספורט מהסוג הזה הינם כדורסל, טניס, התעמלות אמנותית, כדורגל וריצת שטח. כאשר מתרחשת פציעה אחת כתוצאה מטראומה וחבלה, הסיכוי לפציעות חוזרות גבוה יותר. הסיבוכים האפשריים לנקע בקרסול הינם כאב כרוני בקרסול, חוסר יציבות בקרסול ובעתיד אף שינויים ניוונים במפרק הקרסול.

סרטון הסבר על טיפול בנקע בקרסול – צפייה מהנה

טיפול בנקע בקרסול

הטיפול בנקע בקרסול לרוב פשוט, למרות הסימנים והסימפטומים אשר פוגעים זמנית באיכות החיים של הנפצע. הטיפול ייקבע על פי חומרת הנזק. כאשר החבלה היא בעקבות נקע בקרסול, רצוי לפנות אל הפיזיותרפיסט המטפל. ראשית תתבצע בדיקה קלינית מקיפה שתכלול מישוש, בדיקת טווחי תנועה והערכה כוללנית של מצב הגפה התחתונה. באם חומרת הנזק ומנגנון הפגיעה הוא כזה שמחשיד לנזקים חריפים יותר המערבים גם את העצמות עצמם ולא רק רקמה רכה, יהיה נכון לפנות גם אל הרופא אשר יפנה להדמיה במידת הצורך, יספק מרשם לתרופות אנטי דלקתיות או תרופות נגד כאב מקבוצות אחרות.
טיפול בנקע בקרסול
הטיפול השמרני
הטיפול השמרני בנקע בקרסול יפעל על פי תכנית הפיזיותרפיסט שעקרונותיה מנוחה, קירור,חבישה והרמת הרגל לניקוז נוזלים ומניעת נפיחות. במידה ויתקיים קושי בנשיאת משקל בימים הראשונים שלאחר הנקע בקרסול, הפיזיותרפיסט יתאים במידת הצורך אביזר עזר כגון קביים על מנת לאפשר תבנית הליכה נכונה יותר. כמו כן, חבישה אלסטית או מגן קרסול יקלו על הכאב והתנועה. את השימוש המתמשך במגן הקרסול יש לשקול באופן מבוקר כיוון שהמגן עצמו משמש כמקבע ומייצב חיצוני של הקרסול. תפקידו, להקל על הרצועות שאינן מתפקדות כעת באופן אופטימאלי וכן על שרירי הקרסול אשר אמורים לשמש כמייצבים אקטיביים של הקרסול. לבוש המגן והסרתו בהדרגה, חיוניים למהלך השיקום. תכנית הטיפול בנקע בקרסול בפיזיותרפיה, תאפשר בהדרגתיות חזרה לתנועה מלאה של הקרסול תוך שימוש באמצעים להורדת כאב ונפיחות כגון חשמל, חזרה הדרגתית של הכוח בקרסול ובגפה בכלל תוך שימוש בתרגילים רפואיים מתאימים, וחזרה הדרגתית של השליטה והבקרה המוטורית תוך שימוש בתרגול ספציפי של ייצוב ושיווי משקל.  במידת הצורך, ותוך הסתכלות כוללנית על הפציעה והגורמים לה, יותאמו גם מדרסים בייחוד באם מדובר בקרסול וכף רגל גמישים וחלשים כתוצאה ממנח קורס שלהם, וכמובן הנעלה בעלת התמיכות המתאימות. הטיפול בנקע בקרסול ומהלך השיקום עשויים לארוך כמספר שבועות כאשר בסופם חזרה מלאה לתפקוד של המטופל כולל פעילות ספורטיבית.
הטיפול הניתוחי
במקרים חריפים וחריגים הנקע יגרום לקרע מלא ברצועה. במקרים מסוימים ובייחוד אצל ספורטאים יוחלט על פרוצדורה ניתוחית על מנת להשיב את הייצוב הפאסיבי לקרסול באמצעות תחליף לרצועה הקרועה. בכל מקרה, גם לפני ניתוח יש מקום לטיפול שמרני בפיזיותרפיה על מנת להכין את הגפה כולה באופן אופטימאלי לניתוח ולשיקום שלאחריו.

אבחון וטיפולים בנקע בקרסול במרכז איימקס

  • באיימקס צוות מקצועי של מומחים בביומכאניקה של הגפה התחתונה.
  • שלב הבדיקה, האבחון ותכנון הטיפול בנקע בקרסול יתבצע ע"י שני פיזיותרפיסטים לפחות.
  • בקליניקה באיימקס קיימת אפשרות להערכה מדויקת באמצעות טכנולוגיה מהמתקדמות בעולם המאפשרת אבחון תחת מצלמות- המזהות תנועה בתלת מימד.
  • לאחר הבדיקה במערכת מתבצעים עיבוד ופענוח של התנועות בגפה התחתונה ועד עמוד השדרה. על פי תוצאות הבדיקה ניתן לזהות את הגורם והמקור לתסמין שיתקבל כגון הנקע בקרסול, על פי כך נמליץ על תכנית הטיפול.
  • באיימקס מובטחת חווית לקוח חיובית, אנו נעקוב אחר תכנית הטיפול ונבצע הערכות תכופות בשיתוף עם המטופל. במידת הצורך, נתאים סוג טיפול נוסף או אחר.
  • במסגרת ההבנה הכוללנית של התסמין וההסתכלות הרחבה על הגפה התחתונה, נספק המלצות רלוונטיות בנושא מדרסים והנעלה.
לקוחות מספרים וממליצים על איימקס:
כל כאב הוא אינדיבידואלי ומצב כף הרגל שלכם הוא ייחודי לכם!
יחד עם זאת, חוויות של לקוחות אחרים (חלקם מוכרים מאוד וחלקם פחות) יכולות לסייע לכם בבחירת הטוב ביותר עבור כף הרגל שלכם
במרוצת השנים עברו תחתינו לקוחות רבים שחולקים מהחוויות האישיות ומספרים על הטיפולים באיימקס- לקריאת המלצות.
כפי שאתם מבינים אתם לא לבד וגם אם אמרו לכם שהכאבים הם לעד אל תאבדו תקווה ואל תקבלו את רוע הגזירה!
לייעוץ מקצועי צרו קשר ותקבלו בית חם ואוהב שישמח לסייע לכם לטפל בבעיה
אולי יעניין אותך גם:


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם