למידע וייעוץ מקצועי
כאבים דלקתיים
תרופות אנטי דלקתיות: לקחת או לוותר?

פעמים רבות אנו נתקלים במטופלים שידם קלה מאד על ההדק לגבי נטילת תרופות נוגדות דלקת בעקבות תחושה של כאב. בואו נבין אחת ולתמיד למה זה לא תמיד הדבר הנכון לעשות.

כאב דלקתי נובע מפגיעה בשלמות הרקמה שיכולה להתרחש כתוצאה משימוש יתר (over-use) או גם מחבלה חד פעמית. לדוגמא, שחקן כדור עף שחובט בכדור שוב ושוב כאשר ידו ממוקמת מעל הראש ועושה שימוש חוזרני בחגורת הכתפיים או לחילופין מכונאי או גנן שעבודתם מאופיינת בתנועות חוזרניות של הברכיים. חבלה חד פעמית כגון נקע חריף בקרסול או פריצת דיסק פתאומית יכולה אף היא לגרום לכאב דלקתי.

כאב דלקתי כרוך בפגיעה בשלמות הרקמה ברמת התא. מגוון של חומרים מעורבים בתהליך דלקתי זה וגורמים לתופעות של אודם ונפיחות באזור. בנוסף, חומרים אלו משפעלים את תאי העצב המוליכים כאב וכך גורמים לתחושת כאב. כאב זה מתאפיין בכך שמופיע גם במצבים של מנוחה מוחלטת , ואינו תלוי תנועה. לעתים אף יופיע הכאב בשעות הלילה ויעיר את האדם משנתו.

במצב שכזה יש מספר דרכים להתמודד עם הסיטואציה המורכבת: טיפול תרופתי שמטרתו הפחתת התהליך הדלקתי והכאב על ידי נוגדי דלקת שאינם סטרואידים, תרופות אלו פועלות באמצעות חסימת האפקט השלילי של אותם החומרים הגורמים לתופעות שתוארו לעיל. טיפול בפרחי באך למי שחפץ ברפואה האלטרנטיבית וכמובן טיפולי פיזיותרפיה למי שמחפש גם להבין את מקור הכאב. 

כאבים על רקע מכאני

להבדיל, כאב על רקע מכאני הוא כאב המופק רק בתנועה או בהפעלת עומס על הרקמה. לדוגמא, כאב קדמי בברך בזמן ירידת מדרגות, כאב  בעת יישור הגב לאחר ישיבה ממושכת, כאב בגיד אכילס המופיע לאחר 7 ק"מ של ריצה. במקרים אלו אין צורך בתרופה אנטי דלקתית (כי אין דלקת !!).

הטיפול במצבים אלו צריך להיות מכאני ואינו דורש תרופה נוגדת דלקת. טיפול מכאני משמעו תרגול או טיפול פיזיותרפי שמטרתם לעודד תנועה נכונה, לשפר את טווחי התנועה של מפרק מסוים, לחזק את השרירים הרלוונטיים ולשמור על אורך שרירים תקין. הטיפול יכול להתבצע באמצעות תרגילים אקטיביים, טכניקות מנואליות פסיביות ואמצעי עזר נוספים כגון טייפינג, מדרסים והתאמת נעלים.

טיפול בכאב על רקע מכאני מלווה לעתים קרובות בכאב, להבדיל מטיפול בכאב דלקתי בו מנסים להימנע מלהחמיר את הכאב.

 תרופות נוטלים רק כאשר חייבים

לסיכום, חשוב להבין ולזכור כי לרוב תרופות אנטי דלקתיות מתאימות רק במצבים בהם הכאב מופיע במנוחה, ואינו תלוי תנועה.

כאשר אתם סובלים מכאב כלשהו, אקוטי או כרוני כתוצאה מחבלה ישירה או תנועה חוזרנית, ולפני שממהרים לבלוע כדור מצנצנת נוצצת בעלת תווית המבטיחה החלמה מהירה ושיכוך כאב מיידי, התייעצו עם איש מקצוע אם זה כדאי או לא. תופתעו לגלות שפעמים רבות אנו נוטלים תרופה שהיא מיותרת והתועלת ממנה נובעת רק מאפקט פסיכולוגי (פלסבו). בנוסף, כדאי לדעת שנטילה מיותרת או אפילו כזו שאינה מדויקת על פי הוראות איש מקצוע כרוכה גם בסכנה לנזקים למערכות אחרות בגוף כמו מערכת העיכול, הכבד והלבלב, כפי שמצוין באותיות הקטנות על חפיסת התרופה.

 

בריאות שלמה!!!

 

סאם ח'מיס,
איימקס, המרכז הישראלי לניתוח תנועה וספורט.


סאם ח'מיס - מרכז איימקס
ד״ר סאם ח׳מיס

מומחה וחוקר בתחום של ביומכאניקה וניתוח תנועה, מנהל את המעבדה לחקר ההליכה והתנועה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ועוסק בהערכה, אבחון וניתוח הליכה ותנועה ומחקר. סאם הוא פיזיותרפסיט מוסמך, בוגר אוניברסיטת ת"א לתואר ראשון בפיזיותרפיה (B.PT) ושני (M.Sc) וכן בעל תואר שלישי (PhD) בתחום של ניתוח הליכה.


אנחנו ממשיכים כל הזמן לתת שירותים בהתאם להנחיות משרד הבריאות
צריכים ייעוץ מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם